Vliv stresu na tělo
Stresová reakce je přirozenou součástí našeho života a v některých případech dokonce může zachránit život. Pokud je ale stresu příliš a zdravě ho neuvolňujeme, dochází k hromadění stresových hormonů, jako je kortizol, adrenalin či noradrenalin, což má velký dopad na celý hormonální systém s negativními důsledky na naše zdraví. Jednou z oblastí, na kterou má stres velký vliv, je menstruační cyklus u žen.
Více o stresu čtěte v článku Co je to vlastně stres a jaké dokáže spustit reakce ve vašem organismu.
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
Jak stres ovlivňuje menstruační cyklus
K čemu dochází při dlouhodobě zvýšené hladině stresového hormonu kortizolu?
- Snižuje se hladina progesteronu a v reakci na to se zvyšuje hladina estrogenu. Tato nerovnováha může vést k tzv. estrogenové dominanci, která způsobuje příznaky jako premenstruační syndrom, bolestivá či nepravidelná menstruace, problémy s plodností, opoždění nástupu menstruace, ale i změny nálad či zvýšená únava.
- Zvýšený kortizol může blokovat produkci luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH), což narušuje ovulaci a menstruační cyklus. Dlouhodobé potlačení těchto hormonů může vést až k anovulačním cyklům (absence ovulace) a může mít vliv i na plodnost.
- Může docházet k výraznějším příznakům premenstruačního syndromu (PMS), který se projevuje bolestmi a křečemi v břiše, výraznější únavou, bolestmi hlavy, podrážděností či úzkostmi. Ani jeden z těchto příznaků není norma a je příznakem nerovnováhy.
- Je ovlivněn přirozený energetický cyklus ženského těla. Ten je přirozeně rozdělen do čtyř fází, které v sobě nesou různou energii a potenciál, podobně jako čtyři roční období. Každá fáze přináší jiný druh vitality, nálady i produktivity, což je běžný a zdravý rytmus ženského těla. Chronický stres mění celkové prožívání tohoto cyklu. Žena se může cítit vyčerpaná, bez motivace, nedochází k nárůstu energie v žádné fázi cyklu.
Pohledem východní medicíny stres způsobuje stagnaci energie QI v játrech, oslabuje činnost ledvin a sleziny, což jsou hlavní oblasti, které mají vliv na menstruační cyklus. Vlivem jejich oslabení může docházet k nedostatečné produkci krve či naopak silné menstruaci, menstruačním bolestem, nepravidelnosti cyklu či poruše plodnosti.
Jak vypadá zdravá menstruace, jaké jsou příčiny špinění, slabé či příliš silné menstruace a co s tím, jsme rozebrali v rozhovoru s MUDr. Strnadelovou Menstruace – jak má probíhat a co dělat, když není. Jak předcházet PMS se dozvíte v rozhovoru Záněty, výtoky, kvasinky, PMS a nervy na dranc.
Klíče ke zvládání stresu
- Odhalte své stresory – Prvním krokem k efektivnímu zvládání stresu je odhalení jeho zdrojů. Možná máte pocit, že vás stres doprovází neustále. Zastavte se a začněte si zapisovat své pocity; tento proces vám pomůže lépe pochopit, co vás skutečně vyčerpává. Jakmile zjistíte, co vás nejvíce zatěžuje, můžete se na tyto situace lépe připravit, nebo se pokusit je změnit.
- Plánujte a odpočívejte – Organizujte si čas tak, abyste se nepřetěžovali a nezapomínali na důležitost odpočinku. Zkuste se také na situace podívat z jiného úhlu pohledu, což vám může pomoci zmírnit stres.
- Praktikujte relaxační techniky – Účinné metody pro uvolnění stresu zahrnují prohloubení dechu, dechová cvičení, meditaci a jakoukoli fyzickou aktivitu. Vnímejte přítomný okamžik a zaměřte se smysly na okolní barvy, vůně a doteky. Časté procházky v přírodě jsou také skvělým způsobem, jak uvolnit napětí. Nezapomeňte se věnovat aktivitám, které vás naplňují a baví.
- Podporujte svou odolnost prostřednictvím vyvážené stravy – Odolnost vůči stresu je úzce spjata s funkcí trávení a zdravím střevního mikrobiomu. Vyvážená strava pomáhá posílit tělo, aby bylo odolnější vůči vnějším a vnitřním vlivům. Klíčové je konzumovat potraviny bohaté na důležité živiny, vitamíny a minerály, stejně jako přírodní probiotika. Dbejte na dostatečný příjem vlákniny z tepelně upravené zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin. Do své stravy zahrňte rovněž semínka, ovoce a ořechy (Zdravá pyramida stravování podle principů Jíme Jinak).
V článku Stravou proti stresu jsme detailněji rozebrali, jak co nejlépe posílit odolnost vůči stresu. V rozhovoru s celostní průvodkyní Monikou Hodasovou jsme probrali co dělat, Když jídelníček na problémovou menstruaci nestačí. Pokud nás příliš neznáte a chcete se dozvědět, jak vytvořit vyvážený jídelníček, doporučujeme vám začít s naším bezplatným úvodním kurzem Jak začít.
Jak pomohla úprava stravy čtenářkám Jíme Jinak
Pojďte si přečíst příběhy našich čtenářek, kterým změna stravy pomohla s problémovou menstruací. Mnohým ženám se vrací roky ztracená menstruace, je lépe pravidelná a bez bolesti.
Pojďte s námi i vy upravit svůj cyklus, pokud je problémový. Podpoříme vás jak po psychické stránce, tak vás navedeme na potřebnou změnu jídelníčku. Ozvěte se nám!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář