Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Má cenu připlatit si za olej ve skle?

Je vám líto investovat do dražších olejů ve skle? Má to vůbec cenu? V čem se liší od svých levnějších kolegů v plastu?

Téma tuků a olejů je předmětem mnoha vědeckých studií, které přinášejí nové a nové poznatky. Jedná se o komplikovanou oblast, proto pro vás máme alespoň letmé nakouknutí pod pokličku výroby a základní návod, jak se zorientovat v současné rozmanité nabídce.

Pojďme se nejdřív podívat na zjednodušenou teorii. U olejů je totiž zcela zásadní, jakým způsobem se vyrábí – lisováním za studena nebo rafinací.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Lisování za studena

Panenské oleje se lisují při nízkých teplotách a obsahují řadu nutričně přínosných látek, jako jsou vitamíny, antioxidanty a látky určující jejich žádanou chuť a aroma. Lisování za studena je tradiční způsob získávání olejů a jak to tak bývá, v dnešní době je to ve stínu rafinace spíš luxusní záležitost, protože jeho výtěžnost není tak dramatická.

Takto vyráběné oleje jsou kvalitní, prodávají se často ve skleněných nádobách a informaci o způsobu zpracování se zpravidla dozvíte z etikety. Šetrná výroba se odráží i v šetrnosti k našim organismům.

Pokud svému tělu dopřejete panenský olej, uchovávejte ho na suchém, tmavém a chladnějším místem, které zajistí ochranu před jeho znehodnocením.

Rafinované oleje

Takové oleje se získávají při využití vysokých teplot a pro ještě větší výtěžnost se při výrobě používají také organická rozpouštědla. Následná rafinace má za úkol odstranit vzniklé toxické látky a zbytky rozpouštědel.

Bohužel však vysoké teploty a rafinace odstraňují i výše zmíněné prospěšné složky, což oleji ubírá nejen na výživové hodnotě, ale i na chuti a vůni.

Rafinované oleje se zpravidla balí do průsvitných plastových obalů. Vzhledem k tomu, že mají do přirozeného složení daleko, nemusíme se bát, že se zakalí nebo zkazí.

Můžete se téměř jistě spolehnout na to, že pokud na etiketě neuvidíte informaci o lisování za studena, jedná se právě o rafinovaný olej.

Co vybrat

Z výživového hlediska jsou za studena lisované oleje vždy skvělou volbou. Některé z nich se hodí i pro teplou kuchyni a smažení. Těm rafinovaným se raději vyhýbáme obloukem. Alespoň doma, kde kvalitu použitých surovin včetně oleje určujeme my. Horší je to pochopitelně v jídelnách, restauracích a občerstveních, kde se nejede na kvalitu, ale na kvantitu a co nejnižší náklady – tam se můžete vsadit, že do panenských nikdo neinvestuje a na talíři vám přistane jídlo připravené na rafinovaném oleji.

V Klubu je návod, jakým olejům a tukům dát přednost při zdravém vaření Jak je to s těmi tuky – přítel nebo nepřítel.

Jaký za studena lisovaný olej

Důležitý je záměr, se kterým olej kupujete, a typ úpravy pokrmů, pro kterou ho budete používat. Voňavá zálivka do letního salátu nebo lahodná prohřívací tempura? Podívejte se do našeho článku, který vám pomůže zorientovat se v jednotlivých druzích olejů a věnuje se i jejich vhodnosti pro studenou nebo teplou kuchyni včetně smažení.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

17 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Na kterém oleji je nejlepší smažit? A to říkáte na přepuštěné máslo ghi, prosím?

Když jsme ale byli v cizině v lisovně olejů, tak nám bylo řečeno, že lisované oleje opravdu na pánev nepatří, protože obsahují mikročástečky rostlin a ty se potom přepalují. Takže prý máme používat do salátů lisované a na teplou kuchyni ty rafinované, protože jsou méně nezdravé než přepálené lisované.
Tak nevím, jak s tím naložit, protože to určitou logiku dává…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Něco málo o olivách a o oleji

Dnes bych vás ráda pozvala do našeho olivového háje. Je to ještě mladík, stromky jsme nasázeli v 2011 a je jich 286. Ani nevím jak nás to napadlo, ale uděl...
47
3

Toto je důvod, proč jsou některé okurky hořké.

Pomalu se nám blíží sezóna nakládaček a šťavnatých salátových okurek. Jsou osvěžující a pro léto ideální potravinou. Často se mi ale stává, že narazím na n...
102
22

Nebezpečí zelených smoothie a šťáv – jsou nabité živinami, ale i riziky

Smoothie a zelené detoxikační šťávy zažívají boom. Možná o nich máte také představu, že jde o tu nejzdravější věc, kterou pro své tělo můžete udělat. Že je...

Bílá mouka – velké dílo zkázy

Dříve symbol luxusu a svátečního pochutnání, dnes součást většiny pokrmů. I když…