Co je to dráždivý tračník?
Jak zjistím, že mám IBS?
IBS se zjišťuje u gastroenterologa. Projdete si vyšetřením krve, stolice, kolonoskopií a gastroskopií. Pokud vyšetření vyloučí celiakii, Crohnovu chorobu nebo jiné zánětlivé onemocnění střev, odejdete s verdiktem “jste zdraví” a nálepkou syndrom dráždivého tračníku.
Syndrom dráždivého tračníku (z angličtiny Irritable Bowel Syndrome – neboli IBS) je porucha funkce střev, která v dnešní době trápí až 20 % z nás, více ženy než muže, ale může postihnout i děti a vzniká v časné dospělosti.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Funkce našich střev (tj. střevní peristaltika – stahy střevní svaloviny, které posouvají potravu trávicím traktem) je při IBS narušená a naše střeva pracují nepravidelně – buď příliš rychle (průjem), nebo příliš pomalu (zácpa), případně se tyto stavy střídají. Svaly uvnitř našeho střeva jsou při IBS velmi citlivé a trávení, které běžný člověk ani necítí, nám s IBS znepříjemňuje život.
Výsledkem jsou pak křeče, nadýmání, plynatost, bolesti břicha, zácpa či průjem.
Co je a kde je tračník?
Tračník je nejdelší částí tlustého střeva, kde probíhá poslední fáze trávení. Vstřebávání živin je v této fázi již velmi omezené. Tračník navazuje na tenké střevo a slepé střevo a za ním pak následuje konečník.
Hlavní příznaky dráždivého tračníku
- plynatost, nadýmání a nafouklé břicho,
- bolesti a křeče břicha,
- průjem nebo zácpa,
- plnost,
- bolestivé vyprazdňování,
- únava,
- bolest hlavy, svalů, zad,
- poruchy spánku,
- změny nálad.
Příčiny dráždivého tračníku
Spouštěčem IBS mohou být:
- různé infekce,
- prodělaný akutní zánět střeva,
- dlouhodobý stres a napětí,
- velké životní změny,
- hormonální změny,
- užívání antibiotik a dalších léků,
- špatné stravovací návyky (průmyslově zpracované potraviny, nadbytek sladkostí a slazených potravin),
- genetika.
Západní svět si s IBS ještě neví zcela rady – příčiny a důvody ještě nejsou přesně známy, ale předpokládá se, že jde o nefunkční propojení mezi střevem (střevním mikrobiomem) a mozkem. Toto propojení velmi ovlivňuje stres (nejčastěji to pocítíte ráno, kdy musíte běžet třeba 10x na WC a nejste schopni odejít z domu, anebo velmi brzy po konzumaci jídla, i do 30 minut).
Východní medicína spojuje fungování střev s pocitem celistvosti, jistoty a štěstí. Ke vzniku IBS dle TČM přispívá špatné jídlo, chaotický životní styl, náhlé životní změny, problémy, životní obtíže a stresy.
Syndrom dráždivého tračníku a psychosomatika? Ano, souvisí spolu velmi úzce.
Položte si následující otázky a zamyslete se, jestli je to to, co v životě řešíte. Zabývám se více minulostí než přítomností? Zvládám svůj život? Trpím strachem ze života? Srovnávám se s ostatními? Prožívám každodenní stres? Mám se rád/a? Jak jsem na tom se sebehodnocením? Umím zvládat životní situace? Prožívám konflikty? Trápím se minulostí?
“Břicho je nejzvučnější rezonanční deska emocí.” (Franz Alexander)
Jak se zbavit syndromu dráždivého tračníku aneb Nejúčinnější léčba
Zaměřte se na stravu: Co jíst a nejíst při dráždivém tračníku
Dieta: Co vařit a jíst při problémech s dráždivým tračníkem?
Zkuste týden vařit a jíst dle našeho ukázkového jídelníčku při problémech s trávením.
Někdy babské rady na podporu trávení zkrátka nestačí. Z TČM je IBS způsobeno extrémně jinovými nebo jangovými faktory, obvykle kombinací obou. Ve stravě eliminujte všechny průmyslově zpracované výrobky, živočišné výrobky, sladkosti, mléčné výrobky, pečivo, rafinované sacharidy, nápoje sycené oxidem uhličitým, bílou mouku, cukr ve všech formách, příliš ostré koření, tučná a smažená jídla a kyselinotvorné potraviny (Návod, jak v dnešní době vybírat zdravé potraviny) a dodržujte léčebný jídelníček sestavený z celistvých potravin – zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, semínek a oříšků, ovoce, řas aj. Pokud si nevíte rady, naučte se zdravě vařit na některém z našich kurzů nebo se připojte do klubu, kde vás krok po kroku naučíme vše potřebné. Základy zdravé stravy získáte i v začátečnickém kurzu, který je pro všechny zdarma dostupný. Podle studií lidem s IBS v 80 % pomáhá i FODMAP dieta.
Při akutních potížích pomáhá:
- Na trávicí problémy se obecně doporučuje konzumovat lněné semínko. Nejlépe ve formě lněného “provázkového” čaje nebo si přidávejte pomletý len do kaší, polévek, hlavních jídel aj. Obsažená vláknina aktivuje střevní činnost, pročišťuje organismus a pomáhá proti zácpě (je také skvělou prevencí proti zácpě u dětí).
- Při silných křečích rozžvýkejte pár semen kmínu nebo vypijte čaj z 1 lžíce kmínu povařené v 1/4 l vody.
- Proti zácpě je účinný, kromě známých švestek a teplé vody, ricinový olej. Obvykle stačí spolknout 1-2 lžíce.
- Proti průjmu u dětí, ale i dospělých pomáhá kuzu a rýže s mrkví.
Žvýkejte každé sousto
Při poruchách trávení je žvýkaní velmi důležité. Východní medicína doporučuje nemocným lidem sousto žvýkat až 100x. Ústa jsou jediný orgán trávicí soustavy, který máme plně pod kontrolou a máme za něj plnou zodpovědnost. Ostatní orgány jsou mu podřízeny. V našich slinách jsou obsaženy enzymy amylázy (zejména ptyalin), které rozkládají složité cukry na jednodušší a potravu dalším orgánům pěkně předtráví. Nikdo, ani nic jiného už to za nás v trávicí soustavě nedožene. Další důležitou věcí je jíst v klidu, soustředit se na jídlo, nedívat se na televizi, mobil, ani u jídla nečíst.
Zařaďte léčebné nápoje
- Velmi vhodný je nápoj ume-sho kuzu. Rozpusťte 1 čajovou lžičku kuzu ve 2 lžících studené vody a přidejte rozdrcenou dužinu umeboshi švestičky. Smíchejte 1,5 šálku vody s touto směsí a vše uveďte do varu. Pomalu tuto směs vařte tak dlouho, až je téměř průhledná. Přidejte 1-3 kapek sojové omáčky a čajovou lžičkou strouhaného daikonu a nechte ještě chvilku povařit. Ihned podávejte. Pijte pravidelně každý den po dobu 10 dnů.
- Při boji se syndromem dráždivého tračníku jsou skvělé také bylinky. Výborný je například mátový čaj. Listy máty peprné obsahují éterický olej a další látky, které uvolňují křeče, uklidňují, podporují zažívání a mírní nadýmání.
Na jednotlivé příznaky lze užívat čajové výluhy nebo hotové extrakty:
- Proti akutní zácpě pomáhají projímavé čaje z krušiny, rebarbory, aloe nebo listů kasie.
- Při průjmu pomáhá čaj ze sušeného listu borůvky nebo borůvková šťáva.
- Silné nadýmání pomůže zmírnit čaj z kmínu, fenyklu, anýzu a máty (nebo stačí i jen jeden druh z nich).
- Pocit plnosti zmírní pelyněk a pomerančová kůra.
- K uklidnění při stresu a vypětí je vhodný chmel, meduňka, kozlík, mučenka a třezalka.
Uvolněte se
- Snažte se upravit svůj denní režim tak, abyste do něj zařadili i aktivity k uvolnění a relaxaci. Proti stresu (a tedy i s ním spojenými trávicími problémy, třeba bolestí žaludku ze stresu) působí pravidelná uvolňovací cvičení (autogenní trénink, jóga, Jacobsova svalová cvičení), masáže (např. shiatsu), wellness, sauna, meditace, vizualizace, zpěv, tanec, kreativní činnosti, procházky – najděte si to, co vás uvolní a zrelaxuje.
- Můžete využít i bylinky – kozlík, třezalka, pepřovník. To jsou byliny, které rozjasňují mysl, obnovují vnitřní rovnováhu a zároveň uklidňují podrážděná střeva.
Cvičení
Praktikujte Do-In, choďte na procházky, cvičte např. jógu nebo si najděte cvičení nebo sport, který vás bude bavit a tomu se pravidelně věnujte.
Na bolesti
- Horké obklady na břicho a záda uvolňují podrážděné střevní svalstvo a mírní bolesti. Zvláště účinný je obklad z vývaru z lučního kvítí.
- Na břicho lze také přiložit zelnou náplast. Zelné listy nasekejte nadrobno a rozmačkejte. Smíchejte s 10-20 % mouky a zpracujte na náplast, která se nanese na kousek bavlněné látky a přiloží na postižené místo.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobry den, uz temer 3 roky zapasim s refluxem jicnu. Vyzkousela jsem vse mozne. Brala leky, cinske byliny, absolvovala akupunkturu. Drzela prisnou bezlepkovou a bezlaktozni dietu. Spoutu potravin jsem uplne vynechala (rajcata, papriky, citrusy, vetsinu koreni, cesnek, cibule, kynute testo, smazena jidla, alkohol ….). Stav stale stejny. Nemate pro mne nejakou rada, co jeste vyzkouset ?? Dekuji/zdravi I.B.
Je možné mít tuto potíž, pokud “jen” bolí břicho kousek od pupíku mírně nahoře? ( Ne pod žebry) jedná se o 12ti leté dítě. Nadýmání ani nic jiného k tomu nemá…