Nepleťte si ho s kdouloní
Pozor, nejedná se o kdouloň. Tento opadavý keř pochází z Japonska, Číny a Koreji. U nás se běžně setkáte i s ozdobným kdoulovcem. V Asii rostou čtyři zástupci. Z kdoulovce japonského již bylo vyšlechtěno mnoho dalších odrůd. Plody jsou jedlé, ale v syrovém stavu mají svíravou chuť. Příjemně voní, a tak plody často končí v šatníku.
Co obsahuje
Šťáva z plodů je bohatá na bílkoviny, vlákninu, tuky, sacharidy, měď, vápník, železo, sodík, draslík, vitamín A, B, C a kyseliny. Obsahuje vysoké množství pektinu.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Léčivé účinky
- Má protizánětlivé účinky.
- Pomáhá při onemocnění kloubů a svalů, léčí artritidu, revmatismus.
- Léčí onemocnění dýchacích cest.
- Má příznivý vliv na činnost jater a sleziny.
- Zlepšuje průtok krve.
- Odvar pomáhá při průjmech, zvracení a křečích v břiše.
- Posiluje imunitu.
- Pomáhá při kašli.
- Má protirakovinné vlastnosti.
- Ze semen se připravuje sliz na popáleniny.
- Snižuje otoky.
- Je to tonikum, stimuluje zdraví a pomáhá při rekonvalescenci.
- Ovocné masky z plodů se používají na stárnoucí pleť, rozjasnění, tonizaci.
- Odvar z listů údajně zabraňuje šedivění vlasů.
- V Číně se plody používají k aktivaci životní energie.
Využití v kuchyni
V Japonsku vyrábějí z plodů likér. Díky aromatické vůni se hodí plody použít na výrobu sirupů, čajů, džemů, zavařenin. Také lze plody fermentovat. Je možné je i sušit, předtím je potřeba plody blanšírovat. Hodí se na výrobu domácího octu, vína, džusu, sladkostí a zmrzlin. Plody jsou dost tvrdé, ale po přemrznutí trochu změknou a dá se z nich vymačkat šťáva jako z citrónu. Skvěle ho nahradí, protože obsahuje daleko více vitamínu C, než citrón.
Pěstování
Keř není náročný na půdu, miluje slunečné polohy a zvládá sucho. Je mrazuvzdorný do – 25 °C. Plody se sbírají v září až říjnu. Keř je prospěšný včelám. Keř se dá množit řízkováním mladých větví nebo ze semen. Lze odkopnout keř i s kořenem, ale velmi špatně se ujímá, zatím se nám z odkopku nepodařilo vypěstovat ani jeden keř.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobrý den,
Kdoulovec japonský mám mnoho let na zahradě. Každý rok na jaře je plný květů, ale plody na keři ještě nikdy nebyly. Můžete mi, prosím poradit jak se o keř starat, aby plodil. Děkuji za radu.
Kdoulovec už mnoho let pěstuji, z čerstvých i sušených plodů dělám čaj.
Na sušení čerstvé plody nakrájím přes jádřinec na asi 3 mm silné plátky, které uschnou dobře na půdě, stejně jako jablečné křížaly. Po zalití několika plátků kdoulovce vroucí vodou vznikne vynikající voňavý čaj s citrónovou příchutí.
Ale zajímala by mě také jedlost jeho semen, kterým při krájení plodů nemohu odolat. Nejsou tak hořká jako jádra z jablek a připomínají mi oříšky. V literatuře se uvádí, že se semena z jádrového ovoce nedoporučují k jídlu, protože se z nich v těle uvolňuje kyanid.
Zatím jsem žádné příznaky otravy na sobě nepozorovala, ale zajímalo by mě, jak to s tou jedlostí vlastně je, protože je kdoulovec s jabloní blízce příbuzný. Na internetu jsem k tomu zatím nic nenašla.
Děkuji velice za odpověď!
A také pochopitelně děkuji za vynikající článek, ze kterého jsem se dozvěděla mnoho nových prospěšných informací!🥰