Očima tradiční čínské medicíny
Pojďme se na něj nejprve podívat očima tradiční čínské medicíny, léčebného směru s dva tisíce let starou historií, který se na člověka i okolní svět dívá v souvislostech. V takových, jenž jsou pozorovatelné našimi smysly. Čínská medicína kromě jiného definuje u jednotlivých potravin jejich termodynamické vlastnosti, kdy podle jejich působení usuzuje, jsou-li studené, svěží, neutrální, teplé nebo horké. Je to poměrně jednoduché – vodní meloun je studený a pepř horký. Roli hraje i tepelná úprava – zmrzlina je studená, pečené hovězí maso bude teplé. Podle této logiky jsou výrobky z kravského mléka a jogurt, obzvláště konzumujeme-li ho hned po vyndání z lednice, pěkně studené. Navíc zavlhčují organismus. Kombinace těchto dvou vlastností je přesně to, co velmi zatěžuje a oslabuje náš trávicí systém, zvláště po ránu, kdy je nejzranitelnější.
Může i léčit, ALE…
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Abychom byli úplně spravedliví, musíme tu čínskou charakteristiku říct do úplného konce. Úplné ne totiž jogurtu neříká. Díky svým výše zmiňovaným vlastnostem jogurt doplňuje jin (vyživuje), pročišťuje horko, zvlhčuje plíce a uvolňuje játra, takže vlastně v určitých konkrétních případech může fungovat i jako lék. Jenže je tu jedno velké ale: lék zpravidla konzumujeme v malých dávkách a ve chvíli, kdy to naše nemoc vyžaduje, ne všichni bez rozdílu, dnes a denně, hned ráno z lednice a spolu s hromadou dalších mléčných výrobků. Pak je to původní „ne“ zcela na místě a jsem ochotná se pod něj podepsat. Ostatně, neustále kolem sebe vidím spoustu lidí unavených, silnějších, zahleněných nebo často nemocných, trpících průjmy, otoky nohou nebo gynekologickými výtoky. A to jsou právě důsledky oslabeného trávení, které není schopné vyrobit dostatek energie a nápor vlhkosti nezvládá.
Moderní jogurt
A teď se pojďme podívat na jogurt optikou naší „západní“ civilizace. Dříve to býval jednoduchý kvašený výrobek z mléka s jogurtovou kulturou (ostatně i tak jej čínští učenci posuzovali), dnes se v mnohých líbivých obalech kromě nich skrývají ještě přidané cukry, zahušťovadla, škroby, konzervanty, éčka. Stačí se podívat na složení a máte jasno.
“Jogurt jsem považovala za zdravý celé roky a patřila k těm, kdo je buď snídali nebo svačili. Léta potíží mě neminula – chronický zánět močových cest, chronické akné, chronická rýma, dutiny, angíny, gynekologické potíže, prekanceróza,… Bylo těžké se vzdát mléčných výrobků, ale stálo to za to – mléčné výrobky jsem vysadila úplně, ničím jsem je nenahrazovala a všech potíží jsem se změnou jídelníčku zbavila. Dnes, po těch letech, co mléčné výrobky nejím, mi vůbec nechybí ani ten denní jogurt a ty rostlinné dělám doma až posledních pár let v rámci experimentování a naprosto mi vyhovují jako občasné zpestření jídelníčku coby dezert,” dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak
Neumíte si představit život bez jogurtu?
Vyzkoušejte naše domácí jogurty bez éček, cukru a mléka!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Já se přiznám, že kupujeme jen bílý Hollandia jogurt a já ho doplňuji na snídani vločkami, oříšky, skořicí, karobem, kakaem atd. Občas máme Lučinu a Eidam. Ostatní jedeme bez toho. Hlavně díky ségře, která nic nemůže a vaříme si s mamkou a s ní navzájem (to miluju, jídlo jako dárek).
Jogurty si doma dělám, teď hodně pravidelně. Vypěstovala jsem si reflux a je to jedna z mála věcí které můžu – i když ne vždy. Nechávám zteplat na pokojovou teplotu….