Přelom února a března
Výsevy do skleníku (popř. doma, záleží, jaké máte možnosti):
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

– rajčata (Torino) – pokud máte vytápěný skleník, protože tato by se vysadila koncem března nebo začátkem dubna
– kedlubny (Korist) – platí to samé, co u rajčat
– salát jarní (Amur, Maraton), rozmarýn, pór letní,
Venkovní výsevy (pokud je možné jít do záhonu):
– cibule ze semínek – Lilia, Klaria, Elista, Camelot, Všetana
– lopuch větší (únor nebo březen) – já je letos budu zkoušet poprvé
Březen
Výsevy do skleníku:
– salát (Amur, Maraton, listový Redin – ten je opravdu úžasný)
– brokolice (Lucky)
– květák (Bora)
– kapusta jarní (Předzvěst)
– kedlubny (Korist, Kossak, Purpuran)
– zelí letní (Sláva, Murdoc)
– pažitka, pažitka čínská, libeček
– bylinky: šalvěj, mateřídouška, tymián, jablečník, oregano, pór zimní, citronová tráva, máta, meduňka, bazalka, petrželka hladká, petrželka kadeřavá
– jahodník měsíční
– celer listový, řapíkatý, bulvový (Monarch, Neon)
– papriky – asi půlka března (Žluťásek, Kirke, Ikaros, Amálka, Fortuna, Fantazie, Florio, Palermo…)
– ředkvičky (Tercia, Kavarta)
– výsadba salátů
Venkovní výsevy:
– hrášek Oskar (nebo až v dubnu, záleží na počasí, já si hrášek také předpěstovávám v sadbovači)
Duben
Výsevy do skleníku:
– rajčata (přelom března a dubna – Torino, Bejbino, S. Marzano Genaro, Strillo, Datlo, Divoká – Koralik, Matt’s Wild Cherry, balkonové, Sunchocola, Mini, Curranto…)
– melouny (Sugar baby, Lajko)
– bazalky (Dark green, Lettuce, Mánes, Pokemon)
– perila křovitá
– špenát (Sacramento, předpěstováváme sadbu)
– okurky – výsev kolem 20.4. (Viktorie, Formule, svačinová Pony, nakladačka Blanka)
– dýně (Hokkaido orange, Hokkaido Amoro, Pink jumbo banana, Blue banana, Australian Butter, Speckled hound, Bush Delicata…)
– patizon(patizon Delikates,Snowdisk)
– cukety (A basador, Gambit, British summertime)
– lichořeřišnice
– sléz maurský
– další sadba salátů, jarní (Amur) i ledový (Mauglí)
– kedlubny (Korist, Kossak, Luna, Moravia, Purpuran)
– kapusty – hlávková ( Vertus), růžičková (Groninger, Lunet), listová (Nero di Toscana)
– zelí (Holt, Pourovo červené, Sláva)
– brokolice lusky (Calabrese)
– květák (Snowlady)
– majoránka
– mangold (Rainbow, Perpetual spinach – letos u nás poprvé)
Venkovní výsevy + výsadba:
– předpěstované brokolice
– květák
– zelí
– kedlubny
– kapusty (pokud nehrozí větší mrazíky – když ano, tak se překrývá netkanou textilií)
– karotka (Anina, Jitka – postupně vyséváme od dubna až do druhé půlky července asi po 10-14 dnech)
– předpěstovaný špenát
– cibule ze sazečky (Carmen, Všetana Štutgart)
– červená řepa (červená kulatá – další výsevy až do druhé půlky července)
Květen
Výsevy do skleníku:
– fazolky (Gusty, Gama, Aidagold, Marona) – 2 várky po 14 dnech (předpěstováváme sadbu)
Venkovní výsevy a výsadba:
– špenát (ze sadbovače)
– cukety, dýně, patizony
– okurky, papriky, rajčata
– kukuřice (předpěstovaná sadba)
– majoránka, bazalky, perila, pažitka
– kapusta (hlávková, růžičková, listová, kadeřávek)
– kedlubny
– zelí, brokolice, květák
– celer
– pórek zimní + letní
– karotka
– červená řepa
Červen
Výsevy do skleníku:
