Něco o okurkách
Okurka je jednoletá popínavá rostlina pocházející z Indie. Postupně se rozšířila po celém světě. V některých zemích se tradičně připravují pokrmy z již přerostlých starších okurek. Jako zdroj potravy se okurka pěstuje již více než 3 000 let. Obsahuje 90 % vody, výtažky z okurky působí protizánětlivě a antioxidačně. Vyžaduje slunné stanoviště a pravidelnou zálivku. Miluje kompost a vertikální pěstování.
Citrónové okurky
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Tyto rostliny produkují plody o velikosti tenisového míčku. Okurky mají citrónovou barvu, nikoliv citrónovou chuť. Chutnají jako jakákoliv jiná okurka, jen jsou jemnější. Citrónová okurka dozrává za 65 dní.
Perské zelené okurky
Přezdívá se jim zelené prsty, protože jsou tak malé. Tyto okurky vyrostou zhruba za 60 dní. Rostliny rostou bujně. Díky jejich velikosti jsou ideální na svačinu. Pěstují se stejně jako běžné okurky.
Arménské okurky
Tato okurka se také nazývá hadí okurka, díky jejímu tvaru. Botanicky patří mezi melouny, avšak více má společného s okurkou. Snadno se pěstuje, roste bujně, dobře snáší letní vedra. Je lehce stravitelná, nehořkne.
Mexická mini okurka
Známá jako cucamelon nebo myší meloun. Plody jsou velké asi jako hrozny. Mexické okurky mají sladkokyselou chuť. Jsou vynikající fermentované, jen tak čerstvé i do salátu. Rostlina produkuje spoustu malých plodů. Je potřeba rostlinky předpěstovat a na záhon vysadit po zmrzlých. Jsou náchylné na plíseň okurkovou.
Zkuste to taky
A co vy? Už víte, jakou okurku zkusíte vypěstovat příští rok? My určitě vyzkoušíme ty arménské a mexické.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář