- 2 hrnky uvařené rýže natural
- 1 hrnek kukuřičné polenty (může být i mouka, já neměla)
- 1 hrnek pohankové mouky
- 1,5 hrnku vody
- 4 lžíce oleje (já dala sezamový)
- 1/2 hrnku hrozinek
- špetka soli
- 1/2 hrnku mandlí (měla jsem neloupané)
- 3 lžičky jedlé sody (může být bezfosf. kypřící prášek, ten jsem neměla)
- 1/2 hrnku máku
- na oslazení slad nebo obilný sirup – množství podle chuti (já použila 4 lžíce rýžového sirupu a 4 lžíce ovocenky, prostě zbytky)
- hrnec s pokličkou alespoň o kousínek větší a širší než forma na bábovku
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Rýži můžeme použít ještě teplou, pak nebude potřeba voda. Pokud máme vychhladlé zbytky rýže, zalijeme ji trochou horké vody, aby zvláčněla a přidáme všechny ostatní suroviny: mandle, hrozinky, mák (nemletý), olej, sů, sodu, slad/sirup/ovocenku. Podle potřeby přisypeme obě mouky nebo přidáme vodu, abychom dostali těsto, které se dá přelít, ale není vyloženě tekuté. Konzistence asi jako na litý koláč nebo klasickou bábovku. Formu vymažeme olejem a vysypeme moukou, vlijeme těsto.
Do velkého hrnce cca 8 cm vody (aby vám nenatekla do formy,ale nemuseli jste ji hlídat a dolívat). Vložte bábovkovou formu. Hrnec přiklopte pokličkou a když voda přijde k varu, ztlumte plamen na minimum. Nechte bábovku pod pokličkou hodinu napařovat.
Že je bábovka hotová, poznáte píchnutím špejle. Zůstane-li čistá bez těsta, je hotovo. Může být mokrá, protože bábovka je taky vcelku mokrá. Nečekejte špejli suchou jako u klasických pečených dezertů.Pokud je špejle umazaná, ještě chvilku napařujte. Kdo má rád kůrčičku, může ji na chvilku dát ještě do trouby. Nám to moc chutnalo i bez dopékání.
PraktickéPokud jste začátečníci, ochutnejte těsto, zda je pro vás dost sladké, podle potřeby doslaďte.
Pokud budete dávat ovocenku jako já, tak očekávejte pěnovou reakci se sodou. Ničeho se nelekejte a dejte těsto do vymazané a vysypané formy a napařujte.
Potřebujete-li ošálit příbuzenstvo či děti zvyklé na posyp z cukru moučky, použijte sušené rostlinné mléko nebu sušený slad, případně kombinaci obou.
ObměnaUrčitě můžete udělat jen mandlovou, makovou či rozinkovou. Tenhle mix vznikl proto, že jsem neměla ani dost máku, ani dost mandlí. Rozinky tam přišly proto, aby těsto osladili – neměla jsem ani slad, ani dost sirupu. A protože mi přišlo pořád málo sladké, přilila jsem ovocenku. Není třeba dávat úplně stejné ingredience, pokud je zrovna nemáte ve stejném množství, klidně zkuste vlastní kombinace. U mě to byla spíš z nouze cnost, ale výsledek nás nadchnul!
Děti
Napařované dezerty, kde většinu těsta tvoří celozrnné obilí jsou ideální pro děti, které už nechtějí kašičky či napařené jablíčko. Pokud jedete na návštěvu k babičce, kde bude klasická bábovka, budete s touhle za hvězdu, protože není suchá a má v sobě spoustu dobrot :-) Osobně bych dávala takový dezert od 2 let, do té doby jsem si vystačila s ovocem, zeleninou, samotnými rozinkami atd., ale dítko zvyklé dostávat běžně rohlík nebo koláček, může samozřemě dostat takovouhle bábovku. Není na ní nic špatného.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Uz taky chvalim :-) muj prvni naparovany desert! a podaril se. Jen jsem nemela ovocenku, tak slo vic sladu a sirupu. Jediny postreh je ten, ze ta ovocenka to asi i tak trosku hezky nabarvi, ne? Ta moje babovka ve tvaru biskupskeho chlebicku je diky celozrnne pohankove mouce takova spise do seda :-)
Také děkuji za skvělý recept a chuťový zážitek :)