– špenát (začátek června)
– petrželka hladká, petrželka kadeřavá (výsev ½ června pro sklizeň podzim /zima)
– třetí várka fazolky
– další várka pro sklizeň na podzim (výsev konec června): kedlubny (Korist, Kossak, Superschmelz), kapusta (Předzvěst), zelí (Sláva, Murdoc, Unikát, červené Granát), brokolice (Lucky), květák (Bora, Neckarperle)
Venkovní výsevy a výsadba:
– fazolky
– saláty
– karotka
– červená řepa
Červenec
Výsevy do skleníku:
– začátek července – pack choi (Yorocobi), kedlubny (Kosrist, Kossak), saláty (ledový Mauglí, listový Redin), špenát
– konec července – salát ledový a římský (Globus, Littlegem)
Venkovní výsevy a výsadba:
– karotka – poslední výsev na konci července (Fire Wedge – kuroda, velmi sladká ke sklizni listopad, prosinec – není určena k uskladnění)
– červená řepa
– výsadba – pack choi, špenát, brokolice, květák, zelí, kedlubny, kapusta jarní
Srpen
Venkovní výsevy a výsadba:
– začátek srpna – kopr (Hanák), petrželka kadeřavá a hladká (předpěstované v červnu), saláty
– půlka srpna – ředkvičky (Tercia, Kvarta), ředkve (Laurin, Acord), vodnice (Tokyo cross), rukola, hořčice (červená Red), mizuna
Listopad
– výsadba česneku (Štěpán, Rusák, Karel IV., Dukát, Vekan, Bjetin)
Kde semínka nakupujeme
My sami si semínka neděláme (třeba se k tomu také dopracujeme), nemáme prostor ani další ruce, tak nakupujeme z několika různých zdrojů, bio i nebio. Sortiment bio semínek se stále rozšiřuje, tak je čím dál větší výběr.
Pokusím se zde napsat, jaká semínka na kdy budeme potřebovat a co se kdy dá vyset. Tento seznam si samozřejmě můžete rozšířit o další plodiny.
Pokud máte semínka jen pro sebe, tak se dá většina sehnat i v biokvalitě, ale třeba jiné odrůdy, než zde píšu. My nakupujeme různá semínka kvůli vyzkoušeným odrůdám, nevyhýbáme se ani hybridům.
Naše zdroje, kde nakupujeme semínka: Semo (i biosemínka), Moravoseed, Dobrá semena (i biosemínka), Papriky Libera, Okurky Holman, Permasemínka, Permaland, Semínkovna
Pro orientaci v odrůdách a jejich pěstování je dobrý katalog od firmy Semo, kde je opravdu přehledný popis dorůd, kdy a jak se pěstují a kdy se sklízí. Takový katalog je i od firmy Rain Saat (v němčině) k dostání v Permalandu.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Jako vždy, si ráda přečtu tvoje články, i letos v toto období už je vše připraveno a zorganizováno, tím myslím semínka. V zimě se snažím nakoupit nějaké novinky a pak se strašně těším na jaro až budu moci sázet a v létě sklízet. Loni jsem zkusila Dračí ovoce, ale asi trochu zmrzlo tak nevím jestli se vzpamatuje. Už mi vyklíčili japonské papriky Murasaki – fialová odrůda. Letos bude new entry Jyunpaku Okinawa – bílá odrůda. Je to Jyunpaku Goya Melon (Mormodica charantia), česky teď nevím jaké to má jméno. Na ten se obzvlášť těším. I letos 23 odrůd rajčat z toho je 22 odrůd starých na což jsem patřičné hrdá😉😅🤣. Pak pro mě nová odrůda Extra dlouhé okurky Yamato (Cucumis sativus): Tradiční odrůda z historického Yamato – nyní jako prefektura Nara, Japonsko. A další odrůdy z Japonska, i na podzimní a zimní sklizen.
Dneska rok 2025 mrzne -10°C. Nic na zahradě nevidim. Proti roku 24 je to dosti rozdíl, kdy už rašila petrželka.