Karob versus kakao
- Karob si v minulých letech a desetiletích vysloužil přezdívku „zdravá náhražka čokolády“, což není tak úplně fér ani vůči němu, ani vůči čokoládě. Jednak čokoláda se mezitím dočkala svého rehabilitování a dnes si ji ceníme pro obsah antioxidantů, minerálů (hlavně hořčíku) a vitaminů.
- Čokoláda, respektive kakao, obsahuje theobromin, látku podobnou kofeinu, která může u citlivých osob způsobovat nárůst krevního tlaku a nervozitu. Většině lidí však nic negativního nečiní (na rozdíl od psů i dalších zvířat, která ji nedokážou dobře metabolizovat, pro pětikilového psa je smrtelným množstvím jedna tabulka černé čokolády).
- Karob žádný theobromin neobsahuje, naopak obsahuje poměrně hodně vitaminů a minerálů (např. vápníku).
- Karobový prášek se podobá kakau a také se dá podobně používat. Avšak chuťově k sobě mají blízko jen do určité míry. Karobová chuť je zajímavá a specifická a určitě si zaslouží ocenění sama za sebe, a ne jako něčí náhražka.
Jak se vyrábí karob
Karobový prášek se získává zpracováním lusků, které plodí strom zvaný rohovník obecný. Ten je doma ve Středomoří a jeho lusky se někdy nazývají také svatojánský chléb, měly totiž při putování pouští nasytit sv. Jana Křtitele. Karobový lusk je po sklizni zbaven zrníček (ze kterých se vyrábí potravinářské zahušťovadlo karubin), následně se suší a praží.
Podle délky pražení získáme buď světlý, nebo tmavý karobový prášek.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- Světlá varianta karobu je sladší a má jemnou vůni i chuť.
- Tmavý karob je méně sladký, hořčejší a chuťově se kakau blíží.
Tipy na použití
- s karobem můžete pracovat stejně jako s kakaem, jen v případě světlého karobu nemusíte přidávat tolik sladidla nebo vůbec žádné, protože je přirozeně nasládlý
- karobové kakao – rozmíchejte karob v troše tekutiny a poté přidejte rostlinné nebo živočišné mléko
- smoothie, výborné je např. v kombinaci banán, karob, ořechové máslo
- karob vytváří zajímavou chuťovou kombinaci např. se skořicí, hřebíčkem, medem, javorovým sirupem
- na pečení – do brownies, bábovky…
- karobová poleva – ve vodní lázni smíchejte karob s kokosovým tukem, bambuckým nebo kokosovým máslem, oslaďte sirupem, případně přidejte sušené rostlinné mléko
- karobová pomazánka – umixujte lískové oříšky, karobový prášek, slunečnicový olej, oslaďte kukuřičným nebo pšeničným sirupem a ovoňte trochou vanilky (ve formě bio vanilkového prášku nebo bio vanilkového extraktu), pokud se vám nechce vyrábět, v obchodech najdete Carobellu, která chutná skvěle, možná ještě lépe než její čokoládová předloha.
Tip: Pro rychlou přípravu polev můžete také použít karobové bonbony (kakaové máslo, 40 % tmavého karobu, sójová mouka). Ve vodní lázni se rozpouštějí velmi snadno. Tuk je v nich už obsažený, ale musí se dosladit, bonbony samy o sobě sladké nejsou.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář