Zdravé hubnutí v 65 letech
Jak stárneme, naše tělo se mění a metabolismus se přirozeně zpomaluje. Pro lidi ve věku 65 let a více je proto hubnutí a udržení optimální tělesné hmotnosti obtížnější. Je tedy důležité mít na paměti, že hubnutí v tomto věku vyžaduje lehce jiný přístup než u mladších věkových kategorií.
Senioři často trpí na různé zdravotní problémy, jako je například nespavost, trávicí potíže (zpomalené trávení, reflux, dráždivý tračník), zhoršená funkce štítné žlázy, gynekologické potíže, problémy s pohybovým aparátem (bolesti kloubů, svalů) či únava. Mnohdy si neví rady právě s narůstající nadváhou.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Podívejme se nyní, jakými zásadami se řídit, abyste dostali svou tělesnou hmotnost zcela pod kontrolu.
Jezte zdravě a vyváženě
Věkem se mění nejen naše tělo, ale i nutriční potřeby. V 65 letech a více potřebujeme více určitých živin a vitamínů, které podporují zdraví kostí a udržení svalové hmoty. Právě ty vám doplní strava podle Jíme Jinak. Není totiž sestavena na kalorický deficit, tedy snížení příjmu kalorií, které by vedlo ke ztrátě hmotnosti, nýbrž přesně naopak. Je natolik pestrá a výživná, že tělu doplní to, co mu většinou chybí – minerály, vitamíny, enzymy a další potřebné látky, které konvenčně se stravující člověk postrádá (Tyto živiny vám chybí, když jíte běžnou stravu).
Když tělo dostává dostatečně dlouho dobu, co potřebuje, přestane hromadit přebytečné zásoby energie uložené v tuku, protože už evidentně nehrozí nedostatek. Proto nadváha v našich programech mizí. Ve skutečnosti se totiž uzdravujete a hubnutí je jen vedlejší kosmetický efekt. V kostce řečeno, vyvážená strava vás po určité době přivede na váhu, která je optimální pro vaši tělesnou konstituci. Jestliže máte váhu dobrou, pak si polepšíte zdravotně a hubnutí se nekoná.
A jak má takové zdravé stravování vypadat v praxi? Inu, třeba takhle.
1. den
Snídaně: Snídaňová miso polévka
Oběd: Plněné batáty s kuskusem a cizrnou
Večeře: Ředkvičková pomazánka, bezlepkový chléb se semínky
Tipy na svačiny: Vrstvený koláč bez lepku, rychlé zeleninové sushi
2. den
Snídaně: Krupicová kaše bez lepku
Oběd: Špagety s medvědím česnekem
Večeře: Žampionové kung-pao s pohankovým bulgurem
Tipy na svačiny: Brokolicová pečená placka, dvoubarevné sušenky
3. den
Snídaně: Polévka s česnekovými výhonky
Oběd: Cordon bleu jinak, restovaná zelenina
Večeře: Špaldová míchanice
Tipy na svačiny: Slané vafle s bylinkami, goji bochánky
4. den
Snídaně: Rýžová léčebná kaše
Oběd: Bezlepkový pečený jáhlový burger, libovolné pickles
Večeře: Hedvábná tofíčka, příloha dle chuti – chléb, těstoviny nebo rýže
Tipy na svačiny: Sušenky Garibaldi, donuty naslano
5. den
Snídaně: Jarní detox polévka s kopřivou a popencem
Oběd: Kantonská veganská rýže
Večeře: Indická jogurtová pánev, placky či chléb
Tipy na svačiny: „Pizza“ pomazánka s krekry či kváskovým pečivem, pudink z jablek, hrušek a arónie
6. den
Snídaně: Miso polévka a kaše 2v1
Oběd: Zapečený talíř, salátek s černou ředkví a naklíčeným mungem
Večeře: Špagety s pórkem, citronem a růžovým pepřem
Tipy na svačiny: Tofu sladký tvaroh, roláda plněná kešu sýrem
7. den
Snídaně: Krémová jáhlová kaše s kaštany
Oběd: Pohankové rizoto s hlívou a brokolicí
Večeře: Dušený batát Katmandu, těstoviny
Tipy na svačiny: Klasická žampionová paštika s kváskovým chlebem nebo plackami, jablečné lívanečky
Dopřejte si zdravý a přirozený pohyb
Milujete turistiku, jógu nebo třeba práci na zahradě? Výborně! Přirozený pohyb, který děláte rádi, je spolu s vyváženou stravou to nejlepší, co můžete svému tělu dopřát.
Protože ve vyšším věku má tělo tendenci ztrácet svalstvo, musíme mu pohybem trochu pomoci. Není to však o dřině v posilovně, která je už ve vyšším věku takřka nereálná. Vyberte si takovou aktivitu, která je vám příjemná a cítíte se při ní dobře.
Nezapomeňte, že se při pohybu uvolňuje endorfin, hormon štěstí. Oblíbená aktivita tak přispívá i k vašemu dobrému duševnímu zdraví, které je také pro hubnutí nepostradatelné.
Hubneme v 65 letech s Jíme Jinak
Přestože se Jan (65) po léčbě srdce dostal znovu do kondice a mohl zase sportovat, na váze to nebylo znát. Díky změně stravy podle Jíme Jinak za 6 týdnů shodil 5 kg, jeho kondice se zlepšuje a je plný energie.
Věra (65) po dětech začala přibývat na váze. Vyzkoušela snad všechny diety, sportovala, ale hubnout se nedařilo. Navíc se jí zhoršovalo zdraví. A pak jsem objevila stránky Jíme Jinak a začaly se dít zázraky. A to nejen ty zdravotní – během roku shodila 30 kg.
I Alena (68) se potýkala s různými zdravotními problémy, a tak se rozhodla s nimi zatočit změnou jídelníčku podle Jíme Jinak. A nyní se raduje z výsledků – klesl jí cholesterol, zmírnila se alergie a o bolesti kolen, která ji dříve trápila, už prakticky neví.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář