Smrk ztepilý
Výhonky obsahují těkavý olej bohatý na terpeny. Smrk se používá jako dochucovadlo. Nezralé samčí šišky se dají vařit. Pro své hojivé vlastnosti se používá zevně v náplastech.
Rozemletá kůra se přidávala jako zahušťovadlo do polévek, z výhonků se připravuje čaj, který pomáhá při onemocnění dýchacích cest a dutiny ústní. Výhonky se hodí k výrobě tinktury, pryskyřice k výrobě mastiček.
Borovice lesní
Borovice má stahující účinky. Jehličí se přidává do pleťových krémů, zmenšuje velikost pórů a zjemní vrásky. Je to silný antioxidant, což znamená, že pomáhá zpomalit stárnutí. Oplach na vlasy z borovicového jehličí lze použít při léčbě lupů a zároveň dodá vlasům lesk. Také napomáhá při léčbě ekzémů.
Jehličí v koupelové soli zmírňuje bolesti hlavy, uvolní ztuhlé svaly, zmírní bolesti svalů a zklidní podrážděnou pokožku. Je přirozeně antibakteriální, protiplísňové a využívá se při onemocnění dýchacích cest. Má vysoký obsah vitamínu C.
Borovicovou kůru sklízeli jako potravu již Sámové, původní obyvatelé Skandinávie. Mouka vyrobená z kůry je plná vitamínů, jedli ji údajně ti nejbohatší ve společnosti.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Jedle bělokorá
Má antibiotické, antiseptické, diuretické a stahující vlastnosti. Podporuje imunitní systém, pomáhá při onemocnění kloubů, špatném krevním oběhu, používá se k ošetření řezných ran a popálenin. Čaj pomáhá navodit spánek, zmírňuje nachlazení, kašel, bolesti v krku a překrvení dutin. V lidovém léčitelství se využívají pupeny, jehličí, kůra, esenciální oleje a pryskyřice.
Modřín
Modřín pomáhá od bolesti kloubů, podporuje regeneraci sliznic a využívá se při léčbě onemocnění dýchacích cest a také onemocnění ledvin.
Využívá se ve formě koupelí, aromaterapie, gemmoterapie a masážních olejů. Studený extrakt slouží jako projímadlo. Kůra se sbírá brzy na jaře, rychle se usuší a pak namele, lze přimíchat k obilné mouce na pečení chleba. Jelikož je chuť po upečení méně výrazná, dáváme přednost především léčebným účelům před konzumací. Pro masáže ulevující od bolestí si lze vyrobit olej, ve kterém se macerují nasekané větvičky.
Využití v kuchyni
Jehličí má svou specifickou chuť, dokáže dodat jídlu kořenitost a pikantnost. Některé jehličnany mají citrónovou příchuť. Přidat je můžete do salátů, do těsta na sušenky či do koláčů a chlebů. Lze je nakládat a také fermentovat, z jehličí připravíte chutný čaj, sirup či aromatickou sůl. Využívá se nejen jehličí, ale i mladé šišky a kůra. Nejlepším využitím jehličí je konzumace zasyrova, kvůli zachování léčivých účinků, vynikající chuti a také střídmé konzumaci.
Zkuste to taky
Také u jehličnanů samozřejmě platí všeho s mírou, a to jak při sběru, tak při konzumaci. Slabším jedincům může konzumace jehličnanů podráždit žaludek. Konzumaci berte v potaz, jen jako nouzové jídlo, když vše ostatní selže. Při sběru pamatujte na úctu k přírodě a všemu živému.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář