Domů > Jak začít > Základní suroviny > Ovoce

Kdoulovec japonský léčí revmatismus

Tento nádherně kvetoucí keř plný zdravých plodů, byl po staletí užíván k léčbě anémie a dalších nemocí.

Nepleťte si ho s kdouloní

Pozor, nejedná se o kdouloň. Tento opadavý keř pochází z Japonska, Číny a Koreji. U nás se běžně setkáte i s ozdobným kdoulovcem. V Asii rostou čtyři zástupci. Z kdoulovce japonského již bylo vyšlechtěno mnoho dalších odrůd. Plody jsou jedlé, ale v syrovém stavu mají svíravou chuť. Příjemně voní, a tak plody často končí v šatníku.

Co obsahuje

Šťáva z plodů je bohatá na bílkoviny, vlákninu, tuky, sacharidy, měď, vápník, železo, sodík, draslík, vitamín A, B, C a kyseliny. Obsahuje vysoké množství pektinu.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Léčivé účinky

  • protizánětlivé účinky.
  • Pomáhá při onemocnění kloubů a svalů, léčí artritidu, revmatismus.
  • Léčí onemocnění dýchacích cest.
  • Má příznivý vliv na činnost jater a sleziny.
  • Zlepšuje průtok krve.
  • Odvar pomáhá při průjmech, zvracení a křečích v břiše.
  • Posiluje imunitu.
  • Pomáhá při kašli.
  • protirakovinné vlastnosti.
  • Ze semen se připravuje sliz na popáleniny.
  • Snižuje otoky.
  • Je to tonikum, stimuluje zdraví a pomáhá při rekonvalescenci.
  • Ovocné masky z plodů se používají na stárnoucí pleť, rozjasnění, tonizaci.
  • Odvar z listů údajně zabraňuje šedivění vlasů.
  • V Číně se plody používají k aktivaci životní energie.

Využití v kuchyni

V Japonsku vyrábějí z plodů likér. Díky aromatické vůni se hodí plody použít na výrobu sirupů, čajů, džemů, zavařenin. Také lze plody fermentovat. Je možné je i sušit, předtím je potřeba plody blanšírovat. Hodí se na výrobu domácího octu, vína, džusu, sladkostí a zmrzlin. Plody jsou dost tvrdé, ale po přemrznutí trochu změknou a dá se z nich vymačkat šťáva jako z citrónu. Skvěle ho nahradí, protože obsahuje daleko více vitamínu C, než citrón.

Pěstování

Keř není náročný na půdu, miluje slunečné polohy a zvládá sucho. Je mrazuvzdorný do – 25 °C. Plody se sbírají v září až říjnu. Keř je prospěšný včelám. Keř se dá množit řízkováním mladých větví nebo ze semen. Lze odkopnout keř i s kořenem, ale velmi špatně se ujímá, zatím se nám z odkopku nepodařilo vypěstovat ani jeden keř.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

21 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den,
Kdoulovec japonský mám mnoho let na zahradě. Každý rok na jaře je plný květů, ale plody na keři ještě nikdy nebyly. Můžete mi, prosím poradit jak se o keř starat, aby plodil. Děkuji za radu.

Jiřina Broučková
30. 9. 2023

Kdoulovec už mnoho let pěstuji, z čerstvých i sušených plodů dělám čaj.

Na sušení čerstvé plody nakrájím přes jádřinec na asi 3 mm silné plátky, které uschnou dobře na půdě, stejně jako jablečné křížaly. Po zalití několika plátků kdoulovce vroucí vodou vznikne vynikající voňavý čaj s citrónovou příchutí.

Ale zajímala by mě také jedlost jeho semen, kterým při krájení plodů nemohu odolat. Nejsou tak hořká jako jádra z jablek a připomínají mi oříšky. V literatuře se uvádí, že se semena z jádrového ovoce nedoporučují k jídlu, protože se z nich v těle uvolňuje kyanid.
Zatím jsem žádné příznaky otravy na sobě nepozorovala, ale zajímalo by mě, jak to s tou jedlostí vlastně je, protože je kdoulovec s jabloní blízce příbuzný. Na internetu jsem k tomu zatím nic nenašla.
Děkuji velice za odpověď!

A také pochopitelně děkuji za vynikající článek, ze kterého jsem se dozvěděla mnoho nových prospěšných informací!🥰

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Nové koření – pimenta dionica

Nové koření vám asi není třeba vůbec představovat, každý z vás ho určitě doma má a používá. Pojdme se na něj podívat trošku blíže, protože si to určitě zas...
18

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...
27
6

Akébie pětičetná a její jedlé plody

Nejen, že krásně kvete a ozdobí tak vaší zahradu, ale ještě poskytuje chutné plody, které pomohou zpomalit stárnutí.
19
1

Kardamom zelený

Chtěla bych vám představit další koření, které nechybí v mojí kuchyni. Pokud milujete indická jídla, určitě víte o čem mluvím. Král koření: kardamom.
20
3

Čekanka – superpotravina z louky

Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...

Hijiki – vitamínová bomba pro krásu

Tajemství krásné a pěstěné pleti asijských žen? Mořské řasy! Není divu. Benefity mořských řas jsou hojně opěvované a právem se řadí mezi superpotravinu. Al...