- 3 hrnky uvařených jahel
- 1/2 hrnku pohankové mouky
- 1/2 hrnku kukuřičné mouky
- 1,5 hrnku vody
- 3 lžíce oleje (já dala sezamový)
- 1 hrnek hrozinek
- 1,5 hrnku nahrubo nastrouhané syrové mrkve
- špetka soli
- 3 lžičky jedlé sody (kypřící prášek nebo vinný kámen)
- 1 hrnek máku
- 1/2 hrnku ovocenky (sladu nebo rýžového sirupu)
- vyšší kastrol
- hrnec s pokličkou alespoň o kousínek větší než kastrol
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
V míse smícháme všechny ingredience a pořádně promícháme. Soda s ovocenkou mohou lehce pěnit. Místo ovocenky klidně použijte obilný slad (ječmenný nebo rýžový) nebo sirup. Konzistence těsta je jako na litý koláč nebo klasickou bábovku. Kastrol vymažeme olejem a vysypeme moukou, vlijeme těsto.
Do velkého hrnce cca 8 cm vody (aby vám nenatekla dotěsta, ale nemuseli jste ji hlídat a dolívat). Vložte kastrol s těstem. Hrnec přiklopte pokličkou a když voda přijde k varu, ztlumte plamen na minimum. Nechte dort pod pokličkou hodinu napařovat. Pokud je po hodině ještě navrchu příliš mokrý, ale špejle už je po píchnutí do těsta suchá, napařujte ještě cca 30 minut bez pokličky.
Počítejte s tím, že dort také ještě trochu “doschne”, až ho vyndáte z hrnce a necháte na vzduchu. Můžete ho podle potřeby otočit,, aby uschl z obou stran – shora i zespodu.
PraktickéOslaďte si podle vaší momentální situace. Kdo je zatím zvyklý na klasické sladkosti, bude potřebovat víc hrozinek nebo sladu/sirupu/ovocenky než zkušení, co už sladit moc nepotřebují. Pokud nevíte, kolik sladit, prostě ochutnejte kousek těsta.
ObměnaMísto mrkve můžete dát dýni. Kdo nerad rozinky nebo mák, vynechá. Přidat naopak můžete jiné obilí, oříšky, mandle nebo sušené ovoce.
Samo o sobě je to výborný dezert a nedá moc práce – smícháte ingredience, dáte napařit a hotovo. Ale můžete si klidně na jahelník udělat polevu z rozvařeného ovoce, z karobu či rostlinného mléka. Nebála bych se takový jahleník udělat jako narozeninový dort.
Děti
Napařované dezerty, kde většinu těsta tvoří celozrnné obilí jsou ideální pro děti, které už nechtějí kašičky či napařené jablíčko. Osobně bych dávala takový dezert od 2 let, do té doby jsem si vystačila s ovocem, zeleninou, samotnými rozinkami atd., ale dítko zvyklé dostávat běžně rohlík nebo koláček, může samozřemě dostat takovouhle bábovku. Není na ní nic špatného.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Chtěla jsem se zeptat, ted zkouším dezert poprvé, tak jsem zvědavá jak se mi to povede napařit. Nebylo by lepší místo na páru dát to do trouby? V čem je to na té páře lepší? Dekuji
Zkoušel někdo dělat v parní troubě?