Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Jaké bylinky můžeme sbírat na podzim

Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále kvetoucí natě, květy a listy.

Jak na sběr

Při sběru bylin nezapomeňte, že pokud je bylin málo, tak je nesbíráme, necháváme je v přírodě k dalšímu rozmnožení. Sbíráme pouze v čistém prostředí. Bereme si jen tolik, kolik doopravdy potřebujeme, nesbíráme byliny, které víme, že nevyužijeme.
Pokud nutně potřebujete nějakou bylinu, ale letos je jí méně, zpracujte malé množství do tinktury. Díky tomu si můžete tinktury udělat v podstatě nekonečné množství i pro další generace, stačí ji homeopaticky upravit. Nejprve ji zalijete 90 % lihem a dál ředíte slabším lihem. Doporučuji postup přesně nastudovat.

Byliny vhodné ke sběru na podzim

Lnice květel

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Sbíráme kvetoucí nať po oschnutí rosy, zdřevnatělé části odstřihneme. Podporuje funkci jater, je žlučopudná, pomáhá při kolikách. Podporuje funkci ledvin, má močopudné účinky, ulevuje od bolesti spojené s ledvinovými kameny.

Hluchavka 

Sbíráme květ. Podporuje spánek a posiluje nervy. Je vhodná na dýchací cesty.

Kontryhel

Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíráme ji dopoledne. Používá se při gynekologických potížích. Podporuje látkovou výměnu. Pomáhá s cukrovkou. Má močopudné účinky. Léčí záněty v tlustém střevě.

Kopřiva

Sbíráme semena. Má pročišťující účinky, stimuluje slinivku. Snižuje obsah cukru v krvi. Zmírňuje revmatické bolesti. Ulevuje při dně.

Černohlávek

Během celého roku sbíráme kvetoucí nať (po posečení trávy znovu a znovu kvete). Harmonizuje hormonální systém. Působí proti průjmům. Podporuje činnost jater.

Kokoška pastuší tobolka

Sbíráme kvetoucí nať, měla by obsahovat co nejméně semen. Ovlivňuje činnost jater a sleziny. Dezinfikuje močové cesty. Zevně se používá na pohmožděniny.

Mateřídouška úzkolistá

Sbírá se kvetoucí nať bez dřevnatých částí. Snižuje riziko infekce, podporuje trávení. Zklidňuje centrální nervovou soustavu.

Vřes obecný

Sbíráme kvetoucí nať, nezdřevnatělé vršky. Jako dezinfekční prostředek, působí univerzálně. Léčí záněty močových cest. 

 

Zkuste to taky

Sběr bylin je pro mě činností, u které si odpočinu, zklidním se a zregeneruji. Je to taková meditace. Zkuste to taky a načerpejte sílu při sběru léčivých bylin, jejich natí, květů, plodů i kořenů.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

44 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

17
6

Mateřídouška – lék na záněty

Přitahuje včely, housenky, motýly a můry. Má široké uplatnění, v přírodě však ubývá.
19
4

Řebříček pomáhá, jak může. Dejte ho na rány, do čaje nebo na talíř!

Myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb nebo krupička. Zkrátka řebříček – půvabný pomocník s neobyčejně ši...
11

Popenec – poklad jarní přírody

Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelní...
11
3

Malý průvodce dobrými čaji

Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...
10

Brusnice borůvka a její léčivá síla

Borůvčí roste nejen v zahraničí, ale i u nás. Listy i plody brusnice borůvky v sobě skrývají mnoho zdraví prospěšných látek a byl by hřích nevyužít tento p...

10 esenciálních olejů, které by vám neměly doma chybět

Esenciální oleje najdou využití jak v péči o domácnost, tak v péči o naši duši i tělo.