- patizon
- nálev: na 1 litr vody 1 lžíce soli
- koření: kopr, hořčičné semínko (nemusí být)
Postup
- V hrnci svaříme vodu se solí a necháme vychladnout. Než se voda uvaří, vymyjeme sklenice vroucí vodou.
- Připravíme si hořčičná semínka, kopr.
- Patizon důkladně očistíme kartáčkem ve studené vodě a vydlabeme jadřince. Nakrájíme na kusy viz foto a napěchujeme do sklenic. Ideálně tak na husto, aby tam pěkně držely i po zalití a neměly tendenci vyplavat.
- Zalijeme zchladlým nálevem, zelenina musí být potopená, nesmí k ní vzduch.
- Zavíčkujeme a položíme na tác nebo plech.
- Necháme v teplé místnosti kvasit cca 5 dní, přetékající zkvašenou vodu průběžně utíráme z tácku, aby nelákala octomilky.
- Po 5 dnech ochutnáme – pokud už jsou kousky dostatečně kvašené, přendáme je do chladu, abychom zastavili kvašení. Pokud ještě jsou tuhé a neprokvašené, necháme v teple.
Praktické
- Rychlost kvašení ovlivňuje teplota v místnosti, kde lahve stojí. V horkých dnech jsou kvašáky hotové rychleji, v chladnějších někdy až po 10 dnech.
- Bílý zákal je v pořádku, jedná se o mléčné kvašení.
- Typický je zápach, který je právě to ono, proč se kvašáky dělaly, nelekejte se, už na to nejsme zvyklí, ale bývala to pochoutka, co se prodávala do ruky na ulici jako dnes zmrzlina.
- Pokud použijete na zalití teplý nálev (ne však více než 85°C!), pak bude patizon kvasit rycheji, ale rychleji taky bude měknout a rozpadat se. Ve studeném nálevu bude kvasit pomaleji ale zase déle vydrží – bude držet tvar i po měsících skladování.
- Skladujeme v chladu.
- Můžete takto zpracovat i patizon, který nebyl včas utržen a má tuhou slupku. Při kvašení malinko změkne a navíc ji můžete krásně oddělit od měkké části. Je to tedy i skvělý způsob, jak zužitkovat patizony, které by jinak přišli vniveč.
Obměna
- Do lahví můžete přidat na kolečka nakrájenou mrkev či jinou zeleninu, aby byly lahve pěkné i na pohled.
- Pěkně vypadá, když prokládáte patizony se žlutou a zelenou cuketou.
- Pro pikantní verzi můžete vložit kousek čili papričky.
- Místo mrkve můžete dát kolečko cibule, někdy dáváme obojí.
- Koření můžete vynechat nebo naopak přidat česnek, vinné listy, bobkové listy, celý kmín či jinou oblíbenou součást kvašení, kterou máte rádi.
- Někdo dává pro chuť i pro konzervaci kořen křenu.
Děti
- Kvašenou zeleninu dáváme dětem hned, jak ji chtějí. Je dobré je na kvašenou zeleninu naučit, je zdravá.
- Těm nejmenším můžeme zeleninu omýt, aby nebyla tak slaná nebo ji můžeme rovnou připravit s polovičním množstvím soli. Dospělým, kteří už jedí jinak to vadit nebude a pro děti to nebude zbytečně slané.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ahoj Evi, jak se skladuje zkvasena zelenina, kdyz ji dokvasim? Slejva se ten nálev, nebo dam nalozenou zeleninu i s nalevě do lednice? Dimy moc, Kacka
Opravdu moc dobre…pri ochutnani mi prisly malo slane a trochu mdle, i jsem prilila neco umeocta a jsou lehce pikantni, vyborne…diky! Konecne vim, co jineho s patizonem, ktery nam kazdy rok sam od sebe kdesi vyleze a zije svym zivotem;))