Fruktóza se ukládá jako tuk v břiše, glukóza zvedá inzulín
- Glukóza – jednoduchý cukr, přirozeně obsažen v mnoha potravinách. Tělo ho používá jako okamžitý zdroj energie pro mozek a svaly. Nadbytek ukládá v podobě glykogenu jako zásobu energie, případně do tukových zásob. Ovlivňuje vylučování inzulínu.
- Fruktóza – jednoduchý cukr, často označovaný jako ovocný cukr. Přirozeně se vyskytuje v ovoci, medu a některé kořenové zelenině. Jedná se o nejsladší přírodní cukr (1,5-2x sladivější než stolní cukr), nezvyšuje ale množství vylučovaného inzulínu. Vstřebává se ve střevech a zpracovává v játrech, tam se metabolizuje na tuk, který se ukládá v oblasti břicha.
- Sacharóza – kombinace glukózy a fruktózy 1:1, obecně známá pod názvem stolní cukr.
Ovoce není to samé jako čistá fruktóza v glukózo-fruktózovém sirupu!
Ovoce obsahuje kromě fruktózy také vysoké množství vlákniny a mnoho enzymů, které se podílejí na štěpení cukrů, jejich pomalejším vstřebávání, spalování tuků a rychlejšímu zasycení. Tyto látky v glukózo-fruktózovém sirupu nenajdete!
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Levné sladidlo: výrobci si mastí kapsy a naše zdraví úpí
Proč je v potravinářství tak oblíbený?
– je levný
– je tekutý
– má vyšší sladivost
– zajišťuje vláčnost a čerstvost pečiva
Glukózo-fruktózový sirup, zkráceně GFS, je sladká tekutina vyrobená ze škrobu, která se používá jako levné a účinné sladidlo už téměř do všech potravin. Jako první se sirup objevil v Japonsku a brzy se rozšířil do celého světa. Nejdříve se používal vysoko fruktózový kukuřičný sirup se 42 % fruktózy, po roce 1980 se začal používat ještě koncentrovanější 55 % sirup. Od roku 1974 přešly velké společnosti typu Coca-cola k používání GFS.
Škrob pro výrobu GFS může být jak kukuřičný (většinou z GMO kukuřice), tak také pšeničný (zejména u nás v ČR). Škrob se nejdříve pomocí hydrolizace rozštěpí na glukózu. Poté se pomocí enzymů část glukózy přemění na fruktózu (tzv. izomerizace). Nakonec se přefiltruje, odpaří se voda a výsledkem je hustý čirý sirup, směs glukózy a fruktózy.
Kukuřičný a pšeničný sirup ze zdravé výživy není to samé co HFCS a GFS!
BIO kukuřičné sirupy ze zdravých výživ jsou vyráběny na rozdíl od GFS z celého pomletého kukuřičného zrna přirozeným způsobem za pomoci přírodních enzymů. Filtrace probíhá výhradně mechanicky, nikoliv chemicky. Díky tomu si kukuřičný sirup zachová barvu, chuť a obsah minerálů. Na rozdíl od HFCS neobsahuje žádnou fruktózu.
GFS a nebezpečně vysoké množství fruktózy
Po fruktóze rostou špeky!
Zatímco glukóza se přemění na tuk přibližně z 5 %, u fruktózy to je až 40 %, tedy podstatně více. To je důvod, proč se GFK považují za příčinu obezity!
Na rozdíl od stolního cukru, kde je poměr glukózy a fruktózy 1:1, GFS může mít různé poměry. A právě vysoké množství fruktózy u těchto sirupů způsobuje velký problém. Fruktóza se totiž přeměňuje až z 40 % na nebezpečný útrobní břišní tuk.
Druhy GF sirupů:
- Isoglukóza – GFS s více než 10 % fruktózy.
- Fruktózo-glukózový sirup / vysokofruktózový (HFS) – více než 50 % fruktózy.
- Vysokofruktózový kukuřičný sirup (HFCS) – HFS vyrobený z kukuřice (v USA z geneticky modifikované, v EU zatím ne). Buď 42 % nebo 55 % podíl fruktózy.
Zrádná fruktóza. Je horší než bílý cukr
Fruktóza se může zdát jako nevinné sladidlo. Vždyť se přeci nazývá ovocný cukr? A ovoce je zdravé! S ovocem má ale fruktóza v GFS málo společného! Zopakujme si důžitá fakta – ovoce sice fruktózu obsahuje, ale kromě ní ho příroda vybavila ještě vlákninou a enzymy podílejícími se na jejím štěpení a pomalejším vstřebávání. Proto je GFS mnohem horší než klasický cukr. Vysoké množství fruktózy v GFS sirupech může způsobovat všechny následují a mnohé další zdravotní problémy zjištěné studiemi.
Problémy způsobené fruktózou (1):
- Inzulinová rezistence (32 studií)
- Ztučnění jater (22 studií)
- Obezita (13 studií)
- Hypertenze (10 studií)
- Zvýšená kyselina močová (9 studií)
- Zvýšené triglyceridy (14 studií)
- Břišní tuk (2 studie)
- Kardiovaskulární nemoci (4 studie)
- Jaterní stres (6 studií)
- Rakovina pankreatu (2 studie)
- Leptinová rezistence (2 studie)
Fruktóza je stejně návyková jako alkohol nebo kokain
Fruktóza (uměle vyrobená) a GFS se považují za mnohem horší než běžný cukr. Mimo mnoho negativních účinků na naše zdraví bylo zjištěno, že se fruktóza z GFS v těle chová podobně jako alkohol nebo drogy – způsobuje závislost (6, 7). GFS stimuluje uvolňování dopaminu stejně jako alkohol a způsobuje podobné metabolické poruchy (např. ztučnění jater) (6). Také způsobuje podobné reakce v chování vyskytující se u lidí závislých na drogách (kokain, morfium) (7). A právě to může být problémem, proč je celý svět, včetně dětí, obézní.
Je téměř všude, kam se podívám… Co teď?
GFS je přidáván do mnoha potravin i tam, kde byste ho nehledali a nečekali (masné výrobky, slané pochutiny), proto je zlatým pravidlem číst etikety a vyhýbat se potravinám, které ho obsahují! GFS se nemusí ve složení označovat přesně jako glukózo-fruktózový sirup, může být použito různých synonym.
Další názvy pro GFS:
- Glukózový sirup
- Fruktózový sirup
- Přírodní cukr
- Invertní cukr
- Kukuřičný sirup
- Glukózo-fruktózový sirup
- Fruktózo-glukózový sirup
Kde všude na něj můžete narazit?
- Sladkosti a cukrovinky
- Sušenky
- Müsli a jiné tyčinky
- Mléčné řezy
- Zmrzlina
- Cereálie
- Sladké limonády
- Nealkoholické nápoje
- Pečivo (sladké, trvanlivé)
- Džusy
- Jogurty
- Jogurtové nápoje
- Dresingy
- Slané pochutiny (např. krekry)
- Džemy, marmelády, zavařeniny
- Šunky
- Masné výrobky
Jíme jinak doporučuje
- Čtěte etikety všech zpracovaných potravin, které kupujete. I přes to, že potravinu kupujete pravidelně a jste si jistí, že znáte složení, zkontrolujte si ho. Výrobci často složení mění!
- Nejlépe se vyhýbejte všem vysoce průmyslově zpracovaným výrobkům. Kupujte nezpracované potraviny (zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny, semínka, ořechy, řasy) a vyrábějte si většinu věcí doma.)
- Vyrábějte si vlastní sladkosti a dezerty. Není to těžké, stačí se naučit jak na to.
- Slaďte přírodními sladidly – sladem, rostlinnými sirupy (rýžový, pšeničný, kukuřičný aj.), sušeným nebo čerstvým ovocem.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Co použití fruktozy v sypkém stavu? Také škodí?
A ja se v žádném uvedeném seznamu nedocetla nic o cekankovem sirupu. Mate s nim zkušenost?