Domů > Magazín > Zdraví

Nadýmání po jídle a jak s ním zatočit

Nafouklá a bolestivá střeva, hlasité škrundání v břiše. Trápí vás tyto potíže často? Není den, kdy by se vám po jídle střeva neozývala? Pojďme si na to společně posvítit, poradíme vám, jak z toho ven!

Proč se nadýmám po jídle?

K nepříjemným pocitům v břiše po jídle přispívá:

  • Chaotický způsob stravování – nepravidelnost v jídle, mlsání mezi jídly, velké porce jídla, jídlo zkonzumované pozdě večer.
  • Jídlo zhltané ve spěchu, ve stresu, rovnou spolykané bez rozžvýkání.
  • Nevhodně upravené potraviny a jejich kombinace – špatná příprava a vaření luštěnin (Jak správně uvařit luštěniny), jejich přílišné množství v jednom jídle, konzumace většího objemu nadýmavějších druhů zeleniny v jednom pokrmu, jako je např. květák.
  • Nadbytečná konzumace hůře stravitelných potravin – výrobky z bílé mouky, mléčné výrobky, maso a masné výrobky, jednoduchý cukr, ovoce, kombinace obilnin a ovoce (např. ovesná kaše s ovocem).
  • Individuální nesnášenlivost určité potraviny – např. živočišného mléka, lepku, ale i dalších.
  • Nevhodný pitný režim – pití velkého objemu tekutin v průběhu jídla, sycené nápoje, časté pití černého čaje.

Příčin nadýmání po jídle je celá řada. Pohledem východní medicíny mají tyto potíže souvislost s oslabením sleziny, žaludku a jater, což jsou oblasti zodpovědné za kvalitu našeho trávení a plynulost trávicích pochodů.

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

Jak se zbavit nadýmání

Zlepšujte svoje stravovací návyky. Mnoho lidí je zvyklých jídlo do sebe v rychlosti vpravit a jen málo používají zuby. Strava se tak ale mnohem hůře stráví. Zkuste to dělat jinak. Udělejte si pokud možno na jídlo klid, soustřeďte se na něj a jezte vědomě. Každé sousto rozkousejte a spolkněte, až když máte v ústech kašičku. Snažte se jíst více méně pravidelně, bez zbytečného zobání mezi jídly a bez přejídání se. Poslední jídlo byste měli sníst ideálně do 18 (v létě do 19) hodin.

Do jídelníčku postupně, ale vytrvale začleňujte potraviny, které vyčistí a zharmonizují vaše střeva. Jsou to hlavně celozrnné obilniny, tepelně upravená zelenina a luštěniny. Příjem vlákniny zvyšujte pozvolna, pokud na ní nejste příliš zvyklí. Pokud teprve začínáte s luštěninami, nejméně nadýmavé jsou loupané druhy, jako je červená čočka. U velmi oslabeného trávení je někdy potřeba dočasně jíst velmi šetrně, než začneme vlákninu navyšovat (Jak vyléčit problémy se střevy?).

Proti nadýmání mohou pomoci i přírodní podpůrné metody, jako jsou jemné masáže břicha ve směru peristaltiky, při kterých lze použít naředěné éterické oleje (fenykl, levandule). Příjemný může být i teplý obklad na oblast břicha. Bylinky, jako je heřmánek, máta či fenykl (Jaké bylinky proti nadýmání?) mají rovněž efekt na zmírnění nadýmání. Skvělým prostředkem na podporu trávicích procesů a prevenci plynatosti je také tradiční léčebný nápoj Umeshokuzu.

Někteří lidé zaznamenají díky změně stravy zlepšení během několika dní, jiní potřebují týdny nebo dokonce měsíce. V závažnějších případech může trvat i několik let, než se střeva plně obnoví, a během tohoto období se mohou objevit obtíže, jako je nadýmání, i přesto, že se dotyčný drží zdravého jídelníčku. Tento proces může být zdlouhavý, ale je důležité si uvědomit, že dlouhodobé zlepšení stojí za to, protože zdravá střeva ovlivňují nejen trávení, ale i imunitu či naší odolnost vůči stresu. Pokud se podle našich principů stravujete již delší dobu a nemůžete se nadýmání zbavit, v článku Nadýmání a plynatost po změně jídelníčku se dozvíte, co za tím možná stojí a jak to napravit.

Jaké jsou vaše pocity po jídle? Máte pocit příjemného zasycení a dobré energie, nebo vás brzy začne bolet břicho a pociťujete spíše únavu? Ozvěte se nám, společně tomu můžeme přijít na kloub.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Bolest žaludku a její možné příčiny

Žaludek je důležitým článkem trávicí soustavy a začne bolet, pokud trávicí procesy v něm neprobíhají tak, jak mají. Co způsobuje narušení těchto procesů a ...
klub
50
17

Jste element ZEMĚ? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element země? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...

Bolest břicha po jídle

Trápí vás bolesti břicha po jídle? Čím jsou způsobené a co proti nim pomáhá? Pojďme si na tento nepříjemný problém posvítit.

Co pomáhá na nafouklé břicho: 5 užitečných tipů

Nafouklé břicho je problémem, který trápí možná i vás. Stojí za ním nespočet faktorů, nicméně nejčastěji se jedná o špatné stravovací návyky, stres nebo zd...

Jak se účinně zbavit překyselení žaludku

Jaké jsou projevy překyselení žaludku a dá se to řešit i jinak, než léky? My jsme přesvědčení, že ano. Mnohdy stačí pár úprav ve způsobu vašeho stravování ...

Nafouklé břicho po jídle a co s tím

Najíte se a za chvilku vás trápí nafouklé břicho a bolest? Už nevíte, kudy kam a jestli je nějaké řešení? Rozhodně ano! Pojďte zjistit, jak si změnou strav...