Vybereme si správný čas
Čeká nás zasazení asi tisícovky česneků :-). Zní to možná hrozně, ale ve dvou se to dá docela zvládnout. Jelikož se řídíme výsevními dny, tak výsadba dost často vychází asi na půlku listopadu v kořenových dnech. Ozimý česnek se může sázet i později, klidně v prosinci. Hlídáme počasí, popřípadě zakrýváme záhon fólií, aby nám nezmokl. Do bláta se opravdu sázet moc nedá.
Plánovat se vyplatí
Nejdříve si rozvrhneme, kde česnek bude zasazený. Velmi dodržuji, aby česnek nebyl po cibuli, pórku a hlavně po sobě dříve, jak za 4 roky. Tímto se právě eliminuje výskyt vlnovníka česnekového, o kterém se zmiňuji v minulém článku. Část záhonu, kde bude česnek, poházím kompostem a prokypřím do hloubky asi 15 cm a to už asi měsíc dopředu, aby zem trochu slehla a česnek pak nebyl zasazený mělko a také proto, aby byly stroužky v dobrém kontaktu s půdou pod sebou pro dobré zakořenění.
Je také dobré promyslet, jakou odrůdu česneku budeme pěstovat. My pěstujeme vždy ozimé odrůdy, s jarními nemám zkušenost, na jaře bych ho nestíhala sázet.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Vybíráme sadbu
A důležité je také obstarat si kvalitní sadbu a to je , řekla bych, docela nelehký úkol. Sadbu si buď vybírám z našeho česneku nebo pro ozdravení sadby koupím nový, ale upřímně, ozdravit si ho pak musím já :-). I letos se mi stalo, že ze zakoupené sadby mi zbyla půlka, je to jen odrůda na zkoušku, tak toho naštěstí nebylo moc. My pěstujeme Bjetin (je jemný a vždy je krásný), Vekan, Štěpán, Rusák, nově Karel IV. A Dukát.
Jdeme sázet
Když už máme tedy vybrané česneky, tak je před výsadbou rozdělíme na jednotlivé stroužky, můžeme to udělat i dopředu. Vybíráme jen pěkné, pevné stroužky, bez vady a pozorujeme, zda nejsou stroužky jakoby vyschlé – takové nevysazujeme – je tam podezření na vlnovníka. V den výsadby česnek namočím do čisté vody asi na 1 hodinu. Česnek sázíme do řádků vzdálených 30 cm od sebe a hluboko asi na spodní část lopatky . Nad stroužkem by mělo být asi 8 cm zeminy, nám to vychází trochu víc, ale děláme to tak vždy a česnek roste dobře.
Nejdříve si tedy vyznačíme řádkovačem řádky a pak děláme lopatkou hluboké rýhy. Jednotlivé stroužky dáváme spodní kořenovou částí dolů, aby se česnek v zemi různě nekroutil. Stroužky dáváme asi 8-12cm od sebe, záleží na velikosti česneku. Nám vychází na osmimetrový řádek asi 70-78 stroužků. Stroužky nejdříve jen lehce zahrabeme, abychom je nepováleli a pokud je půda suchá, tak zalijeme a zahrneme zbylou hlínou. U nás ještě dáme k jednotlivým řádkům kapkovou závlahu a česnek zamulčujeme poslední trávou… a to je celé…:) Na jaře vyplejeme a pokud je potřeba, tak přemulčujeme.
A to, jak se o česnek staráme dál, je popsáno v předchozích článcích.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Zkusím česnek taky bez Sulky. Když se dívám Žakale na ty krásné fotky, ty máš životadarné ruce. Mé výpěstky jsou takové střídavé. Jen tak k přímé spotřebě.😄
Jani my ani sulku nepoužíváme , je teoreticky v ekologickém pěstování tolerovaná. My nemáme známku bio, ale dle bio zásad pěstujeme…máme vše postavené na důvěře zákazníků, tak se papíry nezabýváme, chuť zeleniny mluví za nás..:))))