- 1 cibule
- 1 mrkev
- 1/3 pórku
- 4 stroužky česneku
- 3/4 litru zeleninového vývaru (horké vody)
- 1 lžička majoránky
- 1/2 lžičky kmínu
- 2 lžíce oleje
- špetka soli
- podle chuti ume ocet
- hrst naklíčené čočky
Jak uvařit rychlou česnečku
- Dáme ohřát vývar, oloupeme cibuli a česnek.
- Cibuli nakrájíme na kostičky, mrkev na větší dílky, pórek na kolečka, 2 stroužky česneku nasekat na drobno.
- Na dně hrnce rozpálíme olej, přidáme na něj cibuli, nasekaný česnek, kmín, sůl a krátce orestujeme.
- Přidáme mrkev a opět krátce společně orestujeme.
- Zalijeme vývarem a na mírném ohni vaříme cca 10 minut.
- Pak přidáme pórek, majoránku, prolisujeme 2 stroužky česneku a necháme jen krátce povařit, cca 3 minuty.
- Odstavíme a podle chuti přidáme umeocet.
- Podáváme zdobené čerstvými klíčky.
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
Praktické
- Každý česnek je jinak silný, dejte ho jen tolik, aby vám polévka chutnala. Pokud je slaboučký, budete pro česnekovou chuť muset ještě přidat. Pokud je silný, budou stačit dva stroužky.
- Pokud chcete polévku zahustit, přidejte lžíci ovesných vloček.
Obměna
- Místo klíčků čočky můžete použít jakékoli jiné jarní výhonky či klíčky, případně zelenouposypku z petrželky apod.
- Zeleninu můžete obměnit podle momentálních zásob.
- Do polévky můžete pro silnější chuť přidat trochu miso pasty.
Děti
- Polévka je vhodná pro děti od 1,5 roku, ale omezíme sůl, olej, množství česneku a ume octa. Nejlépe je dětem odebrat porci a dospělým dochutit zbytek polévky.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Tak k téhle polévce a ještě k polévce s černým kořenem se váže taková úsměvná historka i když před tím to tak nevypadalo. Poprvé jsem zkoušela vypěstovat černý kořen na zahrádce. Sice nebyl moc velký, ale šlo to. Během vaření jsem ale používala slánku, která byla mamky když jsme jí k nám stěhovali. Taková menší, užší sklenička. Po otevření a ochutnání jsem zjistila, že je to opravdu sůl. Tak jsem se rozhodla ji sdělat. Po pár dní odebírání jsem ještě nasypala do stolní slánky ( kvůli manželovi ) na dosolení. Jelikož jsem černý kořen i ochutnala poprvé ( a taky mě překvapilo jak šíleně lepí 😀 ) chtěla jsem hned vyzkoušet polévku. Překvapilo mě, jak je ta polévka sladká. Až nenormálně. Přidala jsem ještě trochu sůl. Pořád sladká 🙄 “Hm, to bude asi tím kořenem” pomyslela jsem si a že už tam přidávat sůl nebudu a ke konci to dochutím umeoctem. Což jsem udělala a přišlo mi to docela fajn a mamce taky protože tolik nesolíme. Za to manžel frfňal, že se to nedá jíst, ani když si to dosolí. Ok, tak mu to třeba nechutná. Hlavní jídlo ( už si ale nevzpomínám co to bylo ) dopadlo u něj úplně stejně. Myslela jsem že po víc jak roce začal sabotovat moje vaření podle JJ. Přece jen je typický čech. Knedlo – vepřo – zelo, gulášky apod. a už toho má asi dost. No nakonec jsme se kvůli tomu pohádali 🙈🙈🙈 Dneska jsem s hrůzou šla vařit oběd a že udělám tedy česnečku. Dala jsem tedy na olej cibulku s česnekem osolila, zalila vývarem a ochutnala. Zase sladké. “To není možný. Takhle to nikdy nechutnalo.” Podotýkám, že u nás vařím pouze já. Konečně mě napadlo ochutnat tu záhadnou sůl ( kterou nikdo nedoplňoval! A které byla už jen polovina ) K jakému překvapení jsem zjistila, že ze soli se vyklubal postupně cukr 😂😂😂 No jo, maminka zřejmě když bydlela ještě sama, tak to popletla a pak na to zapomněla a mě zas nenapadlo, že dole může být něco jiného než nahoře. Samozřejmě ve stolní slánce se nacházel cukr taky, proto to manžel nemohl dosolit, byť se snažil, co mohl 😂😂😂 Takže záhada vyřešena a polévka byla výborná 😁
Mnaaaaaam ♥️Děkujeme ☀️