Domů > Magazín > Žijeme jinak > Péče o tělo

Je přírodní kosmetika opravdu to nejlepší pro naši pleť?

Přírodní kosmetika zažívá v posledních letech obrovský boom a na trh přichází také spousta luxusních značek, které se předbíhají v tom, které produkty vypadají lépe. Ale je přírodní kosmetika opravdu to nejlepší, co naše pleť potřebuje? Toto byste měli vědět, než ji použijete.

Přírodní látky jako potenciální alergeny

Spousta lidí se domnívá, že přírodní, organická kosmetika znamená jen to nejlepší. Pravdou je, že protože je něco přírodního, nemusí to nutně znamenat, že je to to nejlepší pro naši pleť. Bohužel existuje spousta přírodních látek, které naopak mohou naší pokožce uškodit. Mnoho ingrediencí přírodního původu používaných v produktech může například způsobit značnou citlivost pokožky, která se časem zvyšuje. Kosmetické produkty se častokrát chlubí tím, že obsahují výtažek z heřmánku, levandule, propolisu a jiných květin a bylinek, ale bohužel tyto “léčivé” složky nemusí vyhovovat každému. V přírodě se nachází spousta alergenů, které naopak mohou naši pokožku dráždit, způsobovat začervenání, alergie, dermatitidu nebo vyrážky. Přírodní kosmetika také obsahuje častokrát velké množství alkoholu, který naši pokožku časem vysušuje a narušuje.  

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou dalším obdobným případem. Tyto voňavé přírodní esence sice dodávají produktům krásnou vůni, ale vaše pleť už je tak neocení. Obzvláště pokud jste majitelky té citlivé, pro kterou mohou být absolutně nevhodné. Veškerá vůně, ať už syntetická nebo přírodní, může způsobovat různá podráždění, pupínky, vysušování pokožky nebo celkově zhoršit stav našich kožních problémů

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Rostlinné pleťové oleje

Čisté rostlinné oleje (neplést s esenciální oleji) mohou být opravdovým balzámem pro pleť. Já oleje miluji především v zimě, kdy naše pokožka potřebuje vyživit nebo také například pro lymfatickou masáž obličeje. Ale…
Velmi častou chybou je špatné nanášení a špatně zvolený olejíček pro náš typ pleti. Při špatném použití mohou totiž nadělat více škody než užitku. Olejíček musí přijít na navlhčenou pleť – jinak dojde naopak k vysušení pokožky a pokožka pak může pnout. Další chybou je, že ženy zaměňují přírodní olejíček s hydratačním krémem. Olej dodá naší pokožce výživu, ale nehydratuje.  Proto je lepší tento produkt míchat s hydratačním krémem nebo nevynechat hydratační sérum.

Každá pokožka je jedinečná

Tímto tedy nechci říct, že přírodní kosmetika je špatná. To vůbec ne. Naopak. Přírodní kosmetika je úžasná a spousta lidí si ji nemůže vynachválit. Jen buďte pozorní, jaké složky vaše kosmetika obsahuje a především poslouchejte svou pleť – co jí dělá dobře. Pokud vás nějaký krém/olejíček pálí nebo svědí, prostě ho přestaňte používat. Ne, opravdu to nepřejde. To, že to vyhovuje vaší přítelkyni, nemusí nutně znamenat, že to bude sedět i vám. Každá pleť je jedinečná a každá potřebuje něco jiného. 

A jaké jsou vaše zkušenosti s přírodní kosmetikou? Máte své oblíbence, na které nedáte dopustit?

Náš tip: Pokud si nejste jistí, kde kvalitní kosmetiku nakoupit, vyzkoušejte eshop econea.cz. Tam vybrali to nejlepší zboží podle velmi přísných měřítek. PS: Členové Klubu mají slevu 20% na celý sortiment

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Kači Go
17. 11. 2021

Přírodní kosmetika je pro mě jasná volba! Stejně jako celistvé přírodní jídlo dávám do těla, chci své pokožce dopřát i celistvou výživu. Přírodní oleje a květinové vody, které v péči o pleť i vlasy používám, nejsou uměle vyrobené či izolované konkrétní složky. Přírodní krémy se z takových celistvých ingrediencí také skládají. Ale úplně stejně jako s konvenční kosmetikou si musí člověk najít, co mu vyhovuje. Určitě se nenechte odradit prvním nezdarem, v dnešní době je na trhu tolik skvělých firem z česka i ze zahraničí, že má člověk opravdu velký výběr a určitě jeho pleti něco sedne :)) a ta mu hlavně z dlouhodobého hlediska poděkuje.

téma by chtělo trochu rozvést. varování, že nám to může škodit, je trochu málo. nejlépe vytvořit kurz výroby domácí kosmetiky spolu s pochopením, co které pleti může prospívat.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Podzimní balzám na rty 3x jinak (návod na výrobu)

Dopřejte podzimní péči i vašim rtům. Vyrobte si z přírodních ingrediencí balzámy na rty.
33
12

5 ingrediencí, které dělá váš deodorant nebezpečným

Deodoranty používá téměř každý a málokdo si bez nich dovede představit svůj den. Zamysleli jste se někdy, co si na tak citlivé místo, jakým je podpaží, nan...

Šípkový olejíček – tajemství zářivé pokožky

Cítíte, že vaše pleť je po zimě mdlá, zašedlá a chybí jí “glow”? Zkuste šípkový olejíček, mezi dermatology známý superhero. Proč na něj Kate Middleton, Mir...
41
14

Vánoční dárky za hubičku: 6x domácí kosmetika

Chcete dát blízkým jako dárek kosmetiku, ale ne tu chemickou? Vyrobte jim přírodní kosmetiku sami! Mrkněte na našich 6 tipů na rychlou a jednoduchou domácí...

10 esenciálních olejů, které by vám neměly doma chybět

Esenciální oleje najdou využití jak v péči o domácnost, tak v péči o naši duši i tělo. 

Fialkový ocet – do jídla i na tělo

Fialkový ocet můžeme použít v kuchyni i v koupelně. Dokonce nám může sloužit jako první pomoc při bolestech hlavy, při horečce, po bodnutí hmyzem nebo popá...