Proč není droždí vhodné
Předností droždí je, že díky němu nám těsto kyne velmi rychle. Když se přidá cukr, kyne ještě rychleji. Neustále spěcháme a nemáme čas čekat, až těsto vykyne. Ale za cenu toho, že s jeho konzumací dostaneme do těla nevyvážený poměr kvasinek a látky, které se při jeho přípravě používají. Jedná se o amoniak, fosfrečné kyseliny, sodíkové sloučeniny, křemičité látky a syntetické oleje. Některé mají zabránit nežádoucímu růstu bakterií, jiné snižují pěnivost. Je to zkrátka jako s každou průmyslově vyráběnou potravinou – výroba je levná, zboží se nekazí a má určité vlastnosti které od droždí očekáváme, ale za cenu zbytečné potravinářské chemie, která nám neprospívá, zatěžuje naše játra a poškozuje tak ve svém důsledku naše zdraví. Když už droždí, tak bez chemie. To si můžete udělat doma viz recept na konci článku.
Kváskové pečení se v posledních letech vrací na výsluní. Je to tradiční metoda a má řadu výhod. Díky působení bakterií mléčného kvašení se rozkládá fytin, který se nachází ve slupkách obilovin, luštěnin i ořechů. Šetříme tím svoje trávení a chráníme zdraví. Kdo totiž nemá střeva zcela v pořádku (což je bohužel většina populace), tomu fytin běžně obsažený v pečivu, které neprojde několikahodinový kvašením jak pečivo z kvásku, bude škodit. Fytin, který nestrávíme, nás obírá o naše vlastní minerály, které na sebe váže. Nadbytek fytinu ve stravě se dává do souvislosti s kazivostí zubů, špatnými nehty, vlasy, osteoporózou a dalšími nemocemi z nedostatku minerálů.Výhody kvásku
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Pokud jíme poctivé kváskové pečivo, získáme minerály navíc! Jednak proto, že celozrnná mouka, kterou při domácí výrobě používáme, obsahuje cca o 70% minerálů a vitamínů více než bílá, která tvoří základ kupovaného pečiva. A dalším důvodem je, že při fermentaci se fytin (vápenato-hořečnatá sůl a kyselina fytová) rozloží a naše tělo tak získá další vápník a hořčík. Podobně se to má s lepkem. I ten se během kynutí začne štěpit a je pro nás lépe stravitelný, tedy se nedostane do střeva a nemůže páchat škody, o kterých se v souvislosti s lepkem v posledních letech tolik mluví.
Kvásek si sami doma snadno připravíte z mouky a vody. Můžete mít žitný, pšeničný i bezlepkové viz odkazy níže v článku, nebo si můžete vzít od někoho malý kousek a doma ho namnožit. Podívejte se na kváskovou mapu, zda nabízí kvásek někdo ve vašem okolí.
Kváskové pečivo nenadýmá
Protože při poctivém kynutí pomocí fermentace se ničí antinutrienty a zlepšuje se stravitelnost i využitelnost živin, jedna věc, kterou pocítíte okamžitě, je nadýmání. Jakmile opustíte konvenční pečivo a přejdete na kváskové, uleví se vašemu střevu a bříško vám splaskne. Samozřejmě, pokud to nebudete s pečivem přehánět. Ani to zdravé kváskové totiž netvoří základ našeho jídelníčku.
Jde to i bezlepkově
Pokud máte potíže s lepkem, věřte, že není problém vyrobit si doma bezlepkový kvásek (Jak udělat rýžový kvásek, Jak založit pohankový kvásek) a připravovat pečivo z bezlepkových obilovin. Chce to trochu praxe, takže pokud jste začátečník, raději se inspirujte již našimi ověřenými recepty.
- Multisemínkový bezlepkový chléb bez kvásku a bez mouky
- Bezlepkový semínkový chléb s rýží
- Kukuřičný kváskový chléb
- Proteinový quinoa chléb bez mouky
- Vícezrnný kváskový chléb bez lepku
- Čirokovo-pohankové pletýnky bez lepku
- Bezlepkový čirokový kváskový chléb
- Bezlepkový cereální chléb Bezlepkáč
- Bezlepková kvásková vánočka
- Univerzální bezlepkové těsto pro sladké i slané pečení
Vyzkoušejte některé zdravé recepty na domácí pečivo s kváskem
- Pšenično-žitný chléb se semínky
- Ořechový kváskový chléb
- Dýňový chléb z kvásku
- Pšeničný kváskový chléb s rýží
- Kvásková vánočka
- Celozrnný kváskový chléb s kroupami
- Kváskový chléb s dýňovými semínky
- Hnětený pšenično-žitný chléb
- Velikonoční mazanec bez mléka a cukru
- Nadýchané špaldové rohlíky
- Rohlíky z kvásku
Domácí pečivo – krásné, zdravé, chutné
Další recepty na zdravé preclíky, slané tyčinky, krekry, pizzu, donuty, štrúdly a další pečené dobrůtky najdete v sekci Pečivo. Že si s tím kupovaným ty naše domácí dobrůtky nezadají, to můžete nejlépe posoudit, až je ochutnáte. Pro představu, že i krásně vypadají přikládáme fotky z našich receptů, abychom vás naladili na domácí pečení.
Recept na domácí kvasnice
Pokud se bez droždí neobejdete, je lepší si vybit vlastní z brambor, cukru, vody a piva. Je to snadné – brambory se uvaří, oloupou, prolisují a přidá se voda, aby vznikla hustá kaše. Do té se přidá cukr rozpuštěný ve vodě. Výsledkem je sladká kaše nebo spíše sirup, který necháme kynout na teplém místě. Jakmile začne pracovat, přidáme pivo, promícháme a necháme ještě 24 hodin v teple. A máme domácí kvasnice. Když znáte návod, tušíte, proč je na Jíme Jinak vůbec nepoužíváme.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Děkuji ze srdce za vyčerpávající velice hodnotné informace.👍🙂❤️