„Ošetřeno ionizací“
Možná už jste podobný nápis někde viděli. Výrobci jsou totiž povinni potraviny a suroviny ošetřené ionizujícím zářením včetně ozářených složek potravin, které jsou určeny pro konečného spotřebitele a společné stravování, označit. A to právě buď pomocí „ošetřeno ionizací” nebo „ošetřeno ionizujícím zářením”.
Co je ionizace
Ozařování potravin je jedním ze způsobů ošetření potravin, pomocí kterých se snižuje přítomnost mikrobů nebo škůdců v potravinách. Omezuje se tak kažení nebo předčasné zrání a snižuje se nebezpečí šíření nákazy přenášené potravinami.
Proces ošetření ionizací probíhá tak, že potraviny procházejí radiačním polem. Rychlost je nastavená předem tak, aby se řídila dávka záření, kterou potraviny pohltí.
Pro ochranu spotřebitelů je stanoveno nejvyšší přípustné celkové průměrné množství absorbované dávky záření, a to pro jednotlivé druhy potravin. Nicméně, komu by radioaktivita k jídlu zněla lákavě…
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
Okyselování
Okyselování neboli acidifikace je technologie, která se používá ke konzervaci potravin. Probíhá tak, že se k výrobku přidávají kyseliny. Ty ho mají chránit před škodlivými bakteriemi. Běžnými okyselovacími prostředky jsou kyselina vinná, kyselina citronová, kyselina fosforečná, kyselina propionová a kyselina mléčná. (1) Žádná hitparáda, třeba taková zubní sklovina z toho nadšená nebude. (2)
Ošetření teplotou
Ošetření pomocí teploty se provádí v různých podobách, nejčastější je ošetření vysokou teplotou po krátkou dobu nebo ošetření nízkou teplotou po dlouhou dobu a používá se například u mléka. Asi vás napadne, že ničením nežádoucích složek se ničí i ty prospěšné. Trefně to komentuje Eva Zborníková z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR:
„Je třeba ale mít na paměti, že tento proces slouží převážně k tomu, aby byly potraviny ‚bezpečnější‘, tj. aby neublížily lidskému zdraví, nikoli aby mu byly co nejvíce prospěšné.” (3)
Bio potraviny a ošetření
Jak to chodí s ošetřením bio potravin, jsme zjišťovali přímo u zdroje. Přečtěte si náš článek s rozhovorem.
Mám se bát ošetřených potravin?
Účinnost a bezpečnost ionizace se zkoumá už víc než 50 let. „Naprostá většina důkazů získaných za toto období ukazuje na to, že ozařování potravin nepředstavuje pro spotřebitele zdravotní riziko a jeho používání vede ke zvýšení mikrobiální bezpečnosti potravin.“(4)
Určitá úskalí ale ionizace přece jen má: snižuje hladinu thiaminu, karotenu, vitaminu C a vitaminu E. Kritici rovněž podotýkají, že ačkoliv se ionizace sleduje víc než 50 let, neexistují dlouhodobé studie o konzumaci takto ošetřených potravin lidmi. Při ionizaci vznikají sloučeniny, kterým se říká radiolytické produkty. A o jejich dlouhodobých zdravotních účincích se toho mnoho neví.(5)
Vypadá to tedy, že ošetřování potravin, které má vést ke zvýšení jejich trvanlivosti, buď potravinu ochudí o něco prospěšného nebo ji naopak „obohatí“ o nepříliš žádané složky a v dalších následcích konzumace ošetřených potravin se spíš jenom tápe.
Určitě tedy nic nezkazíte, pokud před ošetřenými potravinami dáte přednost těm čerstvým (nebo v bio kvalitě, protože u biopotravin se ošetření ionizujícím zářením vůbec nesmí používat) a připravíte si přirozené jídlo plné vitaminů, minerálů a dalších prospěšných látek. Tělo vám poděkuje a dá vám svou vděčnost patřičně najevo – budete se jednoduše cítit lépe.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář