Nepleťte si ho s kdouloní
Pozor, nejedná se o kdouloň. Tento opadavý keř pochází z Japonska, Číny a Koreji. U nás se běžně setkáte i s ozdobným kdoulovcem. V Asii rostou čtyři zástupci. Z kdoulovce japonského již bylo vyšlechtěno mnoho dalších odrůd. Plody jsou jedlé, ale v syrovém stavu mají svíravou chuť. Příjemně voní, a tak plody často končí v šatníku.
Co obsahuje
Šťáva z plodů je bohatá na bílkoviny, vlákninu, tuky, sacharidy, měď, vápník, železo, sodík, draslík, vitamín A, B, C a kyseliny. Obsahuje vysoké množství pektinu.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Léčivé účinky
- Má protizánětlivé účinky.
- Pomáhá při onemocnění kloubů a svalů, léčí artritidu, revmatismus.
- Léčí onemocnění dýchacích cest.
- Má příznivý vliv na činnost jater a sleziny.
- Zlepšuje průtok krve.
- Odvar pomáhá při průjmech, zvracení a křečích v břiše.
- Posiluje imunitu.
- Pomáhá při kašli.
- Má protirakovinné vlastnosti.
- Ze semen se připravuje sliz na popáleniny.
- Snižuje otoky.
- Je to tonikum, stimuluje zdraví a pomáhá při rekonvalescenci.
- Ovocné masky z plodů se používají na stárnoucí pleť, rozjasnění, tonizaci.
- Odvar z listů údajně zabraňuje šedivění vlasů.
- V Číně se plody používají k aktivaci životní energie.
Využití v kuchyni
V Japonsku vyrábějí z plodů likér. Díky aromatické vůni se hodí plody použít na výrobu sirupů, čajů, džemů, zavařenin. Také lze plody fermentovat. Je možné je i sušit, předtím je potřeba plody blanšírovat. Hodí se na výrobu domácího octu, vína, džusu, sladkostí a zmrzlin. Plody jsou dost tvrdé, ale po přemrznutí trochu změknou a dá se z nich vymačkat šťáva jako z citrónu. Skvěle ho nahradí, protože obsahuje daleko více vitamínu C, než citrón.
Pěstování
Keř není náročný na půdu, miluje slunečné polohy a zvládá sucho. Je mrazuvzdorný do – 25 °C. Plody se sbírají v září až říjnu. Keř je prospěšný včelám. Keř se dá množit řízkováním mladých větví nebo ze semen. Lze odkopnout keř i s kořenem, ale velmi špatně se ujímá, zatím se nám z odkopku nepodařilo vypěstovat ani jeden keř.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Dobrý den,
Kdoulovec japonský mám mnoho let na zahradě. Každý rok na jaře je plný květů, ale plody na keři ještě nikdy nebyly. Můžete mi, prosím poradit jak se o keř starat, aby plodil. Děkuji za radu.
Kdoulovec už mnoho let pěstuji, z čerstvých i sušených plodů dělám čaj.
Na sušení čerstvé plody nakrájím přes jádřinec na asi 3 mm silné plátky, které uschnou dobře na půdě, stejně jako jablečné křížaly. Po zalití několika plátků kdoulovce vroucí vodou vznikne vynikající voňavý čaj s citrónovou příchutí.
Ale zajímala by mě také jedlost jeho semen, kterým při krájení plodů nemohu odolat. Nejsou tak hořká jako jádra z jablek a připomínají mi oříšky. V literatuře se uvádí, že se semena z jádrového ovoce nedoporučují k jídlu, protože se z nich v těle uvolňuje kyanid.
Zatím jsem žádné příznaky otravy na sobě nepozorovala, ale zajímalo by mě, jak to s tou jedlostí vlastně je, protože je kdoulovec s jabloní blízce příbuzný. Na internetu jsem k tomu zatím nic nenašla.
Děkuji velice za odpověď!
A také pochopitelně děkuji za vynikající článek, ze kterého jsem se dozvěděla mnoho nových prospěšných informací!🥰