Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Jak zhubnout stehna v těhotenství

Přibíráte v těhotenství na stehnech víc, než by se vám líbilo a trápí vás to? Hledáte způsoby, jak zhubnout stehna v těhotenství? Nemějte obavy. Zdravé přibírání je v těhotenství žádoucí, ale dáme vám několik tipů, jak stehna i v průběhu těhotenství formovat a jak připravit celé tělo na porod.

Představa zhubnutí konkrétní části těla, v tomto případě stehen, je pro mnohé ženy velmi lákavá. Nicméně je důležité si uvědomit dva fakty. Zaprvé, že těhotenství je obdobím, kdy by měla být na prvním místě bezpečnost a zdraví matky i dítěte. A zadruhé, že zhubnout pouze určitou část těla nelze. Nabírání na váze je v těhotenství přirozené a nemělo by být důvodem k obavám – potkalo nás to všechny. :-) Nicméně pokud chcete během těhotenství udržet svá stehna ve formě a ulevit tak nohám, které postupně nesou větší a větší váhu, máme pro vás pár praktických tipů.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Zdravé těhotenství

Pamatujte, že během těhotenství je cílem zdravě přibírat, nikoliv hubnout nebo naopak nabírat kila jako o život. Jak toho ale dosáhnout a navíc zdravě? Klíčem je zdravá a nutričně vyvážená strava plná vitamínů, minerálů a dalších cenných látek.

Jak by konkrétně měla strava, která vás optimálně vyživí a zároveň pomůže ke zdravému a přirozenému přibírání v těhotenství, vypadat? Jaké kroky můžete udělat hned?

  1. Myslete na sebe a snažte se během dne najíst v klidu a jídlo dobře rozkousat, až potom jej polykat.
  2. Neodbývejte se fast foodem a začněte si vařit jednoduchá jídla ze základních potravin (celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka). Při výběru vhodných potravin se inspirujte našimi měsíčními plakátky.
  3. Vyřaďte z jídelníčku polotovary a chemické přísady.

Všechna tato opatření znatelně uleví vašemu trávení, které bude poté mnohem efektivnější, a tělo nebude mít tendenci zadržovat nadbytečné tekutiny. Navíc i vašemu miminku poskytnete tu nejlepší výživu. Nezapomeňte, že vše, co sníte, se promítá do mateřského mléka.

Zaměřme se nyní na to, jak má skladba takového zdravého jídelníčku budoucí maminky vypadat v praxi. Do své stravy ideálně zařaďte:

  • obecně: kvalitní, celistvé, přírodní a sezónní potraviny (nejlépe v BIO kvalitě nebo od farmáře),
  • čerstvě tepelně upravenou i syrovou zeleninu,
  • kvašenou zeleninu,
  • ovoce (sezónní a lokální, ne exotické),
  • luštěniny (správně připravené, aby nenadýmaly),
  • celozrnné obiloviny (i méně známé druhy jako jsou: jáhly, pohanka, slzovka, quinoa, amarant, polenta, černá a červená rýže, divoká rýže),
  • oříšky a semínka,
  • rostlinné oleje,
  • zdravé dezerty slazené ovocem nebo obilnými sirupy a slady,
  • dostatečný příjem tekutin (vody).

Naopak se pokuste dle principů Jíme Jinak ze své stravy vyloučit nebo alespoň omezit:

Během těhotenství je třeba, aby tělo mělo nejen dostatek živin, ale i vitamínů a minerálů potřebných ke zdravému vývoji miminka. Přijímejte proto ve stravě dostatek následujících cenných látek:

  • kyselinu listovou (zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny),
  • železo (semena, luštěniny, sušené ovoce, amarant, jáhly),
  • vápník (sezam, tahini, brokolice, kapusta, mandle),
  • vitamín D (15–30 minut pobytu venku na slunci denně),
  • jód (ryby, višně, mořské řasy, Vincentka),
  • omega 3 mastné kyseliny (vlašské ořechy, lněná, konopná a chia semínka)
  • a dále zinek, hořčík a případně i vitamín B12.

Úpravou stravy již v těhotenství lze pozitivně ovlivnit mnoho zdravotních neduhů, předejít nadměrnému nabírání kil a navíc se tím budují lepší podmínky pro zdravý vývoj a růst miminka. Na našem webu se dočtete: Jak na zdravý jídelníček v těhotenství?, v rámci Klubu Jíme Jinak si můžete stáhnout Vzorový týdenní jídelníček v těhotenství či si poslechnout rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství a při kojení a nedostatku mateřského mléka.

Posílení a formování stehen v těhotenství

Cvičení je skvělým způsobem, jak udržovat tělo ve formě. V těhotenství je pak důležité, aby bylo cvičení bezpečné pro matku i dítě. Skvělou volbou je proto například jóga, ze které se postupem času vyčlenila skupina cviků určená pro nastávající maminky, tzv. těhotenská jóga.

Těhotenská jóga posílí vaše tělo a dokonale vás připraví na porod. Navíc budete mít dobrý pocit ze sebe samotné, že se udržujete i během těhotenství ve formě, což skvěle podpoří vaše sebevědomí. Frustrace a negativní emoce jsou totiž nezřídka vedou k tzv. emočního jedení, které je jednou z nejčastějších příčin nadváhy.

Posílení těla v těhotenství je skvělé, ale nezapomínejte dostatečně odpočívat. Kvalitní spánek jsou důležitý pro zdraví celého těla, které v těhotenství potřebuje více energie, a tak se nesnažte svou únavu potlačovat. Dobře vám udělají i jemné masáže, které pomohou zlepšit průtok krve a snížit otoky.

Otázky a odpovědi ohledně stravy v těhotenství a po porodu

Ať už si tento článek čtete jako těhotná či jste již po porodu, nejspíš vás napadají otázky jako třeba:

  1. Jíst v klidu s dětmi? Cože?
  2. Jsem strhaná maminka kojeného miminka, jak to zvládat?
  3. Mohu se účastnit vašeho online programu, i když kojím malé miminko?
  4. Mám po porodu omezit luštěniny?
  5. Je možné projít kurzem Hubneme do plavek, i když jsem těhotná? 
  6. Co s tím, když se mi změnily chutě v těhotenství a najednou nemohu zeleninu cítit
  7. Co dělat, pokud mám jako těhotná chuť na nezdravá jídla a mám strach z jídla?

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Hubnutí po ukončení kojení

Protože je kojení pro tělo velmi náročné a vyžaduje zvýšený příjem živin, snadno si zvyknete, že si během dne dáte třeba o jedno jídlo navíc. Co s tím ale ...

Hubnutí v prvním trimestru a co s tím

Nárůst hmotnosti v těhotenství je zcela přirozený a prošla si tím každá z nás. Stejně tak se ale většina žen pere s nevolnostmi na počátku těhotenství a ně...

Nechtěné hubnutí v těhotenství a na co si dát pozor

Hubnutí na počátku těhotenství vlivem nevolností není ničím neobvyklým. Co když je ale váhový úbytek příliš výrazný nebo hubnete i po ukončení prvního trim...

Jak zhubnout břicho po porodu

Nespočet žen po porodu bojuje s nadbytečnými kily a zvětšeným bříškem, kterých se jim i dlouhé roky poté nedaří zbavit. Máme pro vás pár praktických tipů, ...

Jak zhubnout břicho po císařském řezu

Noční můrou každé nastávající maminky jsou komplikace při porodu a následný císařský řez. To si pak z porodnice odnášíte nejen svůj uzlíček štěstí, ale tak...

Jak zhubnout boky po porodu: 3 praktické tipy pro nové maminky

Trápí vás po porodu nadbytečná kila? Vrátila jste se z porodnice s několika centimetry v bocích navíc? Nedělejte si s tím těžkou hlavu. Máme pro vás pár ti...