Měli byste vědět
Doplňky stravy spadají podle zákona do kategorie potravin, a jejich uvedení na trh tak nepodléhá žádnému schvalování ani prokazování účinnosti. Na obalech potravinových doplňků se také nesmí tvrdit nic o léčebných či preventivních účincích. V případě kyseliny listové je možné se setkat se schválenými zdravotními tvrzeními, která hovoří třeba o přispívání k normální funkci imunitního systému a psychiky či růstu zárodečných tkání.
Kolik mikrogramů kyseliny listové denně potřebujeme
Aby mělo smysl tablety užívat, mělo by množství kyseliny listové v doplňcích stravy dosahovat alespoň doporučovaného množství 400 mikrogramů u dospělých osob. U těhotných a kojících žen se pak doporučuje 600 až 1000 mikrogramů.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Nelze spoléhat na uvedené množství
Do laboratoře v březnu 2020 putovaly přípravky s názvem „kyselina listová“ či „folic acid“, zakoupené v běžné obchodní síti drogerií a lékáren (přehled značek dole pod článkem). Cílem bylo zjistit, zda produkty skutečně obsahují tolik vitamínu, kolik je uvedeno na etiketě.
Devět výrobků z dvaceti sotva prošlo testem, čtvrtina výrobků nezvládla dostát deklarovaným informacím o množství zmiňovaného vitamínu. (1)
Kde vzít kyselinu listovou
Příklady přirozených potravin bohatých na kyselinu listovou a množství denní dávky, které vám dodají, najdete v článku Vitamíny a minerály v těhotenství
„Jedenáct odešlo s velmi dobrým nebo dobrým hodnocením, protože nemělo problém splnit svůj vlastní obalový slib. Dodržení deklarovaných hodnot ovšem v našich testech považujeme za samozřejmou součást výrobní praxe. Další čtyři výrobky si odnesly dostatečnou, protože zjištěná množství kyseliny listové vyhověla jen díky tomu, že jsme vzali v úvahu nejistotu měření. Pět vzorků v testu propadlo – ani při zohlednění nejistoty měření nebyly schopny dostát svému slibu na obalu,“ uvádí Hoffmannová z dTestu.
Jak to vidíme v Jíme Jinak
Kyselina listová je důležitá, o tom není sporu. Zejména pro nastávající maminky. Proto se obecně doporučuje užívat před plánovaným těhotenstvím a v jeho průběhu pro předcházení vývojových vad plodu. Nezbytná je i pro tvorbu červených krvinek a společně s vitamínem B12 působí preventivně u nádorových a kardiovaskulárních chorob.
Ale! V doplňcích stravy se používá syntetická forma kyseliny listové a její vitamínové deriváty. Jak už víme z praxe, vstřebávání vitamínů uměle vyrobených probíhá jinak, než když sníte původně přírodní “výrobek” – jablko, mrkev, salát apod. V přírodním “balení” je totiž vitamín vázán na další látky, tzv. fytoživiny, které rostliny a plody přirozeně obsahují.
Věříme, proto, že pestrou stravou je možné denní potřebu 400 mikrogramů kyseliny listové pokrýt. Znamená to sníst za den cca 400 gramů zeleniny, 200 gramů ovoce a 200 gramů celozrnných obilovin. Pro toho, kdo jí jinak, naprosto žádný problém. Pro představu na gramy se jedná asi o 4 mrkve, 1 jablko a hrnek vařené rýže natural.
Pokud si tím jisti nejste, vybírejte skutečně kvalitní a prověřené doplňky výživy a nespoléhejte jen na ně. Dobrá strava musí být základem v každém případě.
Pozor na to, co kromě vitamínů v tabletách sníte!
Samozřejmostí by mělo být čtení složení na všem, co hodláme pozřít. Když jsem však pátrala po složení výrobků s kyselinou listovou, byla to celkem detektivka. Pokud jste těhotná, měla byste si skutečně rozmyslet, jakou tabletu si dáte do pusy. Sice možná doženete nějaký ten miligram kyseliny listové, ale podívejte se, co ještě všechno spolu s ní sníte:
MedPharma Kyselina listová
Složení: kyselina listová, plnidlo (uhličitan vápentý), emulgátor (mikrokrystalická celulóza), stabilizátor (kroskarmelóza sodná), protispékavá látka (stearan hořečnatý), stabilizáto (hypromelóza), leštící látka (polyvinylalkohol)
JAMIESON Vitamíny B6 B12+kyselina listová
Složení: Vitamín B6, kyselina listová, vitamín B12, celulóza, modifikovaná celulózová guma, rostlinná kyselina stearová, rostlinný stearan hořečnatý, oxid křemičitý, rozpustná celulóza, karnaubský vosk.
Jak vám to zní? Vyloženě vhodné látky pro těhulky? Není lepší si přidat na jídlo petrželku nebo sníst list salátu navíc?
Osobní zkušenost (Eva, zakladatelka Jíme Jinak)
Ani před jedním těhotenstvím jsem nebrala doplňky výživy, měla jsem k polykání čehokoli pilulkovitého už dávno odpor. Přestože jsem sama měla vrozené vady a podle genetičky hrozilo vysoké procento pravděpodobnosti, že se genetické vady ledvin a močového ústrojí projeví i u dětí, k ničemu takovému nedošlo. Nikoho nenavádím, aby nebral, co mu lékař radí. Ale nespoléhala bych jen na doplňky, což koneckonců potvrzuje i tento test.
Když jsem si prohlížela testované přípravky, zaujala mě cena. Pohybuje se od 47 Kč až do 476 Kč za balení. Samozřejmě nelze je dobře srovnávat, protože obsahují různé množství tablet a některé kromě kyseliny listové obsahují i další vitamíny a minerály. Ale uvědomila jsem si na tom opět, kolik tisíc už jsem za tu dobu, co jíme jinak, ušetřila. Dříve jsem totiž spotřebovala vitamíny a doplňky cca za 2 tisíce měsíčně, abych mohla nějak fungovat a chodit do práce. Jsem cca 120 tisíc Kč v plusu!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Také mi odborný lékař předepisuje kyselinu listovou a B12. Děkuji moc za tento článek ❤️.