- mák a voda budou v poměru 1:10
- pro začátek vyzkoušejte 50 g máku a 0,5 litru vody
- dostanete přes půl litru makového mléka
Některé zdroje uvádějí, že mák má dvanáctkrát více vápníku než kravské mléko. A krom vápníku obsahuje také nezanedbatelné množství zinku, železa a hořčíku.
Jak vyrobit makové mléko
- Mák zalijeme desetinásobkem vody a necháme několik hodin nebo přes noc stát při pokojové teplotě.
- Namočený mák promícháme, aby nezůstal na dně, a přelijeme do mixéru. Nelekejte se barvy, trochu zšedne díky uvolněnému tuku.
- Rozmixujeme i s namáčecí vodou, můžeme několikrát nechat odpočinout a znovu mixovat, abychom získali maximum živin. Mléko bude pěnit a krásně zbělá.
- Mléko přecedíme přes velké jemné sítko do mísy či vyššího hrnce (aby mělo mléko kam odtékat). Pomůžeme si lžící – mačkáme rozmixovaný mák tak dlouho, až zbude suchá drť.
- Zbytky máku si rychle sednou dno, takže chceme-li mléko čistě bílé, po usazení máku ho opatrně přelijeme do jiné nádoby tak, aby usazený mák zůstal v původní nádobě.
- Kdo chce mléko zcela beze zbytků, může proces cezení zopakovat několikrát, případně použít plátýnko.
- Mléko můžete pít hned nebo uskladnit v uzavřené nádobě v lednici.
Použití makového mléka
Mléko samotné, nejlépe čerstvé, se doporučuje pít při překyselení organismu a při osteoporóze. Je to oblíbený zdroj vápníku u veganů. Samotné bude chutnat těm, kdo od něj nečekají klasické kravské mléko. Podle mě je lahodné, pro naše děti to byla pochoutka, které by vypily litry.
Začátečníkům, kteří by jej chtěli pít místo klasického mléka a samotné makové mléko by jim nechutnalo, pomůže pro začátek osladit trochou sladěnky či jinak zdravě dochutit (ne však při řešení překyselení organismu).
Já si mléko vyrábím jako základ pro dezert či zjemnění některých pokrmů, kam bych jindy dala rostlinnou smetanu (omáčky, zeleninová jídla, kaše apod.). Mléko můžete použít studené či ho vařit.
Praktické
Skladujte v chladu a během pár dní zkonzumujte (pro léčivé účinky ideálně čerstvé vypít).
Maximálního užitku z obsažených živin dosáhnete, pokud mák předem namelete na makovém mlýnku a namletý namáčíte. Stejně tak si ale můžete mléko z máku připravit, i když máte jen tyčový mixér, kterým namočený mák mixujete dostatečně dlouho.
Zbytek máku po výrobě mléka můžete přihodit do dezertu, kaše, náplně do štrůdlu či koláčů.
Čím menší dáte poměr vody k máku, tím smetanovější dostanete nápoj. Chcete-li tedy hutnější nápoj až krém, dejte poměr 1:8.
Děti a makové mléko
Makové mléko je mnohem stravitelnější než samotný mák, osobně (čistě pocitově) bych dávala až od 1,5 roku, i když asi nebude problém dát ho dětem i dříve. Moje děti ho ochutnaly až nyní ve 4 a 7 letech a chutná jim moc.
Komentáře
@Eva – používáte mák mlety a nebo celý?
Dnes jsem mléko zkusila a super! Bílé bylo tedy až přes plátýnko. Chuť dobrá! Trochu ochutnal i syn 2,5 roku a vše ok. Dal si jen tři hlty.