Venku je pořád něco k snědku
Od té doby, co jíme jinak, si pohrávám s myšlenkou, zda bychom přežili, kdyby přestaly fungovat obchody a běžné zásobování potravinami z komerčního zemědělství. A čím déle jíme jinak, tím více mám pocit, že by to sice nebylo valné, ale že bychom asi přežili. Jíme totiž spoustu věcí, co zrovna rostou, o kterých je všude dost. Jako třeba ty šípky.
Už jako malá jsem zobala podzimní plody
Já už šípky okusovala jako dítě. A když jsem začala chodit se svým mužem, okusovali jsme je oba, ačkoli jsme každý z jiného koutu republiky. Tím se vylučuje nějaký zvláštní regionální zvyk, jak mi občas někdo vysvětluje. Já na to vždycky říkám, že v mém rodném městě to rozhodně běžně nebylo zvykem a že mě dokonce občas nějaký aktivní důchodce jako dítě varoval, že se otrávím, když jsem zobala šípky nebo třeba hloh. Na to mi občas řeknou rodáci, že jsem vlastně vždycky byla divná :-)
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Moje první marmeláda byla šípková
Moc marmelád jsem zatím v životě nevyrobila. Ale když jsem začala vařit jinak, tak moje první byla právě z šípků. Bylo to proto, že chuť zralých šípků mi naprosto učarovala a chtěla jsem získat víc té úžasné hmoty naráz a ještě bez chlupatých semínek, co jsou uvnitř šípků. Tehdy jsem ji ještě dělala s medem, protože jsem nenašla návod, jak to udělat bez cukru. Byla to fuška a šetřila jsem si ji roky. Od té doby jsem to nezopakovala, ale když dozrají šípky, chodím se “napást” a sním o lahvičce šípkové marmelády bez cukru.
Jak se jí šípky
Když jsem si dnes dopisovala s oním známým, ptal se mě, jak se to tedy jí. Není to žádná věda – měkký šípek má po utržení v místě stopky dírku, kterou se jednoduše vysaje kašovitá hmota, která obaluje semínka. Semínka pěkně škrábou, proto je nejíme. Já tedy ještě okusuji boky šípku, takže mi v ruce zůstává skutečně jen “bubák” a na něm sbírka chlupatých semínek (odborníci mě opraví, že se jedná o složené souplodí nažek). Šípky jsou nejlepší když přejdou prvními ranními mrazíky a jsou měkké, ale ještě ne tmavé scvrklé. Vybírejte buclaté světlé plody a samozřejmě někde v přírodě, nikoli u silnic.
Proč jíst šípky
Možná čtete tyto řádky zcela nevěřícně a ptáte se, proč byste proboha měli něco takového jíst. No samozřejmě vůbec nemusíte, ale kdybyste chtěli pár argumentů, tak třeba proto, že:
- chuť zralého šípku je (aspoň pro mě) lepší než chuť jakéhokoli exotického ovoce
- množství vitamínu C je v syrovém šípku větší než v sušeném, ze kterého uvaříte čaj
- množství vitamínu C je v šípkách víc než v citrusových plodech (obvykle se uvádí, že dvakrát tolik)
- šípky také obsahují vitamíny A, E, D, a K, flavonioidy, pektin, tříslovinu a další látky podporující trávení a imunitu
- šípky jsou léčivé nejen pro náš imunitní systém, ale jsou pomocníky při nemocech ledvin, kardiovaskulárních onemocněních, při léčbě revma, pomáhají regenerovat kůži,…zkrátka prevence na všechny civilizační choroby i léčba akutních onemocnění (podzimní a jarní únava, oslabení, nachlazení a chřipky)
Zkuste to
Jestli jste to ještě nevyzkoušeli a zkusíte, dejte vědět, jestli vám chutnali! A kdybyste se někdo pustil do výroby marmelády, dejte mi vědět, budu váš první zákazník :-)
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Mňam, je to fakt pochutnání! :) Ještě za totáče a v devadesátkách jsme šípky sbírávali na marmeládu a mě to děsně nudilo, ale nikdy mě nenapadlo šípky jíst. Asi by to ani dost dobře nešlo, protože se sbíraly před mrazem. Po přečtení tohoto článku jsem u prvního keře šla ochutnávat a od té doby se vrhám na každý keř, který vidím. :) Ještě jednou mňam!
Ahoj Evi, my jsme letos s manželem uvařili první šípkovou marmeládu na konci léta a přidávám tip – pokud máte místo na zahradě, zasaďte si keříček “Karpatia”. Je to velkoplodá odrůda ovocné růže, prostě “velké šípky”. Máme zasazeno asi tak tři roky, keřík asi metr vysoký. Plody jsem osbírala snad za deset minut (jde to velmi rychle) a stejně tak příprava marmelády bude asi tisíckrát rychlejší než u klasických šípků. Jednu várku jsme udělali tak, že jsme povařené šípky rozmixovali a přecedili přes cedník, ale chloupky jsou přesto malinko cítit, i když se někde uvádí, že vařením změknou a jakoby se ztratí. S druhou várkou si dal manžel práci a rozpůlil každý šípek a vybral vnitřky, ta je jemnější. Zabralo to jeden večer u televize, ale výsledek skvělý. My dali trochu třtinového cukru, ale určitě by šla bez cukru zcela. Samotný šípkový rozvar byl velmi hustý a dalším vařením před očima ubýval a hostnul.. krása pohledět :)