Domů > Magazín > Vaše příběhy

Jím Jinak ve Francii (Alžběta, 38 let)

Žiji již dlouhé roky ve Francii. Vždy jsem byla přesvědčená, že se stravuji vyváženě a neměla jsem pocit, že dělám něco špatně. Pak jsem narazila na Jíme Jinak a brzy jsem poznala, že to je ta správná cesta. I když jsem nikdy neměla žádné velké potíže, díky Jíme Jinak se cítím o moc lépe, na těle i na duši. A co na to můj muž a synové?

Myslela jsem si, že jím dobře

Již 17 let žiji ve Francii. Vystudovala jsem školu zaměřenou na agro průmysl a potravinářství, krátce jsem pracovala v bio výrobně tofu a veganských výrobků. Jedla jsem podle mě vyváženě, minimum masa a nebyla jsem veganka, ale když jsem jednoho dne narazila na rozhovor Evy Cikrytové pro Reflex, spadla mi čelist. Šla jsem se podívat na její stránky a musím říct, že se vším jsem na 100 % nesouhlasila. Potom jsem zkusila vyřadit nedoporučené potraviny a už po třech dnech jsem věděla, že na tom opravdu něco je. Všechna ta léta různých pomíjivých poznatků a rádoby pravd.

Jak se dívám na potravinářský byznys

Pravda je ta, že potravinářský průmysl má jeden jediný záměr, a to PRODÁVAT. Jsou zavedena nevyčíslitelná množství zákonů, směrnic, vyhlášek a certifikačních norem, ale to vše je jen na povolení používání různých chemikálií, bakterií, enzymů, proteinů a spousty dalších různorodých látek ve vší legalitě. Lidské zdraví je zde na druhé koleji. Ve skutečnosti nikdo neví, jak budou lidé v dlouhodobém horizontu reagovat na každodenně pojídané cizí látky a jejich koktejlový efekt.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Nic mi nebylo a přesto je mi o moc líp

Zpátky ke mně. Žádné zdravotní potíže ani jakékoli problémy s váhou jsem nikdy neměla, pokud nepočítám 3/4 kila navíc po dvou dětech, přičemž se domnívám, že při výšce 168 cm je 58/59 kg normál. A světe div se. Cítila jsem se líp. Vyrovnanější v hlavě, přestaly mi trnout zuby, žádný neobvyklý výtok, menší hlad mezi jídly a více energie. Váha se nakonec ustálila opět na té předporodní. V bříšku mi je tak příjemně a nepobolívá a nenafukuje se, jak se to někdy stávalo po některých pokrmech.

Moji kluci se mnou baští jinak a jsou ve formě

Moji kluci (9 a 6 let) i manžel změnu přijali velmi dobře. Vůbec jsem se s nimi o nějakých změnách nebavila, prostě jsem servírovala. Popravdě řečeno, jídla vypadala dost podobně jako předtím, jedli jsme hlavně rýži a okrajově brambory a zřídka i těstoviny. Vždy jsme k tomu měli hory zeleniny a občas nějaké kuřecí, krůtí nebo kachní, či jiné maso. To jsem tedy vyřadila, brambory nahradila batáty a těstoviny kupuji jen lepší kvality a jíme je stejně dost vzácně. Že v jídlech není žádné vejce ani mléko ani nepoznali. Doma baští jak o závod. Kluci jsou ve formě, mají krásně vykreslené svaly (takže bílkoviny určitě nechybí), ve škole jim to myslí, jsou plní energie a moc rádi se zapojují do kuchyně. Už ani nevím, co je to ta hnusná zelená rýma, co jim dříve tekla z nosu. 

Jak se stravují Francouzi

Dezerty mají také úspěchy. Francouzi si potrpí po jídle na dezerty. Obecně si myslím, že jedí více zeleniny v porovnání s Čechy, ale jinak to žádná sláva není. Tuny masa, hodně vepřového, vnitřnosti, máslo, smetana, mléčné výrobky, samozřejmě sýry, pořád samá mouka (těstoviny, chléb, sladké pečivo)…Je tu také problém s nadváhou, a to i u malých dětí.

Návštěvy se olizují

Jak se na nás dívá okolí? Když se jich to netýká přímo, tak je jim to šumafuk. Když nás někdo zve, tak se většinou snaží připravit něco, co bychom snědli, a i když to není úplně takové, jako doma, ta snaha se počítá. A když jiní jedí u nás, tak se obecně olizují. Ve škole je výběr bez masa a dá se to.
A sladkosti? Doma prostě nejsou a když jim nabídnou kamarádi, tak si občas zobnou a pak zjistí, že jim to vlastně nechutná a pokušení jednoduše vymizí.

Nazpátek už to nejde. Jakmile si dáme něco, co jsme jedli dříve, tělo to prostě odmítá. Víme, že jsme opravdu na té správně cestě. Jen tak dál a veliké díky celému týmu Jíme Jinak! 

Alžběta

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

42 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Renáta Pétursson
12. 11. 2024

Já vám nevím… zkouším, jak na to…ale přijde mi, že vlastně celý den jen vymýšlím, co nachystat a uvařit… a sotva dojím, tak přemýšlet, co vařit a chystat dalšího…. zdá se mi, že je velmi málo jídel, na které seženu suroviny … tak hledám, jak a čím je nahradit 🤔 …. a přijde mi, že vlastně jím totéž, jen s minimálníma změnama…. a vlastně místo toho, aby mi bylo líp, tak mi je hůř…. z toho množství obilovin a luštěnin jsem nafouklá a neustále mně obtěžuje “ucházení” 💨 ….a když říkám obtěžuje, je to mírný výraz… když takto funguje cca co 5-10 minut, tak je to moc…. ono mě vlastně nepřivedly na JJ vyloženě zdravotní potíže…. jen jsem hledala inspiraci, jak jíst lépe a zdravěji…. jediné co mi vadí, je takových 10-15 kg navíc … maso nepotřebuji denně… stačí tak, jak dřív naše babičky a prababičky ( jednou týdně) … co mi ale chybí moc a mám obavu, že to touto cestou nedám, je vysazení mléčných produktů…. jogurt, tvaroh, cottage,kysaná smetana, mozzarella, feta, parmazán, i další sýry…. ty by mi chyběly neskutečně…. 😢 tak nějak nechápu, co je na nich špatně… kromě tedy přehnaného množství… jak Alžběta píše, i já žiju v zahraničí… konkrétně na Islandu… tady se jí hodně ryby a pak jehněčí, kuřecí a vepřové… zelenina a ovoce se musí dovážet, je tím vše dost drahé ne vše se dá sehnat…. už jen to, je hrozně demotivující.,. a když se k tomu přidá výše zmíněný problém, je to úplně v háji…. moji kluci takové jídlo odmítají a já zase odmítám vařit na dvakrát… je to prekérní situace a mrzí mě to, že se cítím jako prežvykující 🐮

Super,děkuji za sdílení a přeji hodně úspěchů se skvělým vařením s JJ. Kája

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zbavila jsem se depresí i nadbytečných kil (Renáta, 57 let)

Kvůli zdravotním potížím jsem se dostala do těžkých depresí, které jsem řešila jídlem. Postupně jsem přibírala, fyzička šla dolů, nemohla jsem se pořádně v...

Nikdy není pozdě na změnu (Dominika, 56 let)

Bylo mi padesát, tedy už je to pár let, co mi bylo padesát. Měla jsem za sebou dobrých třicet let každodenní starosti o to, co budeme jíst – my dva, ...