Koktejly místo večeře? Tukožroutská polévka? Diety?
Když se těsně po revoluci otevřel trh s knihami o zdraví, přečetla jsem a vyzkoušela, co se dalo. Nejvíce mě zaujala kniha FIT PRO ŽIVOT, kde jsem měla pocit, že jsem konečně objevila to pravé. Dopoledne jsem jedla jenom ovoce, většinou exotické, k obědu dělenou stravu a k večeři saláty s kouskem bílkoviny. Dietu jsem začala držet v létě a proto mi strava vyhovovala a já opravdu zhubla. Jenže s podzimem jsem na ovoce a saláty přestala mít chuť, byla mi pořád zima, měla jsem hrozné chutě na normální teplé jídlo a tak jsem vše zase nabrala zpátky a opět s úrokem navíc.
V době, kdy jsem začala při zaměstnání ještě dálkově studovat a po nocích se učila a dojídala, abych nad učením neusnula, mi váha poskočila hodně nahoru. Byla jsem z toho opravdu nešťastná a i přes pravidelné sportování a dopolední hladovění se mi nedařilo nic shodit. Postupně jsem zkusila všechno co bylo na trhu. Koktejly místo večeře, dělenou stravu, půsty, tukožroutskou dietu… Uměla jsem zpaměti kolik co má kalorií, co obsahuje nejvíc bílkovin, tuků a cukrů a přitom jsem pořád nebyla štíhlá nebo jen na chvíli. Stále jsem se o zdravou výživu zajímala a četla o ní vše, co jsem kde objevila a hledala cestu, jak trvale zhubnout.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Nezdravé zhubnutí
Když jsem začala podnikat, najednou nebyl čas jídlo nějak výrazně řešit. Díky stresům, práci v noci, nedostatku času se vůbec najíst a jiným starostem jsem několik kilo zhubla, ale dobře jsem se necítila. Naopak, byla jsem čím dál tím více unavená, kazily se mi zuby, padaly vlasy, měla jsem zažívací potíže a začal mě už ve 30 letech zlobit žlučník. Věděla jsem, že to není také správná cesta, ale tenkrát bych za zhubnutí jakoukoliv cestou dala cokoliv.
První těhotenství
Pořádně jsem se zastavila a uvědomila si, že takhle to dál dělat nemohu až v době, kdy jsem byla poprvé těhotná a to už mi bylo 36 let. Dávno jsem věděla, že místo nárazových diet budu muset trvale změnit svoji životosprávu, jen jsem pořád nevěděla jak, když všechno, co jsem vyzkoušela, mi nikdy dlouhodobě nefungovalo. Četla jsem hodně knížek jak o těhotenství a porodu, tak o zdravé výživě a mezi nimi mě nejvíce zaujala kniha od paní doktorky Strnadelové – RADOST ZE ZDRAVÝCH DĚTÍ. Najednou se mi všechny lety nasbírané zkušenosti propojily v jeden logický celek a rázem mi bylo jasné, proč žádná dieta nemohla trvale fungovat. Byla jsem rozhodnutá své dítě stravovat podle této knihy a sama jsem začala postupně zkoušet a vařit některé, pro mě nové potraviny jako jáhly, polentu, červenou čočku, cizrnu, miso polévky…
Svoji stravu jsem změnila jen částečně, omezila jsem maso, vejce, mléčné výrobky a exotické ovoce, zařadila denně zeleninu, přidala luštěniny, nové obiloviny a konečně jsem se začala cítit dobře. Vždy jsem se bála, kolik v těhotenství přiberu, když nebudu moct držet diety a díky této změně to bylo jen 12kg, aniž bych se omezovala v porcích. Nebylo mi špatně, zmizela únava, nepálila mě žáha a to jsem jedla opravdu do syta. Bylo mi tak dobře, že jsem až do porodu pracovala i cvičila a do 4. měsíce chodila běhat. Až v porodnici, kde jsem byla zase pár dní na běžné nemocniční stravě, jsem na sobě pocítila obrovský rozdíl, když jsem jedla “normálně”.
Čím nakrmím kojence?
Doma jsem pokračovala v ozdravené formě stravování, zkoušela další nové suroviny a vše plynulo skvěle. Kojení mi šlo dobře, syn dobře prospíval a nikdy netrpěl žádnými kolikami. Pak jsem potkala na cvičení dětí Evu. Byl to určitě osud, protože tam tenkrát přišla místo své přihlášené kamarádky, které se cvičení zrovna nehodilo. Padly jsem si do oka, protože jsme byly stejně vyšinuté :-).
V době, kdy bylo Danečkovi půl roku, jsem dostala v dětské poradně jídelníček, čím ho mám začít krmit a nevěřila jsem vlastním očím. Téměř nic z toho, co doporučovali, jsem mu nebyla po mých zkušenostech už ochotná dávat. Snad jen tu vařenou zeleninu, ale čerstvou, ne ze skleničky. Banány, jogurty, šťávičky, dětské sušenky, mléčné výrobky, brambory a maso 4x týdně můj syn nikdy nedostal. Na to, abych stravovala své dítě standardním způsobem, jsem už měla moc informací a bylo mi jasné, že s mojí vrozenou alergií na pyl bude jen otázka času, kdy by se projevila i u něj.
Jak předcházet alergiím?
Začala jsem znovu pečlivě studovat knížky a první příkrm oddálila až na 8. měsíc, abych synovi zbytečně nezatěžovala imunitu. Do roka se nesetkal s žádnou bílkovinou, kromě mateřského mléka, nedostal žádný lepek. Jako první příkrmy dostával čerstvě vařenou tuzemskou zeleninu a bezlepkové obiloviny a později trochu dušeného ovoce a byl převážně kojen. V roce dostal poprvé červenou čočku a trošku lepku. Postupně jsem přidávala další obiloviny a jeho jídelníček se skládal převážně z vařené zeleniny, všech druhů obilovin upravených na různé způsoby, všech druhů luštěnin, tempehu, tofu, seitanu, ryb, zdravých dezertů a trochu ovoce. Syn do roka o jídlo moc nestál, ale pak jedl vše a s velkou chutí. Dnes miluje zeleninu, nejlépe v páře, tofu, nákypy, celozrnné palačinky… Ač byl od malička v kolektivu, chodil do školky a dneska už do školy, nikdy nebýval často nemocný. Zatím prodělal jen několik eliminací v podobě horeček a občasné rýmy.
Jím jinak a hubnu
Jelikož syn byl celkem náročné dítě, nezbýval mi téměř žádný čas navíc a tak jsem se začala stravovat s ním a konečně jedla zdravě a pravidelně. A také jsem se začala víc kamarádit s Evou, která také vařila jinak. Začaly jsme vařit občas spolu a podporovaly se. Moje váha sama, bez držení diety, omezování porcí a sportování pomalu klesala, až se zastavila o 6kg níže, než před otěhotněním. Zhubla jsem víc jak 10kg a vážila méně jak na základce. A to jsem se rozhodně neomezovala co se týče porcí, jen výběrem správných potravin.
Díky jiné stravě se dneska moje hmotnost sama drží kolem 52- 54kg. Dokonce jsem byla doma skoro rok bez váhy, dříve by to pro mě, posedlou kontrolou své váhy, naprosto nemyslitelné. Zmizelo mi několik zdravotních problémů, přestaly se mi kazit zuby, narostly mi vlasy a nehty a zlepšila se mi pleť. Nepotřebuji skoro odpočívat, spát mi stačí 5-6 hodin.
Druhé těhotenství
Druhé těhotenství ve 41 letech proběhlo naprosto bez problémů, odmítla jsem veškerá vyšetření, protože jsem věděla, že bude všechno v pořádku. Toto těhotenství bylo ještě lepší než to první. Cítila jsem se báječně a do poradny jsem si místo ultrazvuku chodila s paní doktorkou jen povídat. Druhý syn se narodil za hodinu a půl a je to zdravý kluk, který moc rád jí všechna ta nová jídla, která vymyslím.
Jsem šťastná, že už netápu
Jsem nesmírně ráda, že jsem po tolika letech hledání a zkoušení na vlastním těle, konečně přišla na to, jak chutně a zdravě jíst, aniž bych se musela omezovat v porcích a měla zdravotní problémy. O žlučníku víc jak 8 let nevím a když si někdy dám normální jídlo, jsem jen víc unavená, někdy mě tlačí břicho nebo honí mlsná na sladké. Dneska už vím proč to tak je a také chápu, proč mi nemohly nikdy diety trvale fungovat. Proto bych moc ráda předala svoje zkušenosti dál a ušetřila vás tápání v tom, co pro zdraví správné a co ne.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Zdravím Heleno už dlouho jsem o vás nikde neslyšela. Snad se máte dobře…
Dobrý večer Helenko, moc díky za Vaší odpověď, s těmi chlapy to budeme mít podobně… Ale k věci, já alergik nejsem, manžel také ne, ale maso a mléko nejím ne kvůli svému zdraví ale kvůli zdraví malého, když už bude zatížen špinavým ovzduším, znečištěnou vodou atd. Já jsem přestala maso a mléko a veškeré výrobky z nich jíst po skouknutí pár videí, jak se my lidé chováme ke zvířatům. Prostě průmyslová živočišná výroba. Hnus. Kdyby jatka a kravíny, slepičárny, vepříny atd. neměly zdi z cihel ale ze skla tak je na světě 90 % veganů. Ale o tom psát nechci, Helčo gratuluji k vašemu stavu a chci se zeptat, jak je to z celozrnným pečivem – tím myslím kváskový chléb (žitná a špaldová mouka), kdy ho můžu dávat dítěti? Výživová poradkyně – příbuzná – mi tvrdí, že rohlík z bílé mouky je daleko vhodnější?? Nechápu, pro nás dospělé vhodný není a pro děti ano? Klidně nebudu dávat žádné pečivo, jen mě zajímá jak to vlastně je. A ještě jedna věc, možná jste na to už odpovídala, ale můžu dávat 10ti měsíčnímu dítěti do zeleninového příkrmu rýži natural? Někde píší, že je to stejný problém jako s celozrnnými obilovinami. Dávat raději jen basmati?? Stále kojíme, takže žádnou jinou bílkovinu než je moje mlíčko ještě nedostal, na což jsem pyšná, ale problém je v mé závislosti na sladkém. Bojím se, jak nejím maso (dřív jsem ho jedla tak 1xtýdně u matky na návštěvě) a ani ty mléčné výr. jako tvaroh, ten jsem mívala skoro denně, že mi opravdu chybí zdroj energie. Jsem schopná sníst denně 100g tabulku hořké 80% čokolády a nemůžu si pomoci. Prostě musím. Třeba to přejde až přestanu kojit, ale teď jsem fakt jak magor. Nevíte jak na to?? Díky moc za odpověď, mějte se moc krásně :-)