Proč nemohu usnout
Důvodů, proč se vám nedaří v klidu usnout, může být celá řada. Svojí roli mohou hrát faktory jak fyzické, tak psychické. Každému z nás se to může jednorázově stát, problém nastává, pokud k tomu dochází opakovaně. Člověk si pak může nespavost zhoršovat samotným strachem z neusnutí. Pojďme se podívat na možné příčiny poruch spánku a problémů s usínáním.
- Přílišná stimulace smyslů a těla těsně před spaním – jídlo snědené později večer, sledování obrazovek (zvlášť s dramatickým obsahem), náročná fyzická aktivita
- Přílišný stres během dne, starosti, neklidná a přetížená hlava – neschopnost se uvolnit po celém dni
- Tlak na sebe a svojí výkonnost, přepínání se, málo pozornosti sám k sobě
- Nepravidelný režim – jak ve spánku, tak i jídle, aktivitách, narušený cirkadiánní rytmus
- Nevhodné prostředí pro spánek – přetopená místnost, světlo z ulice, vnitřní osvětlení, hluk
- Součást akutního či chronického onemocnění – může se o vás pokoušet viróza či akutní infekce, může ale jít o průvodní příznak nemoci či duševní poruchy, jako je deprese, úzkostná porucha, poruchy štítné žlázy, kardiovaskulárního onemocnění, neurologické poruchy (Parkinsonova choroba), trávicích potíží (reflux), chronických bolestí (zad, hlavy)
- Hormonální nerovnováha – způsobená chronickým stresem, nevhodnou stravou, toxiny z prostředí
- Chronické vyčerpání
Východní medicína neschopnost usnout a kvalitně spát vysvětluje jako nerovnováhu energie QI a oslabení orgánů (oblastí), které mají vliv na kvalitu spánku. Příčinou může být přetížení jater (často z důvodu pozdní stravy), dále oslabení ledvin, sleziny, srdce či plic. Diagnosticky napoví to, zda nespavost doprovází pocení, návaly horka, neklidné sny, chrápání, potřeba močit v noci, časté noční přemítání, zda se budíte kašlem apod. Jakou konkrétní oblast je potřeba posílit, vám mohou prozradit i orgánové hodiny, a to zvlášť, pokud se denně budíte v podobný čas.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Svojí zkušenost s nespavostí a čím se podařilo spánkový režim zlepšit, nám popsala jogínka Ivona. Čtěte v článku Nespavost jako důležitý semafor našeho života.
Cesty ke zlepšení spánku
- Poslední jídlo snězte ideálně do 18. (v létě do 19.) hodiny. Jídlo, i to sebezdravější, které je zkonzumované později večer, se špatně stráví a narušuje spánek.
- Před spaním (ne těsně) se zkuste uvolnit pomocí bylinkového nápoje, vhodná je např. meduňka, třezalka či dobromysl. Uvolnit mysl a napětí můžete také pomocí dechových, relaxačních cvičení, meditace nebo praktikování vděčnosti. Každý jsme jiný a je potřeba si vyzkoušet a poznat, co bude fungovat právě u vás. Je potřeba daný rituál dělat nějaký čas pravidelně.
- Zlepšete podmínky pro spánek – místnost by měla být co nejtemnější a nejklidnější, před spaním vyvětrejte.
- Aplikujte solný obklad na oblast ledvin – tento obklad je skvělý na obecné dobití energie a pomůže zvlášť při nespavosti spojené s zimomřivostí. Při pocitu zimy, chladných končetinách si oblékněte ponožky, i když máte nohy pod peřinou.
- Pokud je nespavost způsobená nadměrným stresem a nedostatečnou péčí sám o sebe, bude potřeba hledat způsoby, jak snížit působení stresu, dopřát si dostatečný odpočinek a odreagování činnostmi, které vás naplňují. Začněte dávat více pozornosti sami sobě a svým potřebám.
- Dobře vyživujte svoje tělo, aby mělo dostatek kvalitních živin, energie a lépe odolávalo stresu (Stravou proti stresu). Dopřávejte si čerstvá jídla bohatá na zeleninu, celozrnné obilniny a luštěniny, používejte ve své kuchyni kvalitní tuky, olejnatá semínka, mořské řasy a doplňujte trochou ovoce a ořechů. Inspirujte se naší pyramidou zdravé výživy. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám, které jsou plné nezdravých cukrů, tuků a chemických aditiv. Omezte, ideálně vynechte kofein a alkohol. Kromě skladby jídelníčku se zaměřte na to, abyste nezobali mezi hlavními jídly a jídlo si co nejčastěji vychutnali v klidu.
Další tipy na zlepšení spánku najdete v článku Jak na sladký spánek a snění. Jak na nespavost jsme probrali v rozhovoru s odbornicí na výživu Dagmar Lužnou. Prozradila nám, co si dát, pokud máme večer i po 19. hodině stále hlad, aniž by to narušovalo náš spánek.
Co vám samotným pomáhá k lepšímu spánku? Podělte se v komentářích.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář