Kokoška a zdravotní účinky
Kokoška pastuší tobolka je coby bylinka vyhlášená svou schopností zastavovat krvácení, používá se zejména u toho z nosu. Pomáhá také při zánětech močových cest, gynekologických potížích (zmírňuje příliš silné krvácení) nebo na regulaci krevního tlaku a zlepšení krevního oběhu. Působí příznivě na ledviny, játra a slezinu. Zevně působí na hemeroidy, bolavé svaly nebo klouby a urychluje hojení pohmožděnin nebo ran.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Mezi obsaženými látkami najdeme cholin, třísloviny, flavonoidy, saponiny, třísloviny, sirné látky, vápník, draslík a vitamíny A, B, C, E a K.
Pozor, nedoporučuje se dlouhodobé užívání nebo vysoké dávky. Kokošce by se měly raději úplně vyhnout těhotné ženy.
Kokoška a způsoby použití
Způsobů využití kokošky je celá řada. Lze ji použít v čerstvém stavu (na rány i v kuchyni), ve formě odvaru, obkladů, nálevu, sedacích koupelí, tinktury apod.
Obklad čerstvý: čerstvou nať rozmačkáme a přikládáme na rány.
Obklad spařený: Dvě hrsti čerstvé kokošky (navršenou) dáme do síta nad hrnec s vařící vodou. Takto spařenou bylinku zabalíme do ručníku a použijeme jako obklad.
Nálev: 3 lžičky sušené natě nebo 4,5 lžičky čerstvé natě zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 min vyluhovat. Poté scedíme. Tento nálev je vhodné pít vlažný nebo studený, a to najednou, během dvou dávek ráno a večer nebo i po doušcích během dne. Při problémech s příliš silným menstruačním krvácením se doporučuje tuto dávku pít denně 7 až 10 dní před začátkem menstruace, ta by pak měla být slabší.
Tinktura: Nasekanou bylinkou naplníme láhev nebo sklenici a zalijeme ji čirým vysokoprocentním (min. 40%) alkoholem až po okraj, aby byla ponořená. Poté uzavřeme a necháme 2 až 3 týdny na teplém a světlém místě, občas protřepeme a nakonec scedíme. Ředěná tinktura (1 díl tinktury na 5 dílů vody) se používá na zastavení krvácení z nosu, aplikuje se pomocí vatového tamponku. Lze ji užívat i vnitřně (8 až 10 kapek ve sklenici vody před jídlem po dobu 2 týdnů).
Kokoška v kuchyni
Kokoška patří mezi první jarní divokou zeleninu, kterou si můžeme osvěžit talíře i organismus. Její chuť je mírně pikantní, bude vám nejspíš připomínat ředkvičky nebo kedlubny. Pokud nať nespasete hned po utrhnutí, nechte si inspirovat třeba Francií, tam si listy kokošky vylepšují saláty. Neuděláte chybu, pokud ji zkombinujete s bršlicí, medvědím česnekem, jitrocelem nebo ptačincem.
Pomocí nasekaných listů zkuste také oživit nádivku, knedlíky, noky nebo jakýkoliv jiný pokrm, se kterým si bude štiplavá chuť rozumět. Pokud potřebujete rostlinu maskovat, sáhněte po receptu na karbanátky, pomazánky nebo krémové polévky či omáčky.
Kromě listů se v kuchyni dají velmi dobře využít i semena kokošky, směle totiž zastupují hořčici, a mohou tak dodat nový rozměr třeba dresingům, studeným omáčkám nebo dipům.
“Jako děti jsme venku zobaly srdíčka z kokošky při každé příležitosti. Byla to taková naše svačinka,” vzpomíná na dětství Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.
Jak najít a poznat kokošku
Jak už bylo zmíněno, kokoška má velmi specifický vzhled díky trojhranným semeníkům, které připomínají srdíčka. Listy jsou nepravidelně vroubkované a tvoří růžici. Kokošku u nás najdete ledaskde, nejčastěji podél cest, na loukách, na polích nebo i na zahradách.
Kdy a jak sbírat a sušit kokošku
Doporučuje se sbírat kvetoucí nať od dubna do července, a to kolem jedné hodiny odpolední. Kokoška se nezapařuje, proto ji můžeme sušit na platech ve vrstvě až 10 cm, ideálně v suché, stinné a vzdušné místnosti. Pokud budete sušit pomocí umělého tepla, dejte pozor, ať teplota nepřesáhne 40 °C. Správně usušenou nať poznáte tak, že má světle zelenou barvu.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Jedli sme ju ako deti, teda ja aj teraz ❤️ chutná pastierska kapsička.
Jako děti jsme ji s oblibou jedly, teď
zůstala zapomenuta. Nebyl tzv. čas věnovat se prospěšným rostlinkám. Je již
čas na změnu a návrat k dobrým a ověřeným
zvykům .