Domů > Magazín > Blog

Lupénka ze stresu? Ukážeme vám, jak se s ní vypořádat

Proč vzniká lupénka a jak se jí zbavit, pokud je hlavní příčinou stres? Pojďte se začíst do článku, kde vám to poodhalíme a navedeme vás na cestu, která pomůže k uzdravení vaší kůže.

Lupénka a její projevy

Lupénka neboli psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které se projevuje zánětem kůže s typickými růžovými až červenými skvrnami pokrytými bílo-šedivými šupinkami. Kůže je v místech vyrážky suchá, podrážděná a často svědí. Vyskytuje se nejčastěji v oblasti loktů, kolen, na nohou, pažích, v oblasti hlavy (typicky na skalpu), postihovat může i nehty či klouby.

Proč vzniká lupénka

Lupénka vzniká na podkladě autoimunitní reakce, při které imunitní systém napadá svoje vlastní kožní buňky, které odumírají a hromadí se na povrchu kůže, dochází ke zrychlené obnově kožních buněk a tvorbě zánětlivých plaků.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Proč tímto způsobem imunitní systém selhává a ničí buňky vlastního těla? Většinou k tomu vede soubor vícero různých příčin. Základem je vždy narušení imunity, které má souvislost se špatným stavem oblasti tenkého střeva, kde je největší soustředění našeho imunitního systému. Narušená imunita se posléze projeví v místech, kde je organismus slabší. Co ovlivňuje funkci tenkého střeva? Vliv má především skladba naší stravy, dále pohyb, antibiotika, délka kojení, jedním z důležitých faktorů je i stres

Stres bývá u lupénky častým spouštěčem, dalšími spouštěči může být infekce, nadužívání léků, alkoholu, kouření. Na podkladě bývá i genetická predispozice.

Pohledem čínské medicíny vznik lupénky souvisí i s oblastí našich jater a sleziny, při jejichž oslabení dochází k nedostatečnému rozvádění živin po těle, stagnaci energie, hromadění horka a vlhka a zhoršenému odplavování toxických látek. Oblast kůže je také spojovaná s plícemi.

Více o faktorech vzniku autoimunitních onemocnění a jakou roli zde hraje strava si poslechněte v rozhovoru s MUDr. Strnadelovou Autoimunitní onemocnění a strava.

Lupénka ze stresu

Na lupénku často trpí lidé, kteří mají sklon k úzkostným až depresivním stavům. Tito lidé jsou pak mnohem náchylnější na vlivy stresu. Stres jako takový je přirozená součást našich životů, škodí v případě, že je častý, nadměrný až chronický, přičemž každý čteme a vnímáme stresové situace jinak – někoho stresuje jen pomyšlení na nepříjemnou událost, kterou zažil v obchodě při hádce dvou neznámých lidí, někdo si hlavu nedělá, ani když mu hrozí vyhazov z práce. Stresová situace se stává častým spouštěčem vzniku lupénky či vede k jejímu zhoršení.

Stresová reakce obecně způsobuje potlačení imunitní odpovědi organismu a vyplavení zánětlivých látek, což může při častém působení způsobovat chronický zánět v těle. Chronický stres negativně ovlivňuje prokrvení trávicích orgánů, složení střevního mikrobiomu a může vést k narušení bariéry střeva. Výsledkem je celkové zatížení imunitního systému, které se u lupénky negativně projeví na kůži.

Jak na lupénku ze stresu

Učte se postupně snižovat míru stresu, aby na vás nepůsobil tak často. Následující tipy berte jako náměty, ze kterých si můžete vybrat, co sedí zrovna vám a vaší životní situaci, každý může mít stresory v úplně jiných oblastech života.

  • Prociťujte vděčnost – přes den či před spaním si uvědomte věci, za které jste vděční (za přátelé, rodinu, život, jídlo, teplo domova, svit slunce apod.) a zkuste se do toho pocitu plně vžít. Pomůže vám to se nacítit na emoci radosti a omezí stres z některých věcí, které se budou najednou zdát nepodstatné.
  • Uvědomte si své životní hodnoty a v těch nacházejte svojí kotvu.
  • Naučte se odpouštět (sobě i ostatním), což významně ovlivní vaše vnímání stresu.
  • Mluvte k sobě laskavě a ve své mysli se podporujte, nikoliv peskujte či stresujte dopředu z neúspěchu. Opakujte si, že jste v pořádku takoví, jací jste a že děláte co je možné, abyste se posunuli tím správným směrem.
  • Hledejte, v čem cítíte naplnění a vášeň a věnujte se tomu.
  • Soustřeďte se na lepší plánování a přípravu, pokud vás stresují termíny či nejistota.
  • Po prožití stresu se snažte svými smysly naladit na přítomný okamžik (vnímejte jakoukoliv vůni, chuť, dotek, zvuky). Odplavit stresové hormony vám pomůže nejlépe dynamický pohyb (svižnější chůze, běh, tanec). Zklidnit psychiku se vám bude dařit v přírodě či pomocí prohloubení vašeho dechu, který by měl směřovat do oblasti břicha.

Začněte se stravovat tak, abyste podporovali dobrou funkci sliznice tenkého střeva a obecně svojí imunity. Strava by měla být léčivá a dobře stravitelná. Základem by přitom měla být čerstvě tepelně upravená zelenina, celozrnné obilniny a luštěniny. Vynechte zatěžující a hůře stravitelné potraviny jako je lepek (primárně v pečivu z bílé mouky) a mléčná bílkovina, dále vylučte polotovary, zredukujte množství jednoduchého cukru, omezte maso. Ovoce nekombinujte s obilninami, aby se dobře strávilo. Na veškeré změny jděte postupně, ale s jistotou, tak, aby se ze samotného jídla nestal stres. Jídlo si připravujte s vědomím, že pro sebe děláte to nejlepší, byť můžete ze začátku tápat, co je a co není vhodné.

Učte se pracovat se stresem tak, abyste ho lépe zvládali. Stravujte se vyváženě, nezapomínejte na dostatečnou hydrataci, přiměřený pohyb a dostatečný spánek a odpočinek. Kontaktujte odborníka na lidskou duši či celostní medicínu, aby vás v celém procesu léčby podporoval.

Jak pomůže Jíme Jinak

Provedeme vás změnou stravy, díky čemuž se začne lepšit stav vaší kůže, ačkoliv byla primární příčina ve stresu. Podpoříme zároveň vaší psychiku, abyste uměli lépe nakládat se stresem. Víme, že jakákoliv změna není vždy jednoduchá a vyžaduje to určité úsilí – s námi na to nebudete sami. Pojďte se začíst do příběhu našich čtenářů, kteří také trpěli na lupénku a jak jim pomohla změna stravy.

Na našich stránkách najdete mnoho inspirace v podobě receptů, sezónních tipů a rad, jak se začít zdravě stravovat, aby to přispělo ke správné funkci imunity a hojení vaší kůže. Do principů a základů našeho stravování nahlédněte v kurzu Jak začít, využijte možnost se zapojit do běhu kurzu Jarní očista či Podzimní detox. Pro členy Klubu Jíme Jinak jsou navíc k dispozici vzorové jídelníčky, rozhovory s celostními odborníky na lidské zdraví, výrazné slevy na naše kurzy, nádobí, ale i zdravé potraviny.

Jaké jsou vaše zkušenosti s léčbou lupénky či jiného kožního onemocnění? Pociťujete vlivy stresu? Budeme rádi, když se podělíte v komentářích.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

14 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Co je to vlastně stres? A co dokáže spustit ve vašem organismu

Stres je odezva těla na situaci, která je nepříjemná až ohrožující a přitom vždy záleží, jak tu danou situaci vnímá a prožívá konkrétní člověk. Je řešením ...
80
20

Jedlé kaštany: zdroj životodárné energie

Jedlé kaštany mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, trávení a dokonce podporují i zdravé hubnutí. Ukážeme vám tipy, jak je využít v kuchyni tak, abys...
33
16

Fialka a maceška – léčivé violky

Víte která je která?  A víte, která umí co léčit? Violky jsou první pomocí pří kašli i při kožních potížích, ale pomáhají i na opary, opruzeniny a detoxika...
20
8

Vilcacora – Kočičí dráp – mocný bojovník proti zdravotním neduhům

Braňte se virům a nemocem  zuby nehty… a nebo drápem… kočičím.

Konečně si užívám zimu a trávení je v klidu

Od puberty mě provází autoimunitní potíže s trávením a zima byla strašákem, který mě vždycky připravil o hodně sil. Teď si ji užívám plnými doušky a nestač...

Jak podpořit své zdraví v červnu

Někdo se vrhne na zeleninové saláty, někdo začne cvičit jako o život. Všichni chceme být zdraví, štíhlí a spokojení. Ale jdeme na to chytře? Víme, co naše ...