- 2 mrkve
- 1 pórek
- kus brokolice
- horký zeleninový vývar
- sůl
- miso pasta
- zelená posypka: petrželka nebo jiné zelené natě
Jak na miso polévku
- Dáme do hrnce vařit vývar. Když je vroucí, tak přidáme sůl.
- Do horkého osoleného vývaru vložíme na dlouhé proužky nakrájenou mrkev a na malé růžičky naporcovanou brokolici.
- Po chvilce přihodíme pórek pokrájený na nudličky.
- Vaříme cca 10 minut do měkka. Pak polévku vypneme a odstavíme.
- Do naběračky nabereme trochu polévky a rozmícháme v ní 1-2 lžičky miso pasty, přidáme do polévky a necháme dojít.
- Podáváme posypané čerstvou petrželkou.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Praktické
- Připravit si polévku do práce do termosky zabere cca 3 minuty, pokud máte vše připraveno předem. Můžete si ji tedy dát vařit a jít se připravit do koupelny. Když je polévka hotová, dáte ji do termosky a můžete si ji vzít s sebou do práce, kde si ji sníte v době vhodné pro snídani.
- Nemáme-li po ruce hotový vývar, jednoduše si dáme 10 minut vyvařit odkrojky z mrkve, pórku (včetně kořínku), stonku z brokolice a přidáme řasu. Pokud nám už ani těch 10 minut navíc nevychází, zalijeme zeleninu vroucí vodou a i tak vyrobíme velmi cennou snídani bohatou na vitamíny, minerální látky a enzymy. Ale z vývaru je polévka chutnější a dodá vám další dávku minerálů vázaných na vodu, takže se vyplatí naučit vývar připravovat a mít jej stále po ruce.
- Miso pasty dáváme cca 1 lžičku na osobu a začínáme raději menším množstvím, abychom nepřesolili.
- Pokud potřebujeme dosolit, přidáme do hotové polévky kapku sójové omáčky nebo gomasio.
- Polévka je přirozeně bezlepková (pokud nepoužijeme lepkové obiloviny nebo sójovou omáčku shyou)
- Pro nesójovou verzi použijeme miso pastu bez sóji (rýžovou, hrachovou cizrnovou apod.)
Obměna miso polévky
- Miso polévku můžeme připravit z jakékoli zeleniny. Vyzkoušejte například kombinaci cibule, petržel, kedlubna nebo cibule, dýně mrkev, květák. Polévka může být každý den jiná.
- V zásadě je dobré nekombinovat více než tři druhy zeleniny, aby nebyla každý den stejná. Ideálně vezmeme jednu kořenovou, jednu kulatou a jednu listovou zeleninu.
- Do miso polévky můžeme na závěr přidat a prohřát včera uvařenou obilovinu, pokud nás samotná polévka nezasytí nebo máme brzy hlad.
- Polévku můžeme ještě nutričně vylepšit přidáním mořské řasy – bez namáčení můžeme přidat řasu dulce nebo vločky nori, do polévky pak můžeme dát vařit wakame nebo arame, případně můžeme přidat na nudličky nakrájenou kombu z vávaru.
- Další alternativou pro zasycení, změnu chuti a oživení polévky je přidání “skleněných” nudlí, kuskusu, hub nebo olejnatých semínek, která propláchneme na sítku a dáme vařit spolu se zeleninou, nebo je opražíme po opláchnutí a přidáme jako křupavou posypku.
Děti
- Miso polévka je vhodná už pro nejmenší děti, pouze ubereme sůl a miso pastu. Pro děti do 1,5 roku dáme jemné bílé miso a jen maličko. Odebereme a pak teprve ochotíme polévku pro dospělého.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
S bršlicí
Ahoj. Chcela by som sa opýtať, ktorú míso pastu mam použiť? Doma mám momentálne pšeničné miso.