Proč klíčit cizrnu
Cizrna, stejně jako všechna dříve zmíněná semínka, se probudí k životu, když dostane vodu. V semínku se probudí život a začnou se množit cenné látky. Klíčky jsou tak laciným a přitom zcela přírodním zdrojem živin.
Ještě více minerálů a vitamínů než nenaklíčená
V naklíčených semínkách vzroste počet vitamínů (A, B, včetně B9- kyseliny listové, C, E) a minerálů (vápník, fosfor železo, hořčík a další), vznikají mastné kyseliny a aminokyseliny. Výhonek obsahuje enzymy. Obsah bílkovin se blíží masu. Že se v klíčcích probouzí život a množství živin roste, poznáte velmi snadno – po naklíčení dostanete zhruba čtyřnásobek cizrny!
Co s naklíčenou cizrnou v kuchyni
- Naklíčená cizrna chutná oříškově. Něco mezi oříškem a čerstvým hráškem.
- Naklíčenou cizrnu můžete zobat samotnou, syrovou. Ale protože nevařené luštěniny jsou hůře stravitelné, nemělo by to být více než lžíce denně. Všechny klíčky mají také ochlazující účinek, takže v zimě dáváme spíše do horké polévky, na jaře a v létě přidáváme do salátů.
- Zrovna tak můžete naklíčenou cizrnu použít při vaření. Zacházíme s ní stejně jako s cizrnou, kterou jsme před vařením namočili, rozdíl bude v množství cenný látek, které neuvidíme a ocásku, který bude naklíčená cizrna mít.
- Naklíčenou cizrnu můžeme přidat do polévek, do karbanátků, do zeleniny nebo do rizota, co vám jen fantazie umožní. Inspiraci najdete u nás v receptech. Všude tam, kde je uvedená cizrna, můžete použít cizrnu naklíčenou.
V čem klíčit cizrnu
Není potřeba speciální vybavení. Můžete buď klíčit na sítku nebo v lahvi překryté gázou. Podstatné je cizrnu denně proplachovat a nenechat ji ve vodě stát. Tipy na klíčící nádoby najdete zde. Žádné speciální vybavení není třeba!
Jak naklíčit cizrnu
- Semena důkladně propláchneme ve studené vodě, případně probereme a ošklivé kusy odstraníme.
- Pak je vložíme do studené vody a necháme přes noc nabobtnat. Vody bude potřeba cca dvojnásobek.
- Druhý den je přendáme do klíčící misky s otvory na dně, na sítko nebo do lahve s gázou.
- Klíčky dvakrát denně propláchneme vlažnou vodou a vodu necháme okapat. Klíčky v ní nesmějí stát, zkazily by se. Misku či lahev nechte v tmavším koutě při pokojové teplotě. Pokud budou na světle, rychle vyrostou lístečky a chuť už nebude tak sladká.
- Během dvou až tří dnů budete mít klíčky připravené ke konzumaci. My je jíme už od prvního dne, když začnou pukat slupky.
- Ideální je sníst je během dvou tří dnů, životnost jim prodloužíte skladováním v chladničce.
Co se dá ještě klíčit
- Stejným způsobem můžete klíčit také další neloupané a nepůlené luštěniny jako je čočka, mungo nebo hrách.
- Pozor ale na velké fazole, jsou v syrovém stavu, tedy i naklíčené, špatně stravitelné až jedovaté!
- Můžeme také klíčit semínka zelenin (ředkvička, brokolice, řeřicha, rukola), vojtěšku či olejnatá semena.
- Semínka lnu, řeřichy, rokety či mizuny se předem nenamáčí, protože vytvoří gelovitou hmotu a měla by tendenci se kazit.
Pučálka nebo-li pálenec z cizrny
Tradiční pučálka se u nás dělala z hrachu. Máme ale vyzkoušeno, že stejně dobře chutná pučálka z naklíčené cizrny. Však se jí také říká římský hrách, jsou si tedy s naším hrachem blízcí a chuťově podobní. Další možností je udělat cizrnu v troubě viz recept na cizrnové slané křupání.
Tipy
- Pokud vám klíčky ztmavnou, namočte je do vody smíchanou se šťávou z půlky citronu.
- Chcete-li malé buclaté klíčky, které jsou sladší, nedejte fazolkám moc prostoru a světla. Zvolte menší nádobu a tmavé místo pro klíčení.
Zkuste to
Je to skutečně jednoduché, vyzkoušejte to a dejte vědět, zda se povedly a jak vám chutnaly!
Komentáře
Dobrý den, snažila jsem se též naklíčit cizrnu (ne z plechovky), vodu ve sklenici jsem měnila každý den, ale klíčky nevidím ani po týdnu. Fazolky mungo jsem naklíčila výborně, ale v Kauflandu zmizely ze sortimentu. Nevím, proč. Benešová Radka
ahojte, klíčila jsem cizrnu, tuším dokonce bio a začala mi fialovět. Nevím co to je, jestli nějaká plíseň nebo je to v pohodě ? Máte prosím někdo zkušenost ? Díky Lenka