Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Kotrč kadeřavý

Kotrč je nejen jedlá, ale také medicinální houba, přezdívaná květák. Tradičně se používá v čínské medicíně.

Kde ho najít

Má výraznou aromatickou vůni. Najdeme ho ve vlhkých lesích s lehkou půdou, parazituje na kořenech jehličnanů, zejména na odumřelých a umírajících pařezech a stojících stromech. Nejčastěji se kotrč nachází u borovic. Pěstuje se v jihovýchodní Asii. Vyskytuje se v celé Evropě a Severní Americe. Plodnice mohou vážit až 6 kg.

Co kotrč obsahuje

Kotrč je přímo nabitý prospěšnými látkami, jako jsou bílkoviny, esenciální aminokyseliny, vitaminy, minerály, β-glukany. Obsahuje velké množství vlákniny, naopak velmi málo tuku, dále fenolické sloučeniny, steroly a další.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Léčivé účinky

Několik studií ukázalo, že tato houba obsahuje velmi prospěšné látky, které pomohou předcházet různým onemocněním jako je rakovina, alergie a diabetes. U myší, kterým byla houba podávána, se zjistilo, že se jim zmenšil nádor do 5 týdnů a prodloužila doba života (1).

  • protirakovinné účinky.
  • protizánětlivé a antivirové účinky.
  • Posiluje imunitu.
  • antioxidační vlastnosti.
  • Vykazuje antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti.
  • Podporuje hojení ran.
  • Pomáhá při ekzémech.
  • Působí jako prevence mrtvice.
  • Pomáhá při léčbě HIV.

Využití v kuchyni

Kotrč je velmi oblíbená a chutná houba. Kotrč je nejprve nutné umýt ve vodě, povařit, poté je možné jej konzumovat. Můžeme ho přidávat do polévek nebo omáček, ale také nasušit a uschovat na zimu nebo rozmixovat a používat jako houbové koření. Hodí se k nakládání do octa, k přípravě veganského guláše.

Kdy sbírat

Najít jej můžete od července do listopadu ve starších borovicových lesích. Mladá houba je světlá a jak stárne, postupně tmavne. Záměna za jedovatou houbu je prakticky nemožná, ale určitě se vyhněte sběru starých plodnic

A co vy? Sbíráte kotrč?

Většinou sbíráme běžné hřiby a těch neobvyklých si moc nevšímáme. To je, ale škoda, protože tato houba určitě stojí za to. Sbíráte tuto léčivou a zároveň výbornou houbu? 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

15 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Markéta
10. 9. 2022

Dnes jsem ho našla poprvé v životě. Chutná fantasticky, jako bych uvařila úplně jinou houbovku.

Ach, kotrč….vzpomínka na dětství, od té doby jsem ho neměla. Miluju ho, občas chodím na trh, kde také prodávají houby, ale zatím stále nic. Nu, asi ho nepotřebuju:-D

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

S kdoulí proti nemocem

Kdoule obecná je využívaná nejen jako potrava pro člověka a zvířata, ale i jako bezpečnější fytomedicína. Běžně ji k léčbě mnoha onemocnění používala čínsk...

Úžasný a mocný zázvor

Kdo by neznal zázvorový čaj? Je výborný při nevolnostech, příjemně nás zahřeje, ale věděli jste, že sušený zázvor má příznivé účinky při léčbě demence nebo...

Chlorofyl aneb proč jíst zelené potraviny

Stále nerozumíte tomu, proč jsou zelené potraviny tak vyzdvihované? Odpovědí je zázrak jménem chlorofyl. Čistí tělo, pomůže s akné a dodá energii – a...
220
6

Oxymel a jeho blahodárné účinky

Velmi snadná příprava a mnoho možných kombinací a léčivých účinků, to je oxymel.

Řapíkatý celer – superpotravina pro naši pleť a zdraví

Šťáva z řapíkatého celeru je ”wellness trendem”, který za poslední roky ovládl sociální sítě. Jeho léčivé vlastnosti z něj dělají novou superpotravinu. Ale...
9

Maca – léčivý kořen pro ženy

Kořen maca se k léčebným účelům používá již tisíce let.  Nyní je populární po celém světě. Proč je tato superpotravina oblíbená především mezi ženamí?