Domů > Magazín > Zdraví

Levná léčba deprese i demence. Hýbejte se!

Cvičení není dobré jen pro budování svalů a vytrvalosti. Studie ukazují, že kromě toho fyzická aktivita také podporuje růst mozkových buněk, zlepšuje koncentraci, učení i paměť a zmírňuje příznaky deprese i demence.

Co vše s mozkem dokáže cvičení

  • Podněcuje uvolňování prospěšných hormonů podporujících růst mozkových buněk, a to i u dospělých. Studie UCLA, která se konala v roce 2006, ukázala, že fyzické cvičení zvýšilo úroveň růstových faktorů v mozku. Růstové faktory usnadnily neuronům vytvářet nové vazby mezi sebou.
  • Zlepšuje plasticitu mozku tím, že podporuje vytváření nových vazeb mezi neurony v kritických oblastech.
  • Zlepšuje náladu a snižuje hladinu stresových hormonů, jak dokázal experiment vedený výzkumníky v Karolinska Institutu v roce 2005. Navíc dobrý pocit ze cvičení povzbuzuje růst neuronů v hipokampu – v části mozku, která ovládá učení a paměť.
  • Holandské a americké studie ukázaly, že cvičení zvyšuje koncentraci.
  • Jak aerobní cvičení, tak těžké vzpírání mohou zmírnit příznaky deprese. Metaanalýza Royal Edinburgh Hospital z roku 2013 ukázala, že cvičení je shodné s účinností antidepresiv a psychologických léčebných postupů.
  • Tělesné cvičení přispívá ke zvýšení kreativity. Studie Stanfordových výzkumníků z roku 2014 ukázala, že chůze zlepšila schopnost myslet kreativně. Procházky podporující kreativitu mohou být podnikány venku nebo i na běžeckém pásu.
  • Díky zvýšením srdeční frekvence se do mozku přináší více glukózy a kyslíku.

Kulturistika nebo procházka – obojí podporuje mozek 

  • Kognitivní pokles (zejména ten spojený se stárnutím) může být zpomalen nebo dokonce zastaven i mírnou fyzickou aktivitou. Například 30 minutová rychlá procházka stačí ke snížení opotřebení mozku, které může vést až k demenci. Dalšími vhodnými aktivitami proti demenci jsou 2x za týden posilovna nebo hodina tance.
  • Fyzicky aktivní lidé jsou mnohem méně náchylní k rozvoji Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění souvisejících s věkem.
  • Chůze zlepšuje i abstraktní uvažování, učení a paměť.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

V Respektu aktuálně vyšel článek k tématu: Možný průlom u Alzheimera, žádné zázračné léky, jen starva, cvičení a spánek. Nepíšou tam přímo, jak vypadala ona změna stravy (píšou “zdravější”, za což ale můžeme JJ považovat), ale píšou tam o cvičení, což je k tomuhle článku na JJ relevantní. O stresu a spánku se tu na JJ taky psalo vícekrát. Chtěla bych varovat před jednoznačnou interpretací výzkumných článků jako že “to funguje”, což se zde na JJ poslední dobou často objevuje (Ajko!). Kdo výzkumné zprávy nějakou dobu čte, ví, že závěry žádného výzkumu nelze zobecnit na všechny a všechno. Ten článek v Respektu ale považuju za další sympatický doklad, že snažit se a investovat do sebe úsilí i čas (i když je to někdy tak těžké) opravdu může mít pro kvalitu našeho života význam. Kromě toho – pro příbuzné lidí s Alzheimerem to pak podle mě může znít jako rajská hudba.

Nebýt toho, že jsem po tom nejhorším, co může rodiče potkat, začala běhat do umrtvení, tak bych se z depresí asi nedostala. Je to už déle, ale láska k běhu a jiným formám pohybu mi stále moc pomáhá Jen je hrozně těžké se donutit, když je člověk na dně, ale ten boj stojí za to. .

Ukázat další komentáře