Výhoda naklíčené čočky
U naklíčené čočky platí to, co u všech ostatních naklíčených semínek. Během procesu klíčení se vzbudí spící energie, semínko začne růst a množství vitamínů a enzymů zmnohonásobí svůj objem. Budeme-li klíčky jíst, dostaneme právě tuto vitální energii, posílíme imunitu a pomůžeme tělu zbavit se škodlivých látek.
Naklíčená čočka je nejen chutná, ale také bohatá na vitamíny C, E a minerály, které vznikají v novém klíčícím životě semene. Obsahují také velké množství exogenních enzymů, které podporují ozdravné procesy v těle a dobře působí i na úbytek váhy.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Kolik klíčků sníst
Protože klíčky mají osvěžující až ochlazující charakter, nejíme je na hrstě. Stačí lžíce denně. Je to ideální doplněk výživy. V chladných dnech je přidáváme do horkých pokrmů jako posypku.
Co s klíčky
Klíčky můžete jíst syrové nebo je v zimě přidávat do horké polévky či jako posypku na pokrmy. V létě jsou výborné do salátů. Můžete si je nechat jako malé občerstvení a zobat je samotné v momentě, kdy vás honí mlsná. Když to s množstvím klíčků přeženete a nestíháte je jíst, přidejte je do do rizota nebo je rozmixujte do zeleninové krémové polévky či omáčky. Rozhodně nemá význam nadělat si klíčky do foroty a dát je do mrazáku, to bychom všechnu tu čerstvost a cenné živiny pěkně umrtvili.
Naklíčenou čočku můžete používat také na vaření, bude ještě lépe stravitelná než nenaklíčená.
Co s lístečky
Pokud chcete ještě zvýšit léčebný účinek klíčků, nechte je na světle – vyrostou vám lístečky. V nich je obsažen chlorofyl, který má detoxikační účinky, což na jaře potřebujeme víc než kdykoliv jindy v průběhu roku. Když už má čočka lístečky, není semínko a kořínek příliš chutné, proto se zaměříme na čerstvou zelenou nať a použijeme ji jako posypku na polévky, obiloviny, zeleninu, do salátů či na pomazánku. Můžete si také cíleně vypěstovat olistěné výhonky čočky.
V čem klíčit
Můžete si pořídit klíčící misku. Prodávají se krásné skleněné, keramické nebo plastové. Můžete mít jednovrstvou nebo s několika vrstvami pro klíčení více druhů semínek. Klíčit můžete také na sítku, které položíte na misku a přiklopíte talířkem. To je výhodná varianta tam, kde je více strávníků a velká spotřeba klíčků.
Klíčit se dá i ve skleněné lahvi překryté gázou, kterou postavíte “na hlavu”, aby odtekla přebytečná voda. Kutilové klíčí i v nápojových krabicích či plastových lahvích, do kterých dělají otvory. Tyto lahve propláchnou a vodu nechají odtéct přímo ve dřezu. Jakou nádobu zvolíte tedy necháme na vás, důležité je znát postup, který je velmi snadný.
Jak naklíčit čočku
- Semena důkladně propláchneme ve studené vodě, případně probereme a ošklivé kusy odstraníme.
- Pak je vložíme do studené vody a necháme přes noc nabobtnat. Vody bude potřeba cca trojnásobek.
- Druhý den je vložíme do klíčící misky, na sítko nebo do plastové lahve s otvory pro odtok vody.
- Klíčky dvakrát denně propláchneme vlažnou vodou a vodu necháme okapat. Klíčky v ní nesmějí stát, zkazily by se. Misku či lahev nechte v tmavším koutě při pokojové teplotě. Pokud budou na světle, rychle vyrostou lístečky a chuť už nebude tak sladká.
- Během dvou až tří dnů budete mít klíčky připravené ke konzumaci. My je jíme už od prvního dne, když začnou pukat slupky.
- Ideální je sníst je během dvou tří dnů, životnost jim prodloužíte skladováním v chladničce v zavřené nádobě.
- Pokud nám rostou lístečky, stříháme natě a používáme jako zelenou posypku.
Co se dá ještě klíčit
Stejným způsobem můžete klíčit také další neloupané a nepůlené luštěniny (u loupaných už klíček vypadl a není, co by vzešlo) jako je mungo, hrách a cizrna. Pozor ne velké fazole, jsou špatně stravitelné! Můžeme také klíčit semínka zelenin (ředkvička, brokolice, řeřicha, rukola), vojtěšku či olejnatá semena. Pozor však na semínka lnu, řeřichy, rokety či mizuny, ta se předem nenamáčí, protože vytvoří gelovitou hmotu a měla by tendenci se kazit.
Jakou čočku klíčit
Klíčit můžete všechny druhy čočky. Zelenou, hnědou, černou i červenou. Každá má svoje výhody ve vyšším obsahu určitých látek. Červená je například bohatší na železo, vidíte ji na fotkách.
Zkuste to
Je to skutečně jednoduché, vyzkoušejte to a dejte vědět, zda se klíčky povedly a jak vám chutnaly!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ahoj, parada, dekuji za sdileni. Chtela bych se akorat zeptat co s cockou druhou noc? Necha se klicit v misce a nebo se zase namoci na celou noc? Jde mi o to, ze v noci neproplachuji, tak jestli se nezkazi. Nebo treba u mungo fazoli mi vsechny fazole nezmekly a pak to nebylo vlastne cele moc k zobani. Slo o zuby :D
Jo a jeste jeden dotaz prosim. Skladovat v lednicce v uzavrene sklenici nebo jinak? :))
Ahoj klíčím úplně obyčejnou čočku od Vitany za 20Kč a mám krásnou úrodu každý týden… Lidé se ptají co budeme jíst až nám Putin vypne plyn? já říkám naklíčenou čočku a jiná semínka…