Co je to microgreens
Výhonky zeleniny, tzv. microgreens nejsou v našich končinách žádnou novinkou. Anglický název je poměrně nový, nicméně každý, kdo si někdy pěstoval osení z ovsa na Velikonoce, ten už má první praktickou zkušenost s microgreens za sebou. Doma si však můžete pěstovat desítky různých rostlinek, nikoli jen velikonoční oves. Microgreens totiž není nic jiného než výhonky mladé zeleniny. Tedy něco jako mini zelenina nebo mini saláty. Sklízí už ve fázi děložních lístků nebo ve chvíli, kdy se u ní objevují první listy pravé. Nejedná se tedy o klíčky, ale mladé rostlinky cca 5 – 20 cm vysoké podle toho, jaká semínka jsme zvolili. Sklízíme je podle druhů zvolených semínek už po 5 až 14 dnech od vysetí.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Rozdíl mezi klíčky a microgreens
Klíčky jsou to, co předchází vzniku výhonků a jíme je i s kořínky, kdežto mikrogreens jsou vzrostlejší zelenina, kterou sklízíme v první fázi růstu a jíme ji bez kořínků – odstříháváme je z truhlíků či květináčů, jejich kořínky zůstávají v substrátu, textilii či vatě. Klíčky musíme proplachovat, abychom se vyhnuli vzniku plísní, mikrogreens k růstu potřebují teplo a světlo.
Jaké microgreens si můžeme doma vypěstovat
Na pěstování mini zeleniny se hodí zejména semínka kořenové a brukvovité zeleniny, ale možností je mnohem více. Nejčastěji se jako mikrogreens pěstuje: řeřicha, pískavice, bazalka, česnek, hrášek, čočka, červené zelí, řepa, ředkvička, ředkev, brokolice, hořčice, vojtěška, kukuřice, jetel, oves, slunečnice, koriandr a mnoho dalších.
Jak microgreens používat
Mini zelenina je skvělá jak na chuť, tak pro oko. Můžeme ji přidávat do salátů, jako posypku na polévky, na pomazánky, přidávat ji do woku k další zelenině, do těstovin, vyrábět z ní pesta, zdobit talíře s jídlem apod. Fantazii se meze nekladou.
Jaká zvolit semínka
Zásadní podmínkou pro úspěch je mít dobrá semínka – semínka určená k nakličování nebo na microgreens (někdy prodávaná pod názvem baby leaf) jsou ideální jak z hlediska kvality, tak i z hlediska klíčivosti. A hlavně nejsou ošetřena chemicky. Rozhodně nepoužívejte k pěstování microgreens komerční semínka pro zahrádku nebo velkoplodá osiva – bývají chemicky ošetřena, nabarvena a nemají vysokou klíčivost. Bio kvalita je fajn ale není podmínkou (pro výrobce je tato značka finančně náročná a u semínek jsem jim ani nevyplatí se snažit ji získat). Chytré je sbírat si vlastní semínka a ty pak využívat na microgreens. (Přečtěte si seriál o semenaření.)
Jak microgreens pěstovat
Pěstovat si mini zeleninu můžete v obyčejném truhlíku, květináči, misce nebo na tácku ve vatě. Můžete zrecyklovat plastové krabičky od zeleniny nebo využít klíčící misky. Fajnšmekři si pořizují dokonce speciální pěstící mističky s osvětlením, aby zelenina rostla rychleji a byla silná. Pro začátek to však není vůbec potřeba. Já osobně jsem na pěstování microgreens přišla vlastně omylem – klíčila jsem semínka, až jsem měla rostlinky. Takže skutečně žádná věda. Na fotkách vidíte microgreens hrášku pěstovaného na vatě a microgreens vojtěšky pěstované jen v sítku s pravidelným zavlažováním.
Jsou druhy microgreens, které rostou lépe v substrátu, např. brokolice, rukola, červené zelí nebo řepa. Některým semínkům se lépe daří při pěstování hydroponicky, tedy ve vodě. Podívejte se na naše vyzkoušené postupy.
Výhodou je, že microgreens nepotřebují žádná hnojiva a pro svůj růst si vystačí pouze s vodou. Je to proto, že semínko obsahuje zásobu živin a energie v endospermu. A ten rostlině vystačí do určité fáze růstu, která zase stačí nám ke sklizení.
Semínka pak stačí namočit, nechat naklíčit, vyrůst do malé rostlinky a sklidit. Rostliny potřebují pokojovou teplotu, v zimě na zahradě nevyrostou, ale v létě je klidně můžete pěstovat venku.
Postup na pěstování microgreens
Je jednodušší je pěstovat než to popisovat. Návody najdete i s fotkami u jednotlivých receptů v sekci Klíčení a výhonky. Základní postup je tento:
- krok – dostatečně zvlhčete základnu, ve které budete pěstovat (substrát, klíčící tkaninu nebo vatu) a vložte na ni semínka
- krok – semínka na pár dní zakryjte, abyste urychlili klíčení, semínka budou pěkně ve vlhku a bude stačit je 1-2x postříkat rozprašovačem
- krok – jakmile vyklíčí, nechte jim přístup světla, už je neroste, ale zalívejte; ideálně je dospodu, aby k vodě měly přístup kořínky a semínka neplesnivěly (na to se hodí sítko nebo speciální miska s dírky, kterými kořínky sají vodu, ale zrovna tak můžete jemně zalívat substrát nebo tkaninu (nepřelívat, aby rostlinky neplesnivěly)
- krok – když rostlinkám narostou první lístky, můžete začít sklízet – odstříhávejte cca 1 cm nad kořenovým systémem
Kořínkům stále dopřávejte vodu a sklízejte rostlinky dle potřeby. Pokud však začnou listy žloutnout, dochází jim zásoba živin a je třeba je sklidit nebo přesadit a pěstovat jako klasické bylinky a zeleninu. Pokud rostliny plesniví, jsou zvadlé nebo všeobecně nejeví dobrou kondici, dejte je na kompost a vysejte nové.
Jak uskladnit microgreens
Mladé výhonky můžete odstříhávat průběžně, čerstvá rostlina je vždy ideální zdroj energie i živin. Můžete však také sklidit úrodu naráz a uchovat v lednici, kde v zavřené sklenici vydrží až 14 dní. Neomývejte je však předtím vodou!
Co vy a microgreens?
Už jste vyzkoušeli vypěstovat si vlastní mini zeleninu? Co se vám osvědčilo, co nejvíc chutnalo a jaké máte vychytávky vy? Podělte se s námi o svoje zkušenosti.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Evi, jdu do toho! Tuším, že raut, který chystám příští týden na zakázku, dostane úplně jiný rozměr! 😍
Dobrý deň, veľmi dlho chcem vyskúšať klíčenie alebo microgreens. Nie je mi ale vôbec jasné ako sa to je. Všetky druhy sa môžu jesť surové? A čo semiačka ktoré klíčkujeme na vate atď. ? To sa odstrihuje ten výrastok, alebo sa to zje celé?? Pretože čo som videla fazuľky apod. tomu chápem že sa to je celé. No ako je to s tými menšími. Ďakujem veľmi pekne