Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ženská témata

Léčení a hýčkání žen aneb ženská bylinná napářka (Koubulka)

Kobulka objevila kouzlo ženské bylinné napářky a byla tak hodná, že se s námi podělila o svoje zkušenosti v tomto článku. Pokud vás trápí migréna při menstruaci, bolestivá menstruace, nedaří se otěhotnět či máte potíže s pravidelností menstruace čtěte. A pokud se chcete jen pěkně pročisit a cítit se dokonale žensky, čtěte též!

V létě jsem se konečně odhodlala udělat si pár chvil na sebe a věnovat se sama sobě a svým ženským orgánům. Již dříve jsem četla o ženské bylinné napářce ale časově mi nevycházelo ji vyzkoušet. Konečně v červenci jsem se do toho pustila poprvé. A tady jsou moje zkušenosti, které mohou být inspirací některým z vás.

Relaxace i očista

Bylinná napářka je vlastně taková forma ženské očisty a relaxace dohromady. Praktikovat ji mohou ženy, které mají menstruaci a jsou zdravé, tedy nemají vážné gynekologické potíže. Napářku mohou praktikovat ale i ženy, které nemenstruují a naopak potřebují menstruaci přivolat a zároveň se díky ní léčí podpůrně určité typy gynekologických potíží.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Já mám pravidelný cyklus, tak jsem dle dočtených rad napářku praktikovala po menstruaci a před ní. Pokud má někdo nepravidelný cyklus, či bolestivý atd, může napářku praktikovat častěji. Nikdy ji nepraktikujeme v období menstruace nebo v těhotenství či při problémech s vaginální mykózou.

Napářka nám může pomoci upravit cyklus, prohřát ženské orgány a tak je posílit, odbourat bolestivou menstruaci, migrény, pročistit ženské pohlavní orgány, odstranit z krve sraženiny, atd. Nemám se vším zkušenosti ale již po několika napářkách se mi menstruční cyklus pomalu sune tak, jak má, a cítím se více žensky.

Co k napářce potřebujeme

Seznam je stručný: kastrol, bylinky, vodu, deky, ponožky, sedátko.

Jaké bylinky použít

K napářce potřebujeme byliny, které budeme používat – ideálně sesbírané v okolí domu a to buď čerstvé nebo sušené. Jedná se o bylinky, které jsou zrozené pro ženské orgány – lze najít v bylinkových knihách, já nejčastěji používám měsíček lékařský, bazalku, levanduli, tymián, řebříček, jitrocel, heřmánek, kontryhel, rozmarýn, okvětní lístky růže. Bylinky mícháme a připravujeme dle momentálního pocitu, někdy například více levandule, někdy zase méně. V tuto chvíli ještě sbírám čerstvé. V průběhu léta jsem si postupně bylinky sušila, abych je měla na zimu.

Příprava

Nasbíráme si asi litr čerstvých bylinek nebo 28 g sušených a vložíme je do hrnce do 2 litrů vody, vaříme 10 minut, odstavíme z plotny a necháme ještě 5 minut louhovat. Po částečném zchladnutí, na vámi příjemnou teplotu, si vezmeme hrnec a dáme si ho na stoličku. Posadíme se na nějaké sedátko, které má díru (moje kamarádka zdravotní sestra hned reagovala, „tedy na gramofon“), já sedím na staré židli, která nemá sedátko ale musím říci, že úplně pohodlné to není a škemrám u manžela, aby mi vytvořil sedátko nebo si ho přímo koupím. No a nyní již přichází onen obřad.

Obřad

Zabalím se do deky, používám většinou dvě až tři, vezmu si teplé ponožky a jsem tak zachumlaná, že mi nikam nemůže uniknout teplo z napářky. Při této akci mi většinou asistuje manžel, já naviguji, kde má ještě co zakrýt atd.

Takto se napařuji 20 minut, je to takový úžasný relax, kdy se soustředím sama na sebe, přemítám o sobě a svých vnitřních orgánech – je to můj léčebný blahodárný okamžik. Cítím, jak se mi tělo krásně prohřívá a vše nádherně voní. Bylinky většinou provoní celý dům.

Napářku praktikuji večer, neboť přes den je to pro mě nereálné. Mám malého syna, se kterým chviličku neposedím. Po napářce si jdu lehnout a do rána si užívám teplo po celém těle. Pokud někdo praktikuje napářku přes den, tak je po ní dobré asi tak 40 minut odpočívat. Mě přijde nejvhodnější dobou večer, kdy si již zalezu do postele a jen se věnuji sama sobě.

Dosavadní zkušenosti

Nemám zatím s napářkou dlouhodobou zkušenost, nutno ale konstatovat, že již na začátku jsem se pro tento obřad naprosto nadchla a jsem moc ráda za jeho objevení. Věřím, že spousta věcí okolo ženského cyklu napářka pomáhá upravit.

Druhý den se cítím tak nějak více žensky, krásně radostně. Jediné, co mě ještě potkává, je zvláštní pobolívání břicha, které vždy během dne ustane. Radila jsem se s paní u které jsem napářku objevila a údajně to může být obdobím před ovulací, kdy se startují orgány.

 

V čem nám může napářka pomoci

  • odstranit bolestivou mentruaci
  • upravit pravidelnost menstruačního cyklu
  • pročistit ženské orgány
  • odstranit sraženiny z menstruační krve
  • prohřát ženské orgány
  • odstranit migrény v období menstruace

 

Zapojte rodinu

Je krásné do tohoto procesu zapojit rodinu. U nás to znamená sbírání bylin se synem, manžel mi pomáhá sestavit židličku, zabalit a následně je mi k ruce kdykoli potřebuji. Druhý den vyliji bylinky na zahradu a poděkuji jejich síle a blahodárným účinkům.

Cítit se ženou je důležité

Za mě mohu jen a jen každé ženě doporučit, je to opravdu krásný osvěžující pocit. Napářka mě posiluje jak zevnitř tak z venku. Musím konstatovat, že cítit se ženou je strašně důležité a v tom nám napářka opravdu pomáhá.

Autor: Koubulka

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář