Domů > Magazín > Blog

Nejlepší bylinky pro ženské zdraví

Křeče, výkyvy nálad, bolesti hlavy, záněty nebo problémy s pletí jsou nepříjemnosti, které nás ženy mohou pěkně potrápit (a také vytočit). Hormonální nerovnováha může totiž nadělat pěknou paseku. Věděli jste ovšem, že existují ideální bylinky právě pro nás ženy? Tyto tzv. ženské bylinky jsou oblíbené již od nepaměti a blahodárně působí na zdraví našich orgánů a hormonů.

Kontryhel obecný

Kontryhel je v lidovém léčitelství považovaný za ženskou bylinku číslo 1. Čaj z kontryhele by měla popíjet každá žena, jelikož posiluje ženské orgány a je nezbytnou bylinkou pro hormonální rovnováhu. Dále také:

  • Prospívá při všech menstruačních problémech, tlumí silné krvácení a upravuje nepravidelnou menstruaci.
  • Tiší bolesti hlavy, uklidňuje naše nervíčky  a podporuje dobrý spánek.
  • Je skvělým pomocníkem při léčení různých gynekologických a zánětlivých onemocnění.
  • Posiluje dělohu, zabraňuje potratu a zvyšuje šance na otěhotnění.
  • Pomáhá také ženám v klimateriu nebo v období po vysazení antikoncepce.  

Jako prevenci můžeme čaj z kontryhele můžeme popíjet každý den, a to dlouhodobě. Nejsou známy žádné vedlejší účinky, přesto doporučujeme přiměřené dávkování.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Maliník obecný

Maliník je hned za kontryhelem další bylinkou, která má obecně dobrý vliv na kvalitu ženských orgánů a harmonizaci ženských hormonů. Řeč je především o čaji z listů maliníku, který v kombinaci s heřmánkem jeho účinky ještě více zvyšuje.

  • Napomáhá komfortu během ženských dní.
  • Podporuje plodnost.
  • Působí proti zánětům vaječníků a dělohy.
  • Je oblíbený obzvláště ke konci těhotenství, jelikož usnadňuje porod a podporuje také tvorbu mateřského mléka.
  • Bojuje také proti padání vlasů a problémům s pletí, které jsou způsobené právě hormonální nerovnováhou.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je velmi oblíbenou bylinkou pro jarní očistu, ale my ženy ji oceníme během jakéhokoliv ročního období.

  • Čistí organismus a krev, má močopudné účinky, posiluje ledviny, podporuje krvetvorbu a má výborný vliv také na játra. Díky tomu ovlivňuje kvalitu naší pokožky a zadržování vody v těle.
  • Dodává tělu železo a minerální látky, které jsou pro ženy nezbytné.
  • Podporuje správné trávení, se kterým spousta žen bojuje hlavně během menstruace.

Kopřiva je silná bylina, která není určena k dlouhodobějšímu užíván, proto ji užívejte nejvýše 2-3 týdny a poté vyměňte za jinou bylinu.

Pupálka dvouletá

Pupálka je takovou ženskou rostlinkou především na krásu. Je obzvláště velmi populární mezi ženami ve Francii. Najdete ji tam snad v každé lékárně a zdravé výživě. Tuto bylinku můžete vnitřně užívat ve formě oleje nebo tobolek. A jaké jsou její přednosti?

  • Výrazně zmírňuje bolesti při menstruaci.
  • Je protizánětlivá, působí příznivě např. při revmatické artritidě a působí proti zadržování vody v organismu.
  • Blahodárně působí na kvalitu našich vlasů, pokožky a nehtů.
  • Je zdrojem vitamínu F (soubor esenciálních mastných kyselin), který si tělo nedokáže samo vytvořit.

Shatavari (chřest hroznovitý)

Tato rostlina se neřadí mezi klasicky známé bylinky, ovšem v ajurvédě je velmi tradiční léčivou ženskou bylinkou již po tisíce letí. 

  • Má úžasné regenerační účinky na ženské orgány.
  • Příznivě působí u žen s menstruací provázanou náladovostí a podrážděností.
  • Podporuje plodnost.
  • Pomáhá také při menopauze, především proti návalům horka.

 

Mezi další ženské bylinky řadíme také heřmánek pravý, šalvěj lékařská, jetel luční, řebříček obecný, sporýš lékařský nebo meduňku lékařskou. Jak sami vidíte, příroda má odpověď na vše a léčivá síla bylinek by se neměla přehlížet ani podceňovat. A co vy a bylinky, máte nějaké své ženské oblíbence?

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
11
20

Silná menstrauce – proč se objevuje a jak ji zmírnit

Někdo na ni trpí odjakživa, někdo má silné krvácení až po změně jídelníčku. Silná menstruace má různé příčiny. Každá situace vyžaduje trochu jinou stravu a...
19
4

Řebříček pomáhá, jak může. Dejte ho na rány, do čaje nebo na talíř!

Myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb nebo krupička. Zkrátka řebříček – půvabný pomocník s neobyčejně ši...
klub
87
1

Jak na obtíže v klimakteriu – II. díl

Dostaví-li se menopauza o několik let dříve nebo později, navíc provázená řadou obtíží, není v těle něco v pořádku. Hormonální léčba je sice cesta, zdánliv...
klub
44
25

Když zmizí menstruace, není to vždycky přechod

Zmizela vám menstruace a bylo vám řečeno, že jste v předčasném přechodu i když vám ještě zdaleka není padesát? Že děti už mít nebudete? Věříte, že jediná m...
12
1

Bylinky pro sladké spaní

Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...
19
2

7 pozitivních účinků Brahmi

Není to žádné dechové cvičení, ale bylina. Je základní rostlinou v ájurvédské medicíně. Jako vodní rostlinu ji lze pěstovat i v akváriu. Víte, jak vypadá a...