Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Mlýnek na obilí: náš nejpraktičtější pomocník v kuchyni

Obiloviny máme v jídelníčku každý den. Ať je to v podobě celých obilovin, pečiva, placek, knedlíků, vloček, pečených koláčů, těstovin nebo zahuštěných jídel. A na výrobu těchto dobrot často používáme i mouku. Napadlo vás někdy si mouku na tyto dobroty vyrobit doma? Pojďme se podívat proč by mělo. Mlýnek na obilí je v naší kuchyni nenahraditelným pomocníkem už několik let!

Kupované mouky obsahují minimum živin

V každém obilném zrnku jsou schované výživné látky. A není jich tam málo. Vitamíny skupiny B, A, E, draslík, železo, fosfor. Všechny tyto látky jsou pro nás velmi důležité a prospěšné. Jakmile se ale zrno jednou rozemele, začnou všechny tyto látky postupně oxidovat a ničit se. To se projevuje mimo jiné i na chuti obilí. Právě proto používáme v kuchyni již několik let mlýnek na obilí. Pokud rádi pečete (ať už s lepkem nebo bez) a vaříte a používáte mouku, pak bude i pro vás domácí mlýnek na obilí nejlepší kamarád :-)

Mlýnek na obilí: náš nejpraktičtější kamarád

Co mlýnek umele?
Mlýnky jsou vhodné k mletí špaldy, pšenice, kukuřice, rýže, cizrny, žita a dalšího obilí, mlít na nich můžete i fazole, oves a sójové boby, ale také koření jako fenykl či koriandr nebo mořskou sůl. Na olejnatá semena jako mák, slunečnice nebo sezam však kamenné mlýnky vhodné nejsou.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Taková doma připravená mouka má mnohem větší přínos a hodnotu pro náš organismus. A je to tak jednoduché, že to zvládnou i malé děti.

Jak mletí v domácím mlýnku probíhá? Stačí mlýnek postavit na vodorovnou plochu, zvolit si požadovanou hrubost mletí (nejčastěji používáme tu nejjemnější – např. na chleba, koláče, jíšku, anebo hrubou na krupici a knedlíky), nasypat jakýkoliv druh obilí nebo luštěnin a zapnout jedno tlačítko. Nezapomeňte pod šikmou trubku vložit nádobu, do které bude mouka padat. O nic jiného se nemusíte starat.

Připravíte tak jakoukoliv mouku, na kterou pomyslíte. I ty, které se v obchodech neprodávají (třeba z bezlepkových zrn).

Jednoduše si umelete potřebné množství mouky, které ihned spotřebujete. Díky tomu nedochází k žádnému skladování mouky a tudíž ani ke ztrátě živin a žluknutí tuků v mouce. U mlýnku není třeba nic rozebírat, čistit, ani jinak udržovat.

Tipy:
– základem je mlít suché a čisté suroviny. Suroviny skladujeme v suchu v papírových nebo plátěných pytlících.
– optimální je nechat mlýnek po každých 2-3 kg namleté mouky odpočinout alespoň 10 minut.
– suroviny na výrobu mouky ve větším balení můžete koupit například u probio nebo countrylife.

Domácí mouka krásně voní, skvěle chutná a hlavně jsou v ní zachovány všechny živiny i kvalitní nenasycené mastné kyseliny.

Jaký mlýnek vybrat?

Položte si tyto otázky:

Kolik kg mouky budu denně/týdně/měsíčně mlít (určuje kolik peněz do mlýnku investovat)?

Kolik času chci mletí věnovat (odpovídá na otázku, jestli koupit ruční nebo elektrický)?

Jaké suroviny budu nejčastěji mlít (odpovídá na to, jaký výkon vybírat)?

  • Elektrický nebo ruční? Pokud budete mlít pouze občasně malé množství mouky, vystačíte si s ručním. Umletí půl kila hladké mouky trvá při souvislém točení klikou 10-15 minut. Ruční mlýnek není vhodný na mletí kukuřice. Pro pravidelné mletí je lepší mlýnek elektrický.
  • Jaký materiál? Existují mlýnky ze dřeva, plastu i kovu. Vybírejte nejlépe mlýnek z masivního dřeva (lepená dřeva se pro mletí obilí nehodí).
  • Na mouku nebo i vločkovač? Zvažte, jestli vám stačí mlýnek pouze na mouku, nebo chcete, aby udělal ze zrn i vločky.
  • Jak velký? Velikost mlýnku vybírejte podle toho, jestli jste jednotlivec nebo bezdětná rodina (stačí menší mlýnek), anebo je vás více a potřebujete více mouky (vyberte si větší mlýnek).
  • Kolik stupňů hrubosti? Optimum je 9-15 stupňů.
  • Jaký výkon? Zvolit správně výkon elektrického mlýnku je nejdůležitější. Určíte jej podle toho, jaké druhy obilných zrn plánujete mlít a v jakém množství. Pokud chcete mlít i tvrdší zrna (kukuřice, cizrna, sója, rýže aj.), vybírejte mlýnky s minimálním výkonem 360 W (pro domácí mletí jsou naprosto dostačující). Pokud chcete mlít velké množství mouky (např. v komerčním provozu), volte 600 W výkon. Obilí umele rychleji (220 g hladké mouky a 500 g hrubé mouky za minutu).
  • Jaké mlecí kameny? V dnešní době jsou tři druhy kamenů: Kameny ze směsi korundu a keramiky, ze směsi čediče a keramiky nebo ze žulových kamenů. Odolnost i výsledky mletí všech kamenů jsou podobné. Žulové kameny využívají 100% přírodní materiály a jsou vyráběny ručně řemeslnou prací a je na ně záruka 24 let (na ty levnější jen 10-12 let).

Výhoda pro členy Klubu Jíme Jinak
Pokud ještě nemáte mlýnek na obilí, domluvili jsme pro vás, členy klubu Jíme Jinak, slevu 15 % celý sortiment značky Walder Biotech včetně mlýnku, který používáme v kuchyni i my a jsme s ním velmi spokojení, v e-shopu www.traminal.cz. Pro uplatnění slevy zadejte při nákupu svůj klubácký email a kód: [přihlaste se]. Tato sleva lze použít i na další přístroje na tomto e-shopu.

Výhoda pro registrované uživatele
Registrovaní čtenáři mají slevu 10 % slevu na celý sortiment v e-shopu www.traminal.cz. Pro uplatnění slevy zadejte při nákupu svůj registrační email a kód: [přihlaste se].

Slevy jsou platné pouze na webu www.traminal.cz a pouze na zboží (tzn. že neplatí na náhradní díly, příslušenství, na zboží ve výprodeji či zboží v akci). Sleva platí do odvolání.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

14 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je mouka z mlýnku opravdu hladká. (Momentálně si melu na nástavci na robotu od Bosch, taky to jde ale asi 1/2 namletého objemu jsou takové šlupičky, hrubší otruby). Takže mi těsto pak moc nenakyne. Ale pořád je chleba lepší než z obchodu :) Potřebovala bych vědět, než do robotu budu investovat, jestli to třeba není podobné. Díky a hezký den.

Zakoupili jsme mlýnek na obilí a já děkuji za velmi příjemnou klubáckou slevu.🙂

Ukázat další komentáře