Domů > Magazín > Zdraví

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může přerůst ve velký problém. Pojďte si přečíst jaké jsou příčiny a najít úlevu.

Plynatost – co to vlastně je?

Věděli jste, že když všechno funguje jak má, je střevní plyn skoro bez zápachu? Jedná se o směs par včetně kyslíku, oxidu uhličitého, dusíku, vodíku a metanu. Tento plyn se vytváří v našem trávícím systému a je zcela přirozený. Jakmile se však smíchá se střevními bakteriemi, máme postaráno o nepříjemný zápach. Je přirozené, že naše tělo plyny uvolňuje, buďto ústy nebo konečníkem. Avšak nahromadění plynu způsobuje bolest břicha a nadýmání, kdy máme pocit otoku a stísněnosti v oblasti pupku a podbřišku. Časté nadýmání určitě standardem není.

Věděli jste, že…
Střevní plyn patří k běžnému životu. Je výsledkem trávicích procesů. Každý si zkrátka potřebujeme prdnout. Studie ukazují, že většina lidí upouští plyn 21krát za den.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Plynatost příznaky

Nafouklé a bolestivé břicho není jediným příznakem plynatosti a nadýmání. Mezi další nepříjemné projevy spojené s plynatostí se řadí:

  • kručení v břiše
  • pocit plnosti
  • hlasité zvuky a pohyby střev
  • bolest břicha
  • zácpa
  • průjem
  • tlak na žaludku
  • křeče v oblasti podbřišku

Plynatost a její příčiny

Jak jsme si řekli, určité množství plynu je zcela normální a přirozený jev. Jakmile dochází k nafukování břicha, nelibému zápachu či bolestem, měli bychom zpozornět. Nejčastější příčinou je hltání, špatné rozkousání potravy, konzumace nápojů společně s jídlem. Dál nás může trápit špatně zvolená strava, která obsahuje příliš tučných a smažených jídel, nadměrné množství pečiva a mléčných produktů a nebo špatně připravené luštěniny. V neposlední řadě může za plynatostí být stres, nedostatek pohybu či narušení střevní mikroflóry.

Jak správně uvařit luštěniny, aby vás nenadýmaly? V tomto článku zjistíte, jak se zbavit antinutrientů, kolik jich sníst, jak je správně kombinovat a mnoho dalšího.

Dlouhodobá plynatost

Příčinou dlouhodobé plynatosti může být potravinová intolerance či alergie. Mezi nejčastější potravinové alergie a intolerance se řadí alergie na bílkovinu kravského mléka a lepek. Jakmile se jedná o intolerance, produkty zcela vyřadíme na určitý čas. Naše tělo je příliš zanesené a potřebuje si odpočinout. Po uplynutí delšího období můžeme zkoušet danou potravinu pomalu zařazovat zpět. Vyzkoušejte nahradit mléko za kvalitní rostlinné alternativy. Pokud máte podezření, že vám nesedí lepek, užijte si průzkum bezlepkového světa. Můžete se inspirovat z našich receptů na bezlepkový čirokový kváskový chléb nebo třeba bezlepkový “špekový” knedlík.

Zapáchající plynatost

Je běžné, že plyn, který odchází z těla může mírně zapáchat. Pokud je ale zápach nepříjemný, je pravděpodobné, že konzumujete potraviny, které vám neprospívají. Zapachající plynatost navíc může ukazovat i na zdravotní komplikace. Každopádně, pokud vás trápí velké bolesti břicha, nafouknutí a nepříjemný zápach, je na čase, abyste upravili svůj jídelníček a navštívili celostního doktora, který vám pomůže vyřešit příčinu vašich problémů.

Nadměrná plynatost a potraviny

  • Jídla živočišného původu jako je maso, vejce a mléčné výrobky.

Ty můžete snadno nahradit rostlinnou alternativou. Vyzkoušejte bílkoviny v podobě luštěnin. Avšak velký pozor! Luštěniny se musí správně připravit, aby nedocházelo k dalšímu nadýmání. Navíc je důležité sníst jen přiměřené množství.

  • Některé druhy zeleniny jako je brokolice, kapusta, cibule, česnek.

Brukvovitá zelenina jako brokolice a kapusta obsahují trisacharid, který je tráven ve tlustém střeva a způsobuje zvýšenou produkci plynů. Oproti tomu cibule obsahuje fruktany, což je typ vlákniny, který může opět vést k nadýmání.

  • Pivo, víno a umělá sladidla

Alkohol kvasí v našich střevech a narušuje zdravou mikroflóru. Umělá sladidla mají stejný dopad. Narušují zdraví mikrobiom a působí průjmově.

Plynatost a kručení v břiše

Plynatost je často doprovázena kručením v břiše, které vzniká pohybem plynu v žaludku a střevech. Někdy se dostavuje hlasité škrundání a pocit, jako bychom měli ve střevech chodícího návštěvníka. Je přirozené, že se náš žaludek a střeva stahují, aby promísily stravu s trávícími enzymy. Tyto pohyby jsou však při zdravé funkci střev uchem neslyšné.

Ženu trápí nevolnost a bolesti břicha.

Co na plynatost

Upravte svůj jídelníček. Vyvarujte se polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám. Jezte všímavě a dobře každé sousto rozmělněte. Chcete docílit kašičky v ústech, která je dobře smícháná se slinami. Sliny obsahují trávící enzymy, které vám pomohou k břichu bez bolesti.

Dejte si pozor na kynuté pečivo, cukr a mléčné výrobky. Zařaďte na své talíře celozrnné obiloviny, abyste podpořili a obnovili střevní mikroflóru. Celozrnné obiloviny působí jako malý kartáček a střeva vám pomohou vyčistit. Zeleninu tepelně upravujte a zkoušejte, jaké druhy jsou pro vás vhodné a které vám nedělají dobře.

Odlehčete svému stravování a místo masa objevte kouzlo rostlinných bílkovin. Zařaďte luštěniny, ale buďte opravdu velice pozorní při jejich přípravě a nekonzumujte přílišné množstvi. V neposlední řadě podpořte zdravé střevní bakterie kvašenou zeleninou či pickles.

Plynatost léčba – Přiběhy našich čtenářů

Darina (31 let) měla velké střevní problémy. Od mládí byla nemocná a bojovala s nechutenstvím, které se střídalo s nadváhou. Po změně jídelníčku podle principů Jíme Jinak zmizely zažívací potíže a dokonce zhubla o 2 konfekční velikosti.

Jarmila (44 let) se cítila bez energie a unavená. Poté, co změnila své stravovací návyky se zbavila nadýmání a při plynatosti ji netrápí žádný zápach. Navíc se zbavila nafouklého břicha a zhubla skoro 10 kg.

Pomoc při plynatosti

Může to být i váš příběh! Konečně cítit lehkost a radost. Mít krásné břicho bez zbytečného nafukování a bolesti. Stačí udělat rozhodnutí a začít měnit svoje stravovací návyky.

V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým najdete cestu ke zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

41 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, mám problémi a nevím co mám jist. Odběry krve a stolice dopadli v pořádku. Kolonoskopie také. Čeká mě ještě Teda sono břicha. Problém mám takový každé ráno se brobudim začnu strašně prdet a jdu na stolici přijde mi ale že jsem nějaká nevyprazdnena a to se opakuje třeba 3 krát. Za den. Mam nutkání na stolici tlaky v břiše. Věcné mám plynatost kruceni v břiše.uz nevím co mám jist. Gastroentologii podstupovat nemusím v roce 2017 jsem podstoupila a hlavně mám výsledky krve v pořádku. Zhubla jsem za 3 měsíce 85kg na 66 kg. Těžko v žaludku mám. Chtěla bych poradit z jídelníček na každý den. Je pravda že občas si dám čokoládu a to je špatně to nesmím. Moje diagnóza vypadá na disepsie. Děkuji moc za odpověď někdy je formováno stolice a někdy mám uši nudličky řekla bych střídavě průjem a zácpy.

🤗

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Průjem ze stresu

To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete ...

Akutní průjem

Trápí vás akutní průjem? Nevíte, co se děje a chcete si pomoc? Najděte příčiny svých problémů a začněte je řešit.
180
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?

Častý průjem a jak se jej zbavit

Trápí vás častý průjem? Objevte jeho příčinu a najděte řešení změnou svého stravování. Jakmile navrátíte tělu zpátky harmonii, pocítíte zase sílu a energii...