Klasické tofu (přírodní, natural, bílé)
Klasické natural tofu, které se prodává v supermarketech i zdravých výživách. Nejvíce všestranná varianta pro tepelnou úpravu. Je pevné, dobře drží tvar (dá se nakrájet na nejrůznější tvary) a nerozpadá se. V zahraničí se dělí ještě dle pevnosti na firm, extra firm, super firm. U nás se na obalech tofu o jeho typu nedočteme, ale každá značka má jinou pevnost (např. tofu značky Sunfood je pevnější než Lunter). Syrové má svou specifickou tofu chuť, ale velmi dobře nasaje chuť omáček a marinád, proto je důležité ho povařit, osmahnout nebo dobře ochutit.
Toto tofu je vhodné do stir-fry, pro smažení, fritování, pečení i obalování, do polévek, rozdrobené může nahradit vajíčka (např. Míchaná tofíčka (tofu jako míchaná vejce)). Pokud se dobře ochutí a naředí, dají se z něj dělat sladké krémy a “tvarohy” nebo slané pomazánky, majonézy (Tofunéza aneb tatarská omáčka z tofu) a dipy. Pokud ho obalíte v miso pastě, můžete mít po pár dnech opravdu výborný domácí slaný sýr (v Japonsku se mu říká Misozuke) vhodný na pečivo nebo do salátů. Bílé tofu nahradí dobře tvaroh v “tvarohových” ovocem plněných knedlících.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Silken tofu
Silken tofu může mít různé konzistence v závislosti na množství proteinu, které obsahuje. Dělí se na: jemné (soft), střední (medium), pevné (firm), extra pevné (extra firm). U nás ho seženeme v asijských obchodech nebo e-shopech od značky Mori-Nu, anebo ho prodává firma VETO (ve zdravých výživách v hliníkových “plechovkách”). Chuťově je zcela neutrální, není cítit podobně jako klasické natural (bílé, přírodní) tofu.
Je velmi měkké a jemné. Vhodné k přípravě krémových (“smetanových”) dresinků, dipů, pomazánek, polévek, omáček (např. i do lazaní), jako mozzarella, k výrobě sladkých krémů, pudinků, “tvarohů”, do různých dortů, dezertů, náplně koláčů, dá se použít také do koktejlů, smoothie, při přípravě domácích zmrzlin atd. Po rozmixování je z něj velmi hladký krém a nahradí dobře smetanu.
Marinované
Je měkčí než uzené a prodává se po dvou tenkých plátcích (značka Sunfood). Výborné samotné přímo z obalu k pečivu, do salátů, sendvičů, nebo lze osmahnout či ogrilovat a podávat třeba k omáčkám, v různých zeleninových směsích, rizotech, lze ho také obalit v trojobalu a osmažit jako řízek. Dá se i nastrouhat a posypat s ním těstoviny, rizoto nebo zamíchat do pomazánky, nadrobit místo vajíčka, anebo rozmixovat na pomazánku.
Uzené
Je pevné, nerozpadá se, dá se dobře krájet. Tento typ tofu je nejoblíbenější, protože svou chutí připomíná uzený sýr a není třeba ho již nijak tepelně upravovat. V ČR se podobně jako bílá tofu i uzená liší svou pevností (např. uzené tofu od firmy Veto je na našem trhu to nejpevnější, dobře pevné je i od firmy Sunfood, ale uzené od firmy Lunter je měkčí).
Můžeme ho jíst jen tak z obalu k pečivu, do sendvičů, salátů, nebo osmahnout a použít při přípravě různých zeleninových směsí, jako “špek”, nebo jako přílohu k omáčkám. Skvělé je nastrouhané místo sýra jako posyp rizot nebo těstovin. Dají se z něj udělat i chutné pomazánky nebo nadrobit namísto vajíčka.
Ochucené
Bílé (natural) tofu se prodává i v různých ochucených variantách. Často je měkkčí než běžné tofu (např. lahůdkové a s řasou od Sunfoodu jsou měkčí, ale ochucené tofu značky Lunter je pevnější), není tedy tak vhodné na vaření (rozpadá se), spíše se hodí jen tak na pečivo, do placek, tortill, nadrobené nebo na kostičky nakrájené do salátů, k dušené nebo pečené zelenině, nakrájené ho lze i ogrilované nebo opatrně osmažit/upéct. Výborné je i do pomazánek.
- Česnekové – do salátů nebo k pečivu.
- Chilli – mírně pikantní. Vhodné do salátů, k pečivu nebo jen tak osmahnuté.
- Lahůdkové – k pečivu nebo na pomazánku.
- S řasou – k pečivu nebo nadrobené do salátů.
- Bazalkové – do salátů, k pečivu i na vaření.
- Bylinkové – do salátů, k pečivu i na vaření.
Které tofu používáte nejraději a v jaké úpravě?
Kde vám které tofu nejvíce chutná? Napište nám vaši nejoblíbenější úpravu do komentářů :-)
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Mohli byste prosím napsat článek/přehled různých druhů tofu, v kterých se používá GMO soja a v kterých ne, také tabulku druhů tofu podle množství obsaženého vápníku (tradiční postup srážení pomocí nigari x oproti používání sádry při výrobě tofu), dále se nám nelíbí, že se silken tofu prodává podle vás v hliníkové ,,plechovce”. Hliník způsobuje Alzheimerovu chorobu atd. Axistují i nějaké jiné alternativy než ,,obal z hliníku”? Děkujeme za vaši práci a přejeme pohodový rok 2024 a hodně zdraví celé vaší rodině.
Mila rodinko,dekuji za úžasné info,podložené usilovnou praci a bezvadnou organizací.Ma nejlepsi pritelkyne Rndr.Zoubek z Rakouska mi velmi dobře radí.V Praze bohuzel nikoho neznam.Vzdy nam to zdravotne pomůže.Zdravicko preje kocka ze Zabehlic.