Co je to ajurvéda
Ajurvéda (= věda o životě) je nejstarší léčebný systém na světě. Je holistickou vědou – tj. zabývá se celým člověkem. Nezaměřuje se na potlačování příznaků, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Pomocí správného jídelníčku, vhodného cvičení, případně i akupunktury a masáží si můžeme dát naše zdraví opět do pořádku. Od roku 1982 je uznána Světovou zdravotnickou organizací za účinný medicínský systém.
Cíl a princip ajurvédy
Proč krémy nejsou řešením?
Naše pokožka je sice vnější orgán, ale reflektuje zdraví našich vnitřních orgánů. Tělové krémy sice možná na chvíli pomohou (udělají mastnou vrstvu na povrchu, ale dovnitř se nedostanou a ještě kůži dusí), ale abychom vyléčili skutečnou příčinu suché kůže, musíme jít ke kořenům problému.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Hlavním principem ajurvédy je žít v souladu s osobní konstitucí a přírodními zákony. Každý člověk má již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří základních energetických charakteristik, tzv. dóš (jmenují se váta, pita a kapha). Základem zdraví je jejich rovnováha. Vnější a vnitřní faktory – jako například strava, roční období, fyzická traumata, emoce, práce a vztahy – nás mohou od naší přirozené konstituce odchylovat a uvádět nás do nerovnováhy. Pokud tento stav trvá delší dobu, vzniká nemoc. To můžeme ale změnit, pokud se zase navrátíme zpět do rovnováhy.
Váta je to, co ovlivňuje naši pokožku
Pita je složená z ohně a vody, Kapha z vody a země a váta z vesmíru a vzduchu. A právě váta určuje dle ajurvédy, jak bude vypadat naše pokožka. Vesmírné a vzduchové prvky jsou popisovány jako chladné a suché – a to je přesně to, co se nejčastěji vyskytuje na podzim a v zimě, když naše pokožka začne vysychávat.
Co v tomto období doporučuje ajurvéda?
Pijte teplé tekutiny
Váta je charakterizován jako studené a suchá, k vyrovnání těchto efektů na vaši pokožku, je třeba do vašeho těla dostat opak – teplo a vlhkost. Pijte bancha čaj, bylinné čaje, čaje z šípků a dalších plodů, skvělé je také tzv. zlaté “mléko”. A nezapomínejte na dostatečné množství teplé vody. Zcela se vyhněte studeným nápojům.
Zařaďte hutné polévky a omáčky
Nejen teplé nápoje, ale také teplá a hydratující jídla pomáhají suché a chladné pokožce. Výborné jsou teplé polévky (miso, krémové, různé hutné a výživné obědové), stew, omáčky atp.
Přidejte na tuku
Suchou pokožku je třeba promastit hlavně zevnitř. Přidejte do jídel více oleje, oříšků, semínek, případně oříškových a semínkových másel. V ajurvédě se hojně využívá máslo ghee. Velmi důležité jsou zejména mastné kyseliny – např. len a chia semínka (zkuste s nimi třeba zahustit kaše nebo polévky) nebo vlašské oříšky.
Ochuťte jídla zahřívajícím kořením
Pro pokožku jsou skvělá zejména koření jako je zázvor, kurkuma, česnek, kari, skořice, hřebíček aj. Zahřejí zevnitř a zabraňují zánětům. Udělejte si luštěninové kari, přidejte šťávu ze zázvoru do polévky a stew, udělejte si jablíčkový kompot se skořicí aj.
Jezte kořenovou zeleninu
Kulatá zelenina (jako sladké brambory, dýně, mrkev, červená řepa aj.) je vydatná a výživná strava pro zimní měsíce. Tato zelenina je také bohatá na vitamín A a C, vlákninu a antioxidanty, které tělo v zimě potřebuje. Udělejte si z ní zeleninové guláše, polévky, vývary, pomalu vařenou zeleninu nishime a další dobroty.
Zdravá strava = zdravá pokožka
Základem pro zdravou pokožku je dobrá výživa, sezónní potraviny a přizpůsobení úpravy našich jídel sezónám. Co pomáhá na suchou pokožku vám?
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
ve 40 ti letech se mi objevila lupenka. Začala na čele a postupně se rozšířila po těle. Na dlaních začínají suché puchýřky a pak se z toho loupe kůže.
co s tím? Děkuji
Rada bych se zeptala jestli celorocne sucha kuze po celem tele (hlavne pokozka hlavy a brisko) souvisi s vycerpanymi ledvinami nebo jinym organem, a jak to souvisi se stravou. Pomuze vysadit potraviny ktere obsahuji mouku a jsou tzv. suche? Popijim teplou vodu nebo bylinkove caje, studene nemam rada. Jim hodne polevek ale prikusuji k tomu bezlepkove pecivo jako ryzove chlebicky a seminkove housticky. O vikendu si k obedu delam sendvice z bezlepkoveho chleba s humusem, avokadem a salatem. Asi to neni nejlepsi volba. Jinak si varim vecere podle Jime Jinak, je snidani si delam ovesne kase se zeleninou ale orcas pridam rozinky a do prace lusteninove polevky; zahustene obilovinou. Casto hresim nejakou horkou cokoladou anebo slanymi precliky. Uz jsem z tech supinek co ze me porad padaji nestastna. Poradite prosim? Bojuju s tim uz nekdy od puberty, takze neco pres dvacet let.