Kdo vlastnil kaštanovník, byl boháč
Plody kaštanovníku jedlého pochází z oblastí od Středozemí až po Slovensko, kde se dodnes běžně pěstují, pečou a vaří. První plody padaly na zem už starým Římanům a Řekům. Do 19. století se jím říkalo “chléb chudých“, protože ať už vařené či pečené, v polévce či v kaši, jedlé kaštany byly hlavní potravinou, která v zimě zachránila chudé obyvatele horských vesniček před hladem. Obsahují totiž dostatek energie v podobě složitých sacharidů. Jejich roční spotřeba se dříve pohybovala okolo 150 kg na osobu. Kaštany se dokonce používaly jako platidlo a zdroj kvalitního dřeva.
Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos
Co obsahují kaštany:
– 30 – 60% složitých sacharidů
– 10 % bílkovin (stejné množství jako celozrnná rýže)
– vitamíny K, E, B, C (vitamín C ve stejné míře jako citróny)
– minerály – železo, zinek, vápník, draslík, fosfor, hořčík
– tanin (účinný antioxidant)
– biotin (udržuje zdravou pokožku a vlasy)
– karoten (pro zdraví očí, silnou imunitu)
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
V dnešní době už se kaštany ze stravy téměř vytratily. Přitom mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. Jsou vhodnou potravinou při hubnutí, protože mají nižší energetickou hodnotu (180 kalorií na 100 gramů) než oříšky, sušené ovoce, chipsy a další pochutiny. Tradiční čínská medicína je považuje za významný zdroj životodárné energie.
- zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
- prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
- jsou vhodné při revmatismu
- jsou dobré na žaludek a podporu trávení
- působí detoxikačně
- potlačují únavu a bolesti hlavy
- podporují imunitu
Pečené kaštany
Pečené kaštany jsou asi nejznámější úpravou. Jsou tradicí mnoha vánočních trhů u nás i ve světě a jejich vůně je nezaměnitelná. Doma je můžete udělat snadno.
- Nařízněte kaštany křížem, cca 2 cm dlouhými a 4 mm hlubokými zářezy.
- Kaštany naskládáme na plech, řeznou stranou nahoru.
- Pečte na cca 200°C asi 15-20 minut až slupka začne tmavnout, řez se rozevře a odkryté maso kaštanu se začne tmavě zbarvovat. Kaštany jsou na povrchu křehké, ale uvnitř měkké (vyzkoušejte vidličkou).
Vařené kaštany
- Do vroucí vody nasypte křížem naříznuté kaštany.
- Na středním plameni vařte 8-10 minut.
- Vodu slijte, promněte v utěrce, aby se narušila skořápka.
- Kaštany ještě teplé zbavte skořápky včetně hnědé slupky.
Kaštany na pánvi
- Kaštany nařízněte křížem.
- Na středně rozehřáté pánvi za občasného promíchávání opékejte kaštany cca 10 minut, do ztmavnutí.
- Skořápka se otevře a kaštany vyloupněte i se slupkou pod skořápkou.
Kaštanová mouka
Kaštanovou mouku na pečení doporučovala již proslavená abatyše Hildegarda z Bingenu ve 12. století. Tato mouka je bez lepku, můžete jí tudíž použít do směsí na bezlepkové sušenky, koláče a další dobroty. Seženete ji ve zdravých výživách.
Uchování kaštanů je jednoduché.
Po upečení je dám ještě horké do zavařovacích sklenic, nechám v troubě uchytit víčka a potom sklenice uložím do sklepa, kde vydrží i roky.
Kaštanové recepty a tipy
- Kaštanové pyré – pečené, vařené nebo pražené oloupané kaštany rozmixujte na pyré. Můžete ho použít do kaší, do krémů na cukroví, jako náplň do buchet, do dezertů atp.
- Kaštanová nádivka do palačinek – vyloupané kaštany uvařte do měkka v rostlinném mléce. Doslaďte rostlinným sirupem nebo sladem (případně jablečným moštem, hrozinkami aj.), přidejte vanilkový prášek (můžete kakao) a rozmixujte na krém. Podávejte jako náplň do palačinek.
- Kaštany vařené s obilovinou – vyloupané kaštany přidejte k obilovině (rýže, kroupy, jáhly) a vařte dle doby varu obiloviny. Můžete rozmixovat na krém (snídaňová kaše, dezert) nebo podávat jako přílohu k jídlu.
- Kaštany v čokoládě – vyloupané upečené nebo uvařené kaštany obalte v rozpuštěné čokoládě bez cukru (nebo si vyrobte domácí) a nechejte ztuhnout.
- Kaštanová polévka – na oleji orestujeme cibuli, česnek, zázvor a sladkou zeleninu jako je dýně, batát nebo mrkev se špetkou soli. Přidáme upečené nebo uvařené oloupané a měkké kaštany, zalijeme vývarem a dusíme doměkka. Rozmixujeme a ochutíme kokosovým mlékem, shiromisem (bílé miso) a muškátovým oříškem.
Už jste jedli kaštany?
Také je máte rádi? Máte nějaký oblíbený recept? Podělte se s námi o vaše zkušenosti nebo rovnou pošlete recept na stránky.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Kaštany si pamatuji z Paříže. Tam se pečené či pražené v papírovém kornoutku prodávaly na každém rohu a já si je vychutnávala sama na procházce sychravým podzimem. To bylo “žůžo”! U nás je výjimečně najdu v obchodě, ale pečené kaštany na ulici mají úplně jiné kouzlo. Škoda, že se to u nás nedělá.
Sv. Hildegarda velmi doporučuje jíst kaštany pravidelně, protože mimo jiné, vyživují mozek. Díky za radu jak je uchovat, to jsem nevěděla.