Maslowova pyramida a my
Nevím, jak vy, ale já coby žena z masa a kostí, která potřebuje pít, jíst a spát (to především) a nežije na práně, vycházím z bazálu Maslowovy pyramidy. Pan Abraham Maslow, všímavý psycholog minulého století, vypozoroval a stanovil schéma uspokojování lidských potřeb dle jejich relevance a akutnosti. Tato pyramida se podle mě tematicky shoduje s potřebami jednotlivých čaker ve směru vzhůru a tím je pro mě zajímavější. Můžete si níže prohlédnout pyramidu a zamyslet se nad tím, kterou ze svých potřeb momentálně uspokojujete vy.
Nemůžeme přeskočit schody
Z mé osobní zkušenosti a lektorské praxe jednoznačně vyplývá, že jednotlivé potřeby není možné překračovat, ignorovat a ani sami sebe neošálíte. Zdravotní stav těla a bystrost a nastavení mysli vás dostihne… Nemůžeme přeci skočit na třetí schod a být příjemnou hostitelkou návštěvy, když jsme se za celý den ještě nezastavily, nenašly si čas ani na to, zajít si na toaletu a dát si aspoň tu kávu. Káva a toaleta totiž spadá do těch nejakutnějších fyziologických potřeb.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Tři v jedné
V době, když byly mé děti malé a prožívaly období separace a hledání sebe sama a byly u toho vskutku mimořádně hlučné a vytrvalé, občas mi přetekly nervy… Není se čemu divit, trpělivost a shovívavost v sobě můžeme znovu/objevit až tehdy, když se řádně vyspíme, ideálně pár nocí po sobě, jsme najedené a cítíme se vnitřně spokojené… A takto bych mohla pokračovat dále. Ovšem není třeba, jsme všímavé ženy a spočítáme si jednoduše, kolik je 1 + 1. Tedy nevyspalá, hladová, uspěchaná máma (partnerka, manželka…) nejsou tři mámy (partnerky, manželky) nýbrž stále jedna chudák ženská na pokraji svých sil, často před zhroucením.
Vědomé sobectví
Ovšem zhroutím-li se já, bohužel selže celý systém (rodina, domácnost, pracovní prostředí… holt jsme my ženy v tomto smyslu nenahraditelné a nezastupitelné). Pro zachování šťastného a stabilního společenství je třeba udělat krok zpět, od velkoaltruismu k občasnému vědomému sobectví.
Vaše potřeby, vaše hranice
Také je potřeba si stanovit své hranice a nenechat je nikoho překračovat, bez výjimky. V sázce je hodně, naše fyzické a duševní zdraví.
Je třeba se zastavit a vystoupit z kolotoče. Buď si můžeme na chvíli sednout a dát si konečně to kafe anebo se vydat na delší procházku, o samotě. Jaké jsou tři věci, které v tomto období potřebujete uspokojit? Napište si je a začněte je uspokojovat.
- Potřebujete se pořádně vyspat? Zalezte si do peřin hned po tom, co uložíte dítě… na manžela nečekejte.
- Jíte ve spěchu a ani vlastně netušíte co? Naplánujte si na každé jídlo aspoň půl hodiny.
- Chybí vám aktivní odpočinek? Stanovte si ideálně denně několik desítek minut jen pro sebe a běžte na procházku, do fitka, na jógu.
Vězte, že jakmile uspokojíte tyto základní potřeby, charakter vašich potřeb se bude měnit. Začnete mít povznášející nápady a plány, budete trpělivější, shovívavější, uvědomíte si svou sebehodnotu a stanování hranic a říkání NE vám už nebude činit problém. Je třeba začít teď, protože zítra už může být pozdě.
A jak je to s tím sexem?
Fyzická potřeba sexu spadá k prvnímu schodu, je tedy základní potřebou. Já osobně však potřebuji být odpočatá a najedená. Také se potřebuji cítit v bezpečí a milovaná, přijímaná a potřebuji vědět, že mi partner rozumí (alespoň se o to snaží). Což je hned několik úrovní schodů najednou, tak se v tom vyznejme :-) Řekla bych, že sex na první schod zařadil pan Maslow, protože byl muž :-)
Tip pro náročné čtenářky
Sepište si všechny své potřeby na list papíru a potom oznámkujte jako ve škole, do jaké míry se vám daří je plnit. Okamžitě uvidíte, kde je třeba změny. Odměnou vám buď klidnější mysl, více radosti ze života a nadhled! (Pozn. redakce: Pokud se na to necítíte sama, přidejte se s námi do Jarní očisty, tam se do toho pustíme společně.)
Lucie Vybíral Pastrňáková
autorka knihy Mateřství a seberealizace a spoluautorka ženských rozvojových programů
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář