Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Křen selský nejen proti nachlazení

Každý, kdo už někdy strouhal křen, ví, jak z něho slzí oči, teče z nosu a mohou i zčervenat tváře. Křen je totiž nejlepší čerstvý, protože tak z něj čerpáme nejvíce jeho léčivých účinků. Víte, co všechno dokáže?

Křen selský

Původně křen pochází z jižní části Ruska a východní Ukrajiny. Patří do čeledi brukvovitých, stejně jako brokolice a kapusta. Křen se v minulosti využíval jako afrodisiakum, při kašli a nachlazení a proti různým bolestem.
Používaly se listy křenu na obklady a přikládaly se na hrudník při nachlazení. Křen se využíval také při léčbě astmatu, artritidy anebo bolestivé menstruaci.

Co obsahuje křen

Křen obsahuje spoustu prospěšných látek, jako jsou vápník, železo, draslík, hořčík, fosfor, zinek, riboflavin a vitamin A a C.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Léčivé účinky křenu

! Pozor !
Křen by se neměl konzumovat ve větším množství, v těhotenství nebo pokud vám nedělá dobře na žaludek či trpíte žaludečními vředy. Velké dávky křenu mohou vyvolat zvracení.

  • Podporuje trávení. 
  • Má antibakteriální a protivirové účinky.
  • Má protirakovinné účinky.
  • Pomáhá v léčbě infekcí močových cest.
  • Má močopudné a potopudné účinky.
  • Odvádí hleny z dutin.
  • Pomáhá při nachlazení a onemocnění chřipkou.

Recept na rychlý křenový dresink

Ingredience:

  • 1/2 šálku rostlinné zakysané smetany
  • 1/3 šálku nasekaných bylinek (pažitka, kopr, petrželka)
  • 2 lžíce najemno nastrouhaného křenu
  • dle chuti sůl a pepř

Vše smícháme dohromady a můžeme použít do pokrmů, jako jsou těstoviny, saláty, pečená zelenina nebo zelenina nakrájená na špalíčky.

Vyzkoušejte také další recepty s křenem:

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

17

Divizna: jednička nejen v boji proti suchému kašli

Statné krásky, které jen tak nepřehlédnete. Dříve se jejich květy používaly na barvení látek a vlasů, jak nám může divizna pomoci dnes?
16
3

Sléz lesní a jeho léčivé květy

Věděli jste, že během války v roce 1948, kdy byl Jeruzalém obléhán, byl sléz důležitou plodinou a je každoročně oslavován v den nezávislosti tradičním pokr...
20
2

Slunečnice roční a její využití v kuchyni

Většina z nás si pochutnává na slunečnicových semenech, slunečnicovém máslu či používá olej. Málokdo už asi ví, že je rostlina jedlá celá, její květy, list...
4
6

Růže šípková – přírodní zásobárna vitamínů

Šípky sbíráme na přelomu září a října. Většina asi zná sušené šípky na čaj, ale co si z nich pro změnu vyzkoušet vyrobit něco jiného?
11

Popenec – poklad jarní přírody

Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelní...
14

Silenka nadmutá aneb italský salát

Znáte z našich luk silenku nadmutou? A víte, že její zelené lístečky jsou velmi chutné?