Domů > Jak začít > Inspirace

Knedlíky z bezpluchého ovsa se zelím a tofu na cibulce

Zdravá a velmi chutná verze oblíbené klasiky. Pokud si knedlíky připravíte předem, je tento oběd opravdu rychlovka.

Jak připravit knedlo-tofu-zelo

  1. Oves (případně oves s rýži či jinou kombinaci obilí) propláchneme ve vodě a namočíme do 4 hrnků vody přes noc nebo alespoň na pár hodin.
  2. Uvaříme v namáčecí vodě s trochou soli do měkka buď v běžném hrnci (cca 1 hodina) nebo v tlakovém (cca 40 minut).
  3. Necháme obilí vychladnout tolik, abychom v něm udrželi ruku.
  4. Pomocí ponorného mixéru nahrubo pomixujeme – párkrát v hrnci zmáčkneme mixování, aby byla část rozmixovaná a část byla celá zrna.
  5. K obilí přidáme sůl (cca půl lžičky), pro žlutou barvu kurkumu a pohankovou mouku. Té dáme podle potřeby, těsto by mělo být tužší a nemělo by moc lepit.
  6. Dobře propracujeme. Pokud je obilí hodně mokré, je potřeba mouku přidat.
  7. Namočíme si ruce do studené vody a mokrýma rukama vytvarujeme dvě šišky.
  8. Vaříme v páře buď na pařáku s pečícím papírem, aby těsto neproteklo, nebo šišky zabalíme do utěrky a napařujeme pod pokličkou na mírném plameni asi 45 minut. Dejte pozor, abyste měli dostatek vody pod knedlíkem a nevyvařila se vám!
  9. Na závěr pokličku odklopíme a necháme ještě 15 minut dovařit bez pokličky, čímž vršek knedlíku oschne a bude se lépe porcovat.
  10. Po uvaření necháme knedlík trochu vychladnout, aby se lépe krájel. Porcujeme nožem nebo nití.
  11. V pánvi rozpalte olej, přidejte cibulku a osolte. Na osmahnutou cibulku přidejte nakrájené zelí, podlijte trochou vody a poduste ho doměkka a na závěr vmíchejte trochu kvašeného zelí (asi 1/3 objemu zelí hlávkového), zahustěte kukuřičným škrobem rozmíchaným v trošce studené vody, který do zelí krátce zavaříte za stálého míchání. Podle potřeby dochuťte umeoctem (osolí a okyselí) a trochou sladu či sirupu, pokud máte rádi zelí sladké.
  12. Tofu na cibulce připravíme jednoduše tak, že na oleji necháme asi 20 minut pomalu restovat tři cibule nakrájené na půlměsíčky.
  13. Na závěr přidáme uzené tofu nakrájené na kostky a jemně ho opečeme.

Praktické

  • Pokud máte zbytky již dříve uvařeného ovsa nebo jiného obilí, je potřeba ho spařit  trochou horké vody – trochu ho polijte (pár lžic vroucí vody), lépe se s ním pracuje. Ale pozor na množství vody – čím více vody, tím více mouky bude potřeba přidat.
  • Knedlíky většinou uvařím den dopředu, šišky schovám v lednici a krájím je až před ohříváním v páře. Jdou perfektně porcovat, když jsou vychlazené.
  • Zbylé knedlíky můžete pro ohřátí napařit nebo je můžete orestovat na troše tuku, případně dát do trouby pod gril.
  • Výborné je také předem připravené knedlíky lehce smahnout v pánvi s pár kapkami tuku, jsou pak krásně křupavé.
  • Pro verzi bez lepku nepoužívejte oves (pšenici, ani ječmen či žito) ale pouze bezlepkové obiloviny jako je vařená rýže, jáhly, pohanka apod. a na doslazení použijte bezlepkový sirup (např. rýžový nebo kukuřičný).
  • Pro verzi bez sóji použijte cizrnové tofu nebo domácí nesójový tempeh (čočkový, hrachový, cizrnový apod.).

Obměna

  • Kurkumu můžete vynechat nebo přidat jiné bylinky podle chuti.
  • Můžete použít jakékoli jiné již uvařené obilí.
  • Pohankovou mouku můžete nahradit jinou moukou nebo ovesnými vločkami, jen pohanková skutečně dobře pojí, proto ji používáme nejvíce.
  • Místo v páře můžete knedlíky vařit v osolené vroucí vodě. Aby se nepolámaly, udělejte raději víc menších šišek nebo koule.
  • Knedlíky můžete také snadno připravit z vloček – pro bezlepkovou verzi z certifkovaných bezlepkových vloček dle tohoto receptu.

Děti

  • Knedlíky z ovsa dáváme dětem cca od 1 roku, bezlepkové a nesolené můžeme už od prvních příkrmů, hodí se i jako jídlo do ručičky nebo svačina.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Neměla jsem uvařené obilí, tak jsem udělala polentový knedlík se lněným semínkem.
Jinak dle receptu.
Moc jsme si pochutnali :)

Dominika
6. 11. 2022

Padlo to do nás jako Němci do krytu 😁 Boží fakt Boží 🤤

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

98
24

Štrúdlománie: nejlepší těsta a nádivky na závin

5 TOP těst na štrúdl plné chutí a inspirace! Od celozrnného a pivního až po listové a bezlepkové těsto. Přidejte kreativní náplně jako ořechovou, švestkovo...
18

20 super detox receptů s kopřivou

Venku už začíná rašit kopřiva. Zázračná detoxikační bylina, kterou můžete použít do mnoha jídel a nápojů. Pojďte se inspirovat, kam všude s ní!

Ředkvičková pomazánka

Máte rádi tvarohové pomazánky, ale nemůžete mléko? Tak zkuste naši verzi bez tvarohu. Jednoduchá a rychlá pomazánka chutná dětem i dospělým.

Jáhlové knedlíky plněné “uzeným”

Hezky česky ale bez masa, bez vajec a navíc přirozeně bez lepku. Když si chcete dopřát klasiku, ale nemít těžké břicho, dejte si naše knedlíky s uzeným. Sn...

Pečená dýně Butternut

Podzim je tu a s ním i období zapečených pokrmů. Pokud patříte mezi milovníky dýní, vyzkoušejte tuto zapečenou máslovou dýni s nádivkou ze zeleniny a čočky...

Tofu Oktoberfest

Marinované tofu doplněné skvělou podzimní zeleninou, pohankou a čočkou. Barevné, voňavé a pikantní jídlo vhodné pro podzimní dny.