Vzácné koření kardamom
Kardamom (Elettaria cardamomum) je druh tropické rostliny z čeledi Zingiberaceae (stejná čeleď jako zázvor). Plody kardamomu jsou malé oválné lusky dlouhé asi 1 cm, světle zelené barvy. Skládá se ze tří vnitřních alveol, které obsahují malá černá semínka. Právě tato semínka v sobě ukrývají největší aromatický potenciál.
Kardamom je v Evropě známý již od dob Řeků a Římanů (používali jej k výrobě parfémů). V současné době je to třetí nejdražší koření na světě po šafránu a vanilce.
Chutný, voňavý i léčivý
Mezi jeho prospěšné vlastnosti patří schopnost pomáhat trávení, používá se proti bolestem žaludku a při střevních potížích.
Ájurvédská medicína používá kardamom při problémech s močovými cestami, ale také při kašli, chřipce a poruchách krevního oběhu. Vynikající je také proti bolesti zubů a zánětu dásní. Mezi vlastnosti kardamomu (není vědecky prokázáno) patří také to, že jde o koření spalující tuky.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Energetické hodnoty: 100 g kardamomu obsahuje 311 kcal, 10 g bílkovin, 70 g sacharidů, 7 g tuku a něco přes 20 g vlákniny.
Obsahuje vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, C) a minerály jako mangan, vápník, draslík, zinek, železo, fosfor, hořčík a měď.
Pozor: Nadměrná konzumace kardamomu se nedoporučuje v případě těhotenství a kojení, v případě vředů a gastritidy a v kombinaci s aspirinem.
Kardamom v kuchyni
Kardamom se používá ve formě lusků, prášku nebo semen, Ideální je použít lusky (semena uzavřená v tobolce), které si udrží svou vůni déle. Proto kupujte kardamom v celku a melte si ho na poslední chvíli, jinak bývá opravdu vyčichnutý.
Semena kardamomu mají květinovou a citrónovou příchuť, svěží a štiplavou. Pokud ho přidáváte do jídla, pamatujte, že stačí opravdu málo. Je silně aromatický a pokud ho rozkousnete, tak je pěkně štiplavý.
V posledních letech se toto koření znovu objevuje v kuchyni, i když v Evropě ještě není široce používáno.
Existuje několik druhů kardamomu: zelená je nejcennější pro svou intenzivní a balzamickou vůni.
Kardamom je další koření, které mám vždy v kuchyni po ruce. Používám ho buďto v celku do curry a různých omáček a nebo mletý, do sušenek a dezertů. Můžete si ho přidat i do různých nápojů, do čaje nebo i kávy, či do smoothie nebo rostlinného mléka.
V galerii se můžete podívat na některá jídla, která by se asi bez kardamomu obejít nemohla. Prostě jsou druhy koření, které nejdou nahradit a které vašemu jídlu dodají tu správnou chuť. Komu chutná indická kuchyně, určitě kardamom zná velmi dobře.
Něco navíc
V knize Tisíc a jedna noc je kardamom často zmiňován jako afrodiziakální koření.
V Kašmíru nosí nevěsty na zápěstí semínka této rostliny jako symbol povzbuzující výživy, kterou nabídnou svým manželům.
Dočetla jsem se, že v Indii je rostlina kardamomu považována za tak choulostivou, že se jí můžou dotknout pouze ženské ruce.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Mám moc ráda kardamom… přidávám do kaší “na sladko”, a když hřeším, přidávám do kávy – údajně detoxikuje kofein. V přiměřeném množství harmonizuje všechny 3 dóši v Ayurvédě, ve větším množství ale zahřívá Pittu.