Kroupové knedlíky jsou velká lahoda a často s nimi překvapíte i ty, kteří zdravé výživě zrovna neholdují. Navíc ječmen a kroupy a krupky z něj mají posilující vliv na naše zdraví.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- 3 hrnky uvařených krup jakákoliv velikost
- 1 hrnek vroucí vodou spařených ovesných vloček
- sůl
- pohanková mouka na zahuštění cca 5-10 lžic
Do misky vsypeme ovesné vločky. Spaříme je vroucí vodou jen tolik, aby nasákly vodou, ale voda nebyla v krajích vidět. Uvařené kroupy jakékoliv velikosti pomeleme na masovém mlýnku, pokud ho nemáte, zvládne to i tyčkový mixér, jen je potřeba přidat trošku horké vody, aby to utáhl. Pozor, s vodou to nepřežeňte, jinak budete muset použít víc mouky.
Mezitím se už se voda prosákla do všech vrstev vloček a ty přidáme k pomletým kroupám. Vařečkou vše promícháme, přidáme sůl a mouky tolik, abychom vypracovali tužší těsto. Každá mouka jinak saje, takže uvedené množství je jen orientační, těs
to by nemělo být řídké, ani tuhé na kámen, ale tak akorát a mělo by jít tvarovat namočenýma rukama. Tvarujeme buď koule, nebo válečky, které vhazujeme do osolené vroucí vody a vytahujeme, když plavou cca 5 – 10 minut na povrchu. Doba varu záleží od velikosti knedlíků a síly vašeho sporáku. Než získáte praxi, stačí jeden zkusmo vytáhnout, rozkrojit a podívat se, zda je prostředek ještě syrový či nikoli.
Druhá varianta trvá trochu déle, ale knedlíky jsou chutnější. Těsto pomocí namočených rukou zpracujeme do klasických knedlíkových šišek, které napařujeme na pařáčku asi 40 minut. Důležité je dát na pařáček pečící papír, aby nám knedlíky neprotekly skrz. Po uvaření je krájíme nožem, nebo nití.
PraktickéUtrhne-li se vám ruka s vodou, budete muset přidat více mouky, aby knedlíky držely pohromadě. Jinak mouky není moc potřeba.
Knedlíky můžete skladovat i den dva a před podáváním je nahřát na pařáčku. Pokud děláte velké šišky, rozhodně se vám budou lépe porcovat na klasické knedlíkové plátky až po vychladnutí.
KombinujemeKnedlíky jsou výborné ke všem omáčkám, doporučuji houbovou, křenovou, ale i ke svíčkové, nebo koprové s seitanem.
Druhý den nám moc chutnají se zelím a osmaženou cibulkou s tempehem.
Děti do roka
Do roka by děti neměly jíst mouku, lepek, ani sůl, tak se raději nedáváme.
Děti od roka
Kolem roku a půl děti jíst i tento knedlík. Po roce raději ještě v bezlepkové formě.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Perfektní knedlíky , děkuju za recept .❤️
Dělala jsem z vloček a zbytku rýže a napoprvé to dopadlo docela dobře 😊. Parádní recept, rychlé, děkuji!