- 1 větší mrkev cca 150g
- kousek nového celeru asi 50g
- 1 nová střední cibule
- půl svazku jarní cibulky
- stroužek česneku (nemusí být)
- hrst hub shitake (můžou být i jiné)
- hrst čerstvě vyloupaného hrášku
- asi 3 cm oloupaného zázvoru (nemusí být)
- 1 litr zeleninového vývaru, nebo horké vody
- kousek řasy Kombu už uvařené z vývaru, nebo řasa Wakame
- sůl
- petrželka na ozdobu
- sójová omáčka
- rýžové nudle
Jak připravit letní houbovou polévku
- Dáme ohřát horký vývar a hned jak se začne vařit, osolíme ho.
- Přidáme do něj na větší kusy nakrájené houby shitake nebo hlívu ústřičnou, či jiný druh hub a už z vývaru předvařenou řasu Kombu nakrájenou na menší proužky.
- Necháme asi 10 minut – 15 minut povařit do změknutí hub. Pokud nemáme uvařenou Kombu, přidáme kousek řasy Wakame, ale nemusí být žádná.
- Po 10 minutách přihodíme na větší kusy – asi 3 cm, nakrájenou mrkev, celer a cibuli nakrájíme na půlměsíčky, přidáme ještě hrst vyloupaného čerstvého hrášku.
- Vaříme dalších 10 minut do změknutí zeleniny.
- Mezitím si v dalším hrnci uvaříme hrst rýžových nudlí ve vodě. Lze je přidat i rovnou do polévky na posledních pár minut, ale polévka ztratí čirou barvu.
- Na posledních pár minut přidáme na větší kusy pokrájenou jarní cibulku, aby se nerozvařila, ale jen lehce spařila.
- Polévku odstavíme, přidáme na větší kusy nakrájenou petrželku a zakápneme pár kapkami sójové omáčky Shoyu, nebo Tamari (pro bezlepkáře).
- Podáváme buď jen jako zeleninovou polévku, nebo každému do polévky přidáme hrst uvařených rýžových nudlí.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Praktické
- Kdo vaří pro muže, nebo má rád ostřejší chuť, přidá jeden větší rozpůlený stroužek česneku a kousek oloupaného zázvoru (nehodí se v horké letní dny).
- Nemáme-li po ruce hotový vývar, jednoduše si dáme 10 minut vyvařit odkrojky z mrkve, naťě od mrkve, celeru, bylinek, slupek od hrachových lusků či jiné zbylé zeleniny a přidáme řasu. Pokud nám už ani těch 10 minut navíc nevychází, použijeme vroucí vodu.
- Jelikož je polévka uvařená hlavně ze zeleniny, polévku raději sníme a neskladujeme. Zelenina v ní obsažená začíná už po půl hodině oxidovat a během 2 hodin se stává pro tělo kyselinotvorná. Pokud si chceme vzít polévku do práce k obědu, nalijte jí ještě vařící až po okraj do termosky a zavřete. V tomhle stavu si zachová většinu prospěšných látek.
Obměna
- Do polévky můžeme přidat i pórek, nebo květák, petržel, pokud nemáte rádi celer, nemusí tam být.
- Ideální je ale nedávat moc druhů zeleniny, polévka je potom chuťově pořád stejná.
Děti
- Pokud vaříme pro děti do 1 roka, vaříme pro ně ještě zvlášť a použijeme jen zeleninu bez hub, česneku, zázvoru a soli.
- Pro děti od 1 roka můžeme vařit jako pro dospělé, jen solíme minimálně a vynecháme česnek a zázvor. Pro děti pak odebereme polévku bez hub (vývar jim z nich nevadí) a zbytek můžeme ještě krátce povařit s česnekem a zázvorem a trochou soli a více dochutit.
- Děti od 2 let mohou polévku i s houbami, jen bych byla opatrná s česnekem a zázvorem a ochutila a osolila bych ji pro dítě méně.
- Děti od 3 let polévku mohou tak jak je, jen zázvor bych vynechala, polévka s ním lehce příjemně pálí.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Mnamka moc velka dobrota , Dekujeme JJ ♥️ meli jsme jen nudliky ryzove vlasove
jooo nudlicky, ty delaji polivecku hnedle onaci :-)