1. Strava jako lék pro naše srdce a cévy
Chceme-li si udržet co nejdéle zdravé cévy a krev, je skvělé jíst takovou stravu, která bude podporovat dobrou kvalitu krve, stěny cév a s tím souvisejících orgánů viz článek Jak podpořit své zdraví v červenci. Jak na to?
- Používejme hojně zelenou listovou zeleninu. Ta totiž obsahuje chlorofyl – barvivo rostlin, kterému se říká krev rostlin pro jeho podobnou strukturu s naší krví. A proto je to úžasná možnost, jak podpořit naší krvetvorbu. Příroda nám tyto poklady nabízí ne náhodou.
- Strava by měla být lehká, málo tučná. Jde nám o to, aby se nezanášel vnitřek cév tukovými usazeninami. Obecně je dobré redukovat hlavně nasycené tuky obsažené v mase, zvlášť v tučném, v mléčných výrobcích a průmyslově zpracovaných potravinách s množstvím tuku, cukru a škodlivých aditiv.
- Hlídáme si množství soli. Konzumace soli má vliv na hladinu krevního tlaku, protože sůl na sebe váže vodu a zvyšuje objem tělních tekutin.
- Krevní oběh bude rád, když budeme konzumovat minimální množství jednoduchého cukru. Trvale zvýšená hladina cukru v krvi způsobuje urychlování procesu aterosklerózy a následného ucpávání tepen.
- Při kuchyňské přípravě omezujeme smažení, pečení, přednost mají krátké vary, napařování, blanšírování.
- Výborná je v jídle přirozeně obsažená vláknina, hlavně v zelenině, celozrnných obilninách, luštěninách. Vláknina má schopnost regulovat hladinu cholesterolu.
- Důležité je dbát na dostatečně množství tekutin, aby krev nehoustla a dobře proudila.
- Pokud trpíme na otoky končetin, tak je vhodné zařadit i bylinky, které pomáhají odvádět přebytečnou tekutinu – březové listy, pampeliškové listy, maliník, případně plody višně.
- Pro posílení cév se hodí pohanka z důvodu obsahu rutinu. Nejbohatší na rutin jsou květy a natě, dále slupky semen. Nať přidáváme jako posypku do polévky, nebo do pomazánky. Lze si nechat vyklíčit neloupanou pohanku, nebo si udělat čaj z natě (v zimě ze sušené), případně ze slupek semen pohanky macerovaných v bylinkovém čaji. Pravdou je, že rutin je termolabilní a varem ztrácí do určité míry své účinky. Pohanku coby pseudoobilovinu ve formě loupaného semene (krupky a lámanka) jíme obecně spíše v chladnějších dnech pro její zahřívající efekt.
- Výhodná je konzumace borůvek pro jejich bohatý obsah antioxidantů.
- Zařazujeme omega-3 mastné kyseliny, (Důležitost omega 3 a 6 mastných kyselin ve stravě)
které mají protizánětlivé účinky a posilují kardiovaskulární systém. Jsou dobře dostupné ve lněném oleji, vařeném lněném semínku, mletém lněném semínku (ideálně čerstvě), chia semínkách.
- Je skvělé zařazovat hořkou chuť, která podporuje čistění cév od nadměrné vlhkosti a horkosti, v řeči západní medicíny od tukových usazenin. Zařazujme například rukolu, pampeliškové listy, chřest, hlávkový salát.
- Sypeme si na jídla naťovou zeleninu pro bohatý obsah vitaminu C.
- Alkohol bychom měli konzumovat pouze příležitostně a v malé míře, při potížích s oběhem úplně vyloučit.
- Nepřejídáme se a udržujeme si zdravou váhu – nadváha je rizikový faktor všech kardiovaskulárních onemocnění.
Ucelený návod na letní zdravé stravování najdete v 15 min. videu Chcete lepší postavu? Zkuste tento letní jídelníček.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
2. Pohyb je nezbytným pomocníkem
Krev je neustále v pohybu. Abychom podpořili její tok, je důležité se hýbat. Hýbat se dynamicky, nesetrvávat dlouho ve statických polohách (dlouhé sezení, dlouhé stání), případně polohu často střídat. Výborné jsou procházky, zvlášť v přírodě, plavání, lehká cyklistika, tanec.
Proud krve pozitivně ovlivníme i cvičením Čchi-kung nebo jógou (Jak získat zpět svoji životní energii).
Skvělé je i vědomé dechové cvičení, při kterém se snažíme prohloubit dech a tím podpořit lepší práci plic a jejich schopnost co nejlépe okysličit krev (Léčivá síla dechu).
Vždy samozřejmě záleží na konkrétním zdravotním stavu člověka. Např. u lidí, co trpí na vysoký krevní tlak, je potřeba volit cvičení klidnější, se zaměřením na vnímání svého těla, schopnost relaxace a dýchání.
3. Psychika je základ
Dobrá nálada, smích, pohoda – to vše nám napomáhá si udržet zdravý krevní oběh. Dynamické a volné proudění krve v cévách vyživuje nejenom tkáně našeho těla, ale i psychiku.
Naproti tomu převažující stres, neklid a obecně i nadměrné emoce (i ty, které vnímáme jako pozitivní) blokují plynulé proudění krve. Pak je dobré obecně zvolnit, naučit se relaxovat a emoce uvolňovat.
Zmíněné vědomé dýchání můžeme použít i ve formě vizualizace. S každým nádechem si představujeme, jak do každé buňky našeho těla rozvádíme pozitivní emoce, které v sobě chceme nechat proudit.
4. Speciální tip
Tipem jak obecně podpořit proudění krve je automasáž pomocí žínky, která svým působením čistí kůži, zlepšuje její prokrvení a tok energie v meridiánech.
Pokud byste chtěli pro své srdce a krevní oběh udělat dobrou službu a jíst zdravě více než jeden den, najeďte na vzorové jídelníčky a dejte celkově své zdraví do pořádku systematickou změnou jídelníčku. Nebo se přidejte do letního programu Hubneme do plavek, kde je připravený jídelníček na 14 dní včetně nákupních seznamů, video receptů a zdravotního cvičení. Vše s ohledem právě na orgány, které jsou v létě citlivé, potřebují naši péči. Dáte tak do pořádku nejen své střevo a srdíčko, ale také hormonální systém, váhu a psychiku.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Peti takže i přílišné projevy radosti vadí